Jak na bezbolestnou menstruaci, o které skoro ani nevím?

2. 8. 2022

Přeji každé ženě, ať si dokáže užívat menstruaci, tak jak se to poslední měsíce daří mě. Prožívat klid, hlubokou vnitřní radost a pocit, že takto jsem já i můj Život konečně v pořádku. Nadhled, kdy mi kdejaká poznámka je defacto u pr.dele, a zároveň dokážu daného člověk více pochopit. Pocit, který ve své intenzitě trvá pár dní, ale dokáže vnést klid i více energie po celý cyklus. Není to pohádka o zenovém klidu z let meditace a odtržení se od společnosti. Je to čistá realita, ke které může dojít každá z nás. Bez zkušeností a rozhodnutí to ovšem nejde, a možná proto se k tomu spousta žen ještě nedostala. Možná proto je menstruace společností pořád vnímaná jako “odpudivá záležitost”, která děsí majitelku i okolí. Ale jde to změnit! 

Zdroj: www.zivotbezhormonalniantikoncepce.cz

Vzpomínám si na své dospívání, kdy jsem trpěla bolestmi tak, že jediným lékem mi bylo scholení se do klubíčka a uklidnění pomoci kapek z lékárny nebo pilulky. Časem přibyla i HA z důvodu čistější pleti. Až po vysazení hormonální antikoncepce a zaměření se svůj cyklus celkově, přijetím toho, že Jsem žena a vím o tom, se má menstruace začala razantně měnit. Nejvíce mi k tomu pomohl porod. Od té doby jsem se sama nejvíce jako žena přijala i s novými výzvami, které mateřství přináší. Začala jsem se konečně dávat na první místo a cyklus brát jako svou průvodkyni. Začala jsem si skládat souvislosti, kdy je má menstruace opravdu ukázková, kdy vnímám právě ten nadhled a přichází mi jasné zprávy z nitra, kterým rozumím. 

Zdroj: www.pixabay.com

Vnímala jsem, jak je pro mě naprosto zásadní pečovat o sebe. A to už od první kapičky krve, přes akčnost dynamické fáze, po zamilovanost do života v ovulační fázi, výzvy premenstruační fáze a opětovné pouštení menstruační fáze. Vnímám doteď, jak úžasným nástrojem je celý náš menstruační cyklus. Když mu rozumíme a umíme se jím skutečně vést. 

Zdroj: www.zivotbezhormonalniantikoncepce.cz

Můžeme si menstruaci užít a nemusíme zažívat bolest ani při ovulaci ani před menstruací. Tím velkým kouzlem je naše každodenní praxe a pozornost věnovaná sobě. A taky rozhodnutí, že přesně takto chci žít. Že si chci opravdu užívat energii, která mi přijde po menstruaci. To nadechnutí, ten pocit neporazitelnosti, silného pevného sebevědomí. Okouzlení a pocit nekonečné lásky ke každé živé bytosti a nejvíce sama k sobě v ovulační fázi. Čas, který je potřeba věnovat postupně více a více sobě. Z okolí si brát inspiraci, ale zaměřit se na to, čím svůj život tvořím šťastnou, jestli mě baví psaní, tanec, pečení, hraní, na to je dobré se zaměřit v kreativní fázi cyklu od ovulace k menstruaci. Postupně se z okolí stahovat a věnovat si více péče. Až přijdou “ty dny”, kdy už je mi všechno tak nějak jedno, a zároveň vím, že vše je tak, jak má být. Menstruační ztišení a uzavření se na pár dní do své vize. Jak chci tento cyklus, který právě začal, prožít. Co v něm chci zrealizovat. Jak se chci cítit. Kam mě to táhne a s kým…

zdroj: www.pixabay.com

Takto jednoduše se můžeme na svůj cyklus skrz cyklickou proměnu podívat. Je to jedna z nejdůležitějších částí, které můžeme každá udělat. A v podstatě ani nemáme moc jinou možnost, pokud opravdu chceme každý měsíc prožívat bez bolesti. Se zdravím do dlouhých let. Tím, že umíme o svůj cyklus pečovat, dáváme si tím tu nejlepší prevenci, jakou můžeme mít. Před jakoukoli rakovinou, před onemocněním kostí, kloubů, zažívání. Tak velkou moc má náš cyklus, když s ním umíme komunikovat. Jakmile se dáme v tomto na prvním místě, obhájíme si větší investice do zdravějších potravin, přírodních doplňků a taky potřebný odpočinek. Ruku v ruce s naším cyklem jde i způsob spánku a pohyb, který našemu tělu dělá moc dobře. Nezatěžujeme se běháním, posilováním před menstruací, umíme omezit nebo úplně vynechat bílé jedy v potravinách, kávu, alkohol, odřekneme párty a raději se ponoříme do sebe. Omezíme styk s lidmi, kteří z nás vysávají energii, protože víme, že jsem v menstruační dny nejvíce vnímavé. Protože my jsme samy sobě nejlepším lékařem. Protože prevence je to nejvíce, co pro sebe můžeme udělat. Učíme tím zároveň i své okolí a může nás pak jen velmi mile potěšit, kolik žen se k nám přidá. 

Zdroj: www.nehormonalka.cz

Tohle je ideální, ale naprosto reálný stav, ke kterému můžeme dojít. Nemusíme přitom hned pálit mosty a měnit se od hlavy k patě. On nás cyklus povede a ukáže, co je potřeba upravit.

Pokud tam ještě nejste, ráda vám ukážu, jak toho můžete docílit i u sebe. Každá můžeme, ikdyž kolem nás zuří bouře, ikdyž žijeme v bouřlivém vztahu, ikdyž jsme zahlceny prací…Když už se jednou do toho stavu dostanete, zpět cesta nevede, jedině blíže k sobě.

zdroj: www.zivotbezhormonalniantikoncepce.cz
Komentáře