Jsem po porodu, jaký je nyní můj cyklus? Rozhovor s lektorkami STM PPR Kateřinou Juřenčákovou a Hanou Přikrylovou

24. 9. 2017

K tomuto rozhovoru mě inspirovala jedna má dlouholetá kamarádka, která právě poporodní situaci sama u sebe řeší. Tak mě napadlo, jak naše ženské tělo po porodu funguje. Kdy jsme tedy opět plodné? Jaké jsou možnosti ochrany? Liší se od žen, které ještě nerodily? Odpověď hledejme u zkušenějších maminek a lektorek Symptotermální metody přirozeného plánování rodičovství Kateřiny Juřenčákové a Hany Přikrylové.

Porod je velká životní zkušenost minimálně pro dvě bytosti – maminku a dítě. Katko, jakou zkušenost máš Ty? Máš za sebou už 3 porody, jak je vnímáš? Byly rozdílné?

Každý porod byl jiný, s každým porodem jsem se o sobě i o procesu porodu něco naučila. Měla jsem tu úžasnou možnost rodit pokaždé přirozeně a v podstatě vše probíhalo hladce. Třetí porod pro mě byl nejsilnější zážitek, protože to byl porod vědomý, který jsem si mohla sama řídit a naslouchat svému tělu, děťátku a intuici. Byl to tak silný zážitek, že dokonale proměnil mě i mé myšlení.

Katko, jak si ty sama vnímala plodnost po porodu? Byla také u každého dítěte jiná?

Dlouho jsem měla z plodnosti obavu, a to zejména po porodu! Dvakrát se mi stalo, že jsem v podstatě neplánovaně otěhotněla v období kojení, pokaždé jsem potratila. Byla jsem ze své plodnosti zmatená, měla jsem pocit, že můžu otěhotnět kdykoliv, že na mě žádná pravidla neplatí. Až jsem se začala poznávat pomocí Symptotermální metody, začala jsem více rozumět svému tělu, procesům v něm, plodnosti i sama sobě. Pochopila jsem, že když kojím, mám krátkou druhou fázi, a to způsobilo ty dva spontánní potraty. Ulevilo se mi v mnoha ohledech, když jsem zjistila, jak to v mém těle funguje.

Ráda bych nyní inspirovala spoustu maminek k tomu, poznaly, jak to u nich s plodností po porodu je. Doporučíš, na co by se měly zaměřit v souvislosti s plodností? Když chtějí mít plodnost pod kontrolou?

Určitě bych doporučila plně kojit, to je většinou to nejlepší pro dítě a zároveň i pro mámu. K tomu je to úžasně pohodlné, alespoň já jsem kojení vždy vnímala jako úžasný „ulehčovák“. Určité malé procento žen kojit nemůže, zkušenost ale ukazuje, že když má žena podporu a vůli kojit, většinou se to podaří. Kojení také pomáhá, aby se naše plodnost vrátila později. Je důležité vědět, že nejprve přichází ovulace a za ní následuje menstruace. Proto, je dobré poznat, kdy první ovulace přichází, protože jinak se může stát, že žena ani první menstruaci nedostane a už je těhotná. Pro někoho to může být v pořádku, pro někoho celkem šok. Jsou ženy, kterým ani kojení nezabrání navrácení cyklu a začnou menstruovat ihned po šestinedělí, jsou však takové, které po dobu co kojí neovulují ani nemenstruují, i kdyby to bylo třeba tři roky. Nedá se obecně říci, že žena pokud kojí, je neplodná, protože to máme každá trochu jinak. Vědci naštěstí nelenili a vytvořily pro ženy po porodu metodu, která má spolehlivost 98% (např. kondom má také spolehlivost 98%). Jmenuje se tzv. Laktační amenorea (dále jen LA). Tato metoda dává ženám nástroj, co sledovat prvních 6 měsíců po porodu. Uvádí, že pokud nepřišla menstruace, žena plně kojí a mezi jednotlivými kojeními není doba delší než pět hodin, dítě není starší šesti měsíců, je žena na 98% neplodná. To znamená, že ženě, které se po šestinedělí nevrátily cykly, se má primárně 6 měsíců po porodu soustředit na plné kojení s kvalitním přisáním, tím podporuje laktační hormony, které zabraňují ovulaci. Úplně obecně ženám doporučuji sledovat svou chuť na milování. Pokud najednou přijde chuť na milování nebo cítíme větší přitažlivost k mužům, může to být známka, že se blíží ovulace 😊

Katko, jsi lektorkou STM PPR. Jaké jsou u ní možnosti po porodu, odkdy je dobré se znovu sledovat a na co se zaměřit?

Sledovat se standardně dle metody STM PPR může žena ihned po šestinedělí, pokud se jí vrátily cykly nebo kdykoliv po porodu po navrácení cykličnosti. Pokud žena plně kojí a dodržuje zásady dle LA, začíná se sledovat po dosažení 6. měsíce dítěte nebo pokud už některá zásada dle LA neplatí. Třeba když dítě spí v noci déle než 5 hodin a čas mezi kojením se protahuje. Pokud tedy na ženu neplatí pravidla LA a přesto se ještě nevrátil cyklus, je vhodné se začít sledovat. Osobně ženám nejdříve doporučuji sledovat děložní sekret. Pokud žena nevnímá žádný děložní sekret ani vlhkost v okolí poševního vchodu může být klidná, je neplodná. Pokud se ale objevují pocity vlhka nebo vidí děložní sekret, je dobré si toto začít zapisovat a sledovat jakou strukturu sekret má a začít se měřit. Toto může být náročnější období, protože žena se sleduje a zapisuje i několik měsíců, ale k ovulaci nedochází, teplota se nezvedá. Pokud se teplota zásadně nemění, žena se řídí podle hlenového obrazu, tento vyhodnocuje a určuje si tak plodné a neplodné dny. Dříve či později však teplota stoupne, potvrdí ovulaci a do 14 dnů přijde i menstruace. Pak se postupuje dle klasických standardů STM PPR. Určitě bych doporučila, aby žena už před porodem znala Symptotermální metodu, bude se jí mnohem lépe orientovat. Často chodí na mé kurzy nebo kupují online kurz těhotné ženy a už i v tomto období se připravují na následné období po porodu. Pokud se žena před porodem k těmto informací nedostane, nevadí. Měla by mít ale možnost obrátit se na poradce a nechat se podpořit ve sledování.

Hani, jsem moc ráda, že znám další profesionální lektorku STM PPR. Už jsi nám v jednom článku psala, jaká cesta Tě na metodu přivedla. Ovšem ještě prozraď, dařilo se Ti vyznat se v sobě po porodu? 

Neuvědomuji si, že by bylo pro mě cokoliv obtížné. Metodu jsem začala používat až v době, kdy jsem ji velmi dobře znala. Ze své praxe však vím, že ze začátku mnoho žen prožívá velkou nedůvěru. Nejsou si jisté, zda se skutečně na metodu mohou spolehnout, anebo nevěří, že se dokážou sledovat tak, aby si jednoznačně mohly vymezit plodné a neplodné období. Chce to však pouze čas. Nic jiného. Všem ženám proto doporučuji začít sledovat svůj hlenový příznak nejlépe ještě před porodem, aby se se svým hlenovým obrazem seznámily. Je dost možné, že po porodu bude vypadat úplně jinak, avšak různé kvality hlenového příznaku již hravě rozpoznají. Získají tím větší důvěru v sama sebe a ve své tělo.

Hani, popiš nám prosím ve stručnosti, co je u plodnosti po porodu rozhodující, co by na sobě žena měla pozorovat, když s metodou STM teprve začíná. Jak nabíhá po porodu ženský cyklus? Kdy žena pozná, že je opět v plodné fázi? Pozná ji ještě před ovulací?

Menstruační cyklus po porodu nabíhá ve většině případů velmi zvolna. Pokud žena nekojí či kojí pouze částečně, plodnost se z pravidla navrací dříve, pokud žena kojí plně, plodnost se může objevit za mnoho měsíců po porodu. Jakmile se objeví ovulace a tedy i menstruační krvácení, opět může trvat několik měsíců, než se menstruační cyklus zpravidelní a plně harmonizuje. STM PPR po porodu je založena na sledování hlenu děložního hrdla. Bazální tělesná teplota se sleduje až v okamžiku, kdy nám hlenový příznak naznačuje, že naše tělo by mohlo být na ovulaci již připravené. Maminka s malým miminkem si tedy z pravidla nemusí měřit každé ráno teplotu, ale pouze během dne sledovat hlenový příznak. Pokud se objeví již hodně tažný, řídký, vodnatý hlenový příznak, může to znamenat, že se ovulace blíží a plodnost se navrací. Až v tuto chvíli žena začne teplotu sledovat, aby mohla tuto skutečnost potvrdit nebo vyloučit. Proto tato metoda není pro mnohdy unavené a nevyspané maminky zatěžující, ale lehce aplikovatelná.

Hani, čím bys ženy inspirovala, aby se např. nevrátily k užívání hormonální antikoncepce? Co pomohlo Tobě?

Ze své vlastní zkušenosti vím, že při užívání hormonální antikoncepce jsem ztrácela samu sebe. Hormony v mém těle ovlivňovaly mé prožívání, vnímání reality, názory, sexuální život … Byla jsem „robotem“, který je řízen hormony. Žena, která chce být smyslná, plně prožívat svou sexualitu, chce být sama sebou – divoká, vášnivá, radostná, chce objevovat samu sebe a znát své možnosti, musí být napojena na svůj menstruační cyklus. Tím je mnohem více v kontaktu se svou intuicí, se svou ženskou silou, se svými schopnostmi. Naše plodnost je pro nás obrovským darem. Pokud jej nevyužíváme, jsme o mnoho v našich životech ochuzeny. Pokud se ženy otevřou i jiným možnostem než hormonální antikoncepci, velmi brzy zjistí, že jsou i jiné velmi funkční a spolehlivé metody.

Lektorkám Katce a Hance srdečně děkuji za rozhovor, věřím, že už teď spousta žen má jasnější představu o tom, jak to s plodností po porodu je. Kateřina Juřenčáková během roku 2016 natočila soubor videí, které velmi jasně a srozumitelně popisují uvedenou Symptotermální metodu přirozeného plánování rodičovství. Vytvořila také čtivý e-book a pořádá spoustu živých seminářů a osobních setkání, více se na: www.prirozenaantikoncepce.cz, www.zenaluna.cz

Hana Přikrylová působí jako poradkyně Symptotermální medoty PPR a poskytuje skypové konzultace. Metodou osobním přístupem učí ženy, jak se vyhnout neplánovaného otěhotnění a naopak si naplánovat přirozené početí. Doporučuji následovat její čtivé stránky: www.antikoncepcejinak.cz/, www.ditevitano.cz/

Víte, co všechno za užíváním hormonální antikoncepce stojí? Jaké zkoušenosti má řada žen a co na to odborníci?

Kniha Život bez hormonální antikoncepce odhaluje, co za masivním užívání HA stojí. Pořídit si ji můžete v tištěné verzi do vyprodání zásob na našem webu. Sestavili jsme i verzi ve formátu PDF. Ponořte se do čtení, které otevírá oči a přidejte se k ženám, které znají i jiné nehormonální metody antikoncepce.
Komentáře