Jak mi symptotermální metoda od základů změnila život

6. 8. 2017

Příběh moudré, přátelské a sdílné ženy Hanky Přikrylové plný temných chvil, ze kterých vzešlo něco, co je jejím denním posláním a povoláním. Aneb jak temné životní období může být plné pokladů a darů, když si to samy uvědomíme. 

Tak moc bych si přála druhé dítě! Tak moc! Vysadila jsem hormonální antikoncepci a těšila se na dvě čárky na těhotenském testu, stejně jako před dvěma lety. Jenže dvě čárky nepřicházely. Stála jsem před otázkou, za jak dlouho se objeví? Věděla jsem, že hormonální antikoncepce může mít velký vliv na mou budoucí plodnost, ale nějak jsem si říkala, že mě se to určitě týkat nebude. Vždyť poprvé jsem otěhotněla hned!

Uplynulo 6 měsíců. Rozum mi našeptával, že je to příliš krátká doba. Ale nepřesvědčil mě. Pro mě to byla naprostá věčnost. 6 měsíců stačilo k tomu, aby v zrcadle přede mnou stál úplně někdo jiný. Dívala se na mě vyhublá žena, bez života, bez energie, plná nejistoty, strachu a zlosti. Jak se asi musí cítit ženy, které nemohou otěhotnět rok? Dva? Co když to i já budu muset zjistit?

Jedno ráno jsem se probudila, byla jsem ještě v polospánku a má hlava mi promítla den, který mě právě čeká. Viděla jsem shrbenou ženu, která se pomalu, úplně bez života plíží po domě a plní každodenní rutinní povinnosti. Má kamennou tvář, nemluví, dělá jen ty nejnutnější pohyby, je velmi slabá. V mé hlavě bylo ticho. Jen jsem pozorovala tu zoufalou ženu. Byla jsem to JÁ! Viděla jsem se na vlastní oči!!! Přišel obrovský AHA moment. Vše se tímto okamžikem zlomilo. Přišlo jakési procitnutí a zoufalé volání: Já už takhle žít nechci!!! To přeci nejsem já!!!

Nastal jakýsi klid. Má hlava na mě už nekřičela, že musím co nejdříve otěhotnět. Vše se změnilo a přitom stačilo tak málo. Objevila se VDĚČNOST. Vděčnost za svůj život jaký je v tuto chvíli. Za mého úžasného zdravého syna. Za mého muže, který vždycky stojí při mně. Vždyť já se mám tak krásně! Jak to, že jsem to celých 6 měsíců neviděla?

Cítila jsem zklidnění a uvolnění. Opustila mě úzkost, strach a obavy. Neumím si to moc vysvětlit. Můj mozek byl pravděpodobně přetížený všemi těmi myšlenka na miminko a konečně se zastavil. Objevila se hravost, radost a lehkost. Následující měsíc jsem byla těhotná!  Na této fotce jsem v 8 měsíci těhotenství se svými dvojčátky. Kdo by to byl řekl. 🙂

Okamžitě jsem začala přemýšlet, jak pomoci ženám, které nemohou otěhotnět, aby nemusely prožívat to, co jsem si prožila já. Vždyť musí existovat cesta!

Začala jsem se o podporu početí intenzivně zajímat. Chodila jsem na různé kurzy, zjišťovala a učila se, co všechno může bránit v početí miminka a co všechno může pomoci.

V průběhu mého bádání jsem narazila na symptotermální metodu přirozeného plánování rodičovství (STM PPR). Díky této metodě (sledování bazální tělesné teploty a hlenu děložního hrdla), ženy mohou odhalit příčinu, proč jejich tělo těhotenství v danou chvíli odmítá. Konečně se neřeší NÁSLEDEK (tedy neplodnost), ale PŘÍČINA. Byla jsem v šoku! Jak to, že o této metodě nikdo neví? Proč se tolik párů naprosto zbytečně odesílá do reprodukčních center? Po letech praxe už tuším: reprodukční kliniky by zbankrotovaly a výrobci hormonální antikoncepce stejně tak.

Miluji výzvy a tato je tedy obrovská! Stala jsem se certifikovaným poradcem STM PPR, učila jsem se přímo u zdroje, setkávala jsem se s neplodnými páry a sledovala, jak jim tato metoda umožňuje přirozeně otěhotnět, i když nad nimi lékaři zlomili hůl. Byla jsem nadšená!

Po porodu mých dvojčátek nastala další etapa mého života. Plodnost se mi navrátila poměrně rychle, ale už v této době jsem měla naprosto jasno v tom, že hormonální antikoncepci užívat nechci. Dozvěděla jsem se o ní víc než dost v době, kdy jsem zjišťovala, co mohlo způsobit u mnoha párů neplodnost. Právě hormonální antikoncepce hrála v mnoha případech hlavní roli. Už jsem věděla, co všechno v těle ženy způsobuje a co dokáže způsobit ještě řadu měsíců či mnohdy i let, po jejím vysazení. I když je žena s hormonální antikoncepcí velmi spokojená, necítí žádné fyzické či psychické obtíže, negativní vedlejší účinky mohou probíhat skrytě. Naprosto nepozorovaně. Do toho již nikdy nepůjdu.

STM PPR není jen velmi účinná podpora přirozeného početí, ale i metoda, díky které se můžeme početí spolehlivě vyhnout. V té době jsem metodu již velmi dobře znala, stačilo ji jen začít používat. Se svým tělem jsme se po čase na sebe krásně naladili a nestačila jsem žasnout nad jeho moudrostí. Konečně po 34 letech svému tělu rozumím!

Nedá se jinak – to se musí šířit dál. 🙂 Šlo to velmi lehce a přirozeně. Nejdříve jsem metodu vysvětlila mým kamarádkám. Byly nadšené. Konečně je tady i jiné řešení, jak mít svou plodnost pod kontrolou. Ale jakmile šlo o rozhodnutí VYSADIT HORMONÁLNÍ ANTIKONCEPCI, začaly pociťovat jakousi nejistotu. Něco jim v tom bránilo, i když vnímaly, že pro jejich tělo i psychiku hormonální antikoncepce znamená obrovskou zátěž. Teď už vím, co se dělo. Potřebovaly pouze čas. Čas zvyknout si na myšlenku, že nám naše tělo skutečně může říci, kdy jsme plodné a kdy nikoliv. Potřebovaly čas uvěřit svému tělu, že je nezklame.

Nevzdaly to. Většina z nich hormonální antikoncepci vysadila a začaly se na „přechodnou dobu“ chránit kondomem. Během této doby své tělo poznávaly a ujišťovaly se, že je nezklame. Pochopily, že stačí svému tělu věnovat pouze pár minut denně pozornosti, aby zjistily, co jim tělo chce říct. Jedna má kamarádka mi řekla: „Tolik let jsem věnovala pozornost všem kolem sebe, jen sama sobě ne.“ Nevadí! Lepší přece teď, než vůbec! J

Pořádaly jsme proto různé setkání kamarádek s kamarádkami těch druhých kamarádek a informace se zvesela šířily dál. 🙂

Tato metoda mi dávala natolik velký smysl, že se stala mou profesí. Má v mém životě obrovský význam. A má velký význam i v mém partnerském životě. Vždy se totiž jedná o společnou plodnost! A tím pádem i společnou zodpovědnost!

Když dojde k početí, je zapotřebí muže a ženy! Není to zodpovědnost pouze jednoho z nás. Proto opět další výzva: buďme v tom spolu! Spolu se svým partnerem rozhodujme o tom, zda chceme miminko nebo ne. Spolu rozhodujme o tom, jak početí podpořit, anebo jak se mu zodpovědně vyhnout. Spolu rozhodujme o tom, zda se můžeme plně oddat milování, všechno pustit a uvolnit se, anebo jít pár plodných dnů jinou cestou, objevovat, zkoumat a zkoušet, jak přivést do vztahu potěšení a lásku i jinak. Stereotyp skončil.

Tato cesta je skutečně plná výzev …

 Hana Přikrylová

Certifikovaný poradce STM PPR

www.ditevitano.cz

www.antikoncepcejinak.cz

 


Také Vás láká, podělit se o svůj příběh s antikoncepcí, menstruací, cykličností, zážitkem, které může další ženy inspirovat, dodat jim odvahu ve chvíli, kdy ji nejvíce potřebují?

Pošlete nám svůj příběh na mail: zivotbezha@gmail.com nebo adela.novak87@gmail.com. Rádi jej zde zveřejníme! Za odměnu Vám pošleme naši čerstvou knihu v elektronické podobě! Žijete také svůj příběh bez hormonální antikoncepce? 🙂

Komentáře