Veronika Měchurová a Diář pro radost, co letos chystá a jak to souvisí s antikoncepcí?

23. 11. 2017

Veroniko, známe se už nějakou dobu. Vzpomínám si, jak mě uchvátil celý koncept Tvého Diáře pro radost a jak jsem já sama uvažovala o tom, že „jednou“ nějaký podobný taky vytvořím. Když jsme si tak povídaly, zjistila jsem, že máme podobný přístup k životu.  Jak ses vlastně Ty dostala k tvorbě diářů? Pověz nám, prosím, co Tě k tomu motivovalo a jak nakonec vznikl první diář. Kdy tomu tak vlastně bylo?

Moje cesta k vytvoření Diáře pro radost byla docela dlouhá. Fakt je, že už jako puberťačka jsem vytvářela různé zápisníčky, deníčky a zpěvníčky. 🙂 Toužila jsem jít na uměleckou školu, ale nechala jsem se ovlivnit rodiči a učiteli, absolvovala gympl, pak ekonomku a moje „kariéra“ se začala ubírat úplně jiným směrem. Dělala jsem kancelářskou práci, pak jsem přešla do reklamy a skoro 20 let jsem pracovala pro různá vydavatelství. Ze začátku mne to bavilo, ale když mi odrostly děti, uvědomila jsem si, že mám potřebu naplnění i v pracovní oblasti, že chci dělat něco, co mi bude dávat hlubší smysl. Moje cesta vedla nejdřív k poznání sebe sama, pochopení souvislostí, srovnání si toho, co je v životě důležité. Hledala jsem nástroj, cestu, produkt, prostřednictvím něhož bych mohla inspirovat ostatní. A tak mne napadl – jak já říkám – Diář s přidanou hodnotou.

Moc mě těší, že jdeš do svých snů naplno a jak lehce je dokážeš zhmotňovat. Kde bereš inspiraci? Co Tě na tom vlastně nejvíce baví?

Zjistila jsem, že mne nejvíc naplňuje něco tvořit. A také nasávat informace, zpracovávat je a ty užitečné předávat dál. Potkávám přitom úžasné lidi, kteří dělají úžasné věciBaví mne to všechno propojovat, spolutvořit. 🙂 A pak z toho vzejde další ročník Diáře pro radost. Odpověď na předchozí otázku: letos vychází již potřetí.

A teď přímo k diářům. Seznam nás prosím s jejich konceptem. Čeho se držíš, když vzniká nový diář? Jaké jsou Tvé zásady?

Hlavní myšlenkou Diáře pro radost je inspirovat lidi k zamyšlení, zda žijí naplněný život. Zároveň přináší tipy, co mohou udělat pro sebe, pro druhé i pro naši planetu. A protože zapalovat může jen ten, kdo sám hoří :), je jasné, že každý musí začít u sebe. V Diáři je mimo jiné pro každý den „okénko radosti“ se třemi otázkami: Co mi udělalo radost? Čím jsem udělal radost někomu jinému? Za co jsem vděčný? Ty motivují k tomu, aby si lidé všímali hezkých věcí, které v životě mají. K uvědomění si, že i když se nedaří, i když se dějí smutné věci, nějakou malou radost člověk vždycky objeví. Pro každý den je v diáři inspirativní citát – někdy vyjadřující hlubokou moudrost, někdy je spíš úsměvný. Má nám připomenout, že život není třeba brát tak vážně, ale spíš jako hru. A v neposlední řadě diář obsahuje 12 textů, které mají opět inspirovat k zamyšlení nad různými oblastmi života. Na těchto textech se podílí celá řada autorů. Moje zásada je, že lidi, se kterými spolutvořím, znám osobně a vím, že to, co dělají, dělají srdcem. Nicméně všechny texty v diáři mají být opravdu inspirací, rozhodně nikoho k ničemu nenutí. 🙂 

Veroniko, letošní diář se mi moc líbí právě v tématu, kterého se týká. Trošku nám poodhal, jaká tajemství letos skrývá a v čem nás může obohatit.

Diář se netýká pouze jednoho tématu. Jak jsem zmínila – je v něm 12 článků, zabývajících se různými oblastmi života – ať už je to strava, pohyb, tělesné i duševní zdraví, výchova dětí, vztahy, nalezení své jedinečnosti… Ale protože diář používají hlavně ženy, několik témat je věnováno ryze ženským otázkám: tajemství ženského lůna, uvědomění si, co svým vzhledem sdělujeme světu, přijetí sebe sama a naplnění svého poslání, kterým je žít v lásce, tvořit s láskou, tančit, zpívat, zdobit, zářit… A ačkoli je to naše ženská podstata, pro mnohé z nás to není jednoduché.

Hmm, to zní fakt zajímavě! 🙂 Vidíš v tématech i nějakou souvislost s antikoncepcí?

No, samozřejmě! Antikoncepce nás „vypne“ – pod jejím vlivem necítíme ty hluboké impulzy, které nám naše moudré tělo dává…

Co Ty a hormonální antikoncepce? Jaký k ní máš postoj??

No upřímně: dnes již velmi obezřetný, ale kdysi jsem nad ní takhle nepřemýšlela a brala ji. Měla jsem štěstí – nikdy jsem s ní neměla žádný problém, porodila jsem 3 zdravé děti, ale kdo ví, o co jsem přišla… Tenkrát se o těchto tématech nemluvilo a je moc dobře, že se dnes otevírají. Že je k dispozici čím dál víc informací a dnešní mladé ženy se mohou rozhodovat vědomě. Zvážit všechna rizika, která toto rozhodnutí hlavně na začátku plodného období představuje.

Veroniko, moc děkuji za poutavé odpovědi, už mám jasnější představu. 🙂 Závěrem nám ještě pověz, jaký je tvůj recept na šťastný „život bez hormonální antikoncepce“?

Rozhodovat se vědomě – a žít naplno. Přijmout sebe sama a respektovat druhé. Dělat vše, jak nejlépe umím. Když se mi něco nepodaří, napravit to nebo se omluvit. Obklopovat se lidmi, se kterými je mi dobře, kteří mne inspirují – a které mohu inspirovat já. Spolutvořit. Prožívat každý okamžik života, být vděčný, radovat se.

Děkuji Veronice za rozhovor plný radosti a inspirace. Jsem moc vděčná, že Veronika přijala pod patronaci i naši knihu Život bez hormonální antikoncepce a spolupráce se rozrostla o další knižní maminku. Doporučuji po vlastní zkušenosti pořídit si Diář pro radost na rok 2018. Udělejte si s Veronikou Radost každý den!

Komentáře