Vědomá mysl jako antikoncepce (i léčba bolestivé menstruace)

6. 7. 2018

Můj život s antikoncepcí 💊

Jednoduchá prevence začínajících problémů 👩‍⚕️

S antikoncepcí jsem začala i skončila celkem brzo. Můj příběh je takový, že jsem ji brala zhruba od 15 do 18 let – tedy víceméně vlastně v době, kdy jsem ji doopravdy nepotřebovala. Paradoxně, když jsem ji začala užívat, nebyla jsem sexuálně aktivní, a zhruba od okamžiku, odkdy mám stálého partnera, ji nepoužívám. Dostala jsem ji jako řešení začínajících menstruačních problémů.

Na začátku mého cyklického života u mě bylo normální mít silnou menstruaci více jak 14 dní v kuse. Musela jsem si neustále měnit spodní prádlo, neboť vložky nestačily množství tekutiny pojímat. Trapné zážitky před ostatními byly neodvratné. Třeba ve škole jsem často utíkala z hodiny na toaletu s červenou skvrnou na zadku, nebo jsem si na židli pod sebe musela dávat papírový kapesník. To se celkem podepíše na psychice jakékoliv dospívající dívky, ani já jsem nebyla výjimkou.

Hledala jsem nějaké jednoduché a rychlé řešení. Když mi tehdy pan doktor jako léčbu mých přibývajících ženských problémů naordinoval hormonální antikoncepci, byla jsem nadšená. Ne, neřekl mi, že se mé tělo mění a nějakou dobu mu potrvá, než se změny v něm usadí, a já se proměním z děvčátka v ženu. Ale já bych tenkrát stejně byla ráda, že nemusím čekat několik let, než si mé tělo najde svůj vlastní cyklus. Za předepsání jsem byla opravdu vděčná. Navíc jsem se díky ní cítila více dospělá, protože všechny mé kamarádky byly v tomto ohledu poněkud napřed. Ve skutečnosti jsem tedy toužila spíš po vztahu (jako měly ony), ale ten se bohužel nedá sehnat na předpis.

Podobnou radost jsem měla, když moje mamka souhlasila s mým očkováním proti rakovině děložního čípku. Zrovna se objevilo jako horká novinka a bylo to v období krátce poté, co jsme oplakali naší babičku, která na rakovinu zemřela. Navíc také moje maminka v minulosti prodělala rakovinu děložního čípku, která jí stála hysterektomii (odebrání dělohy). Měla jsem tedy odůvodněný strach a byla jsem pro každé řešení (také jsem si jako dítě myslela, že je moderní medicína záruka jistoty).

Zhoršení stavu a rozhodnutí ho řešit 🤔

Menstruaci jsem vnímala skoro podobně jako rakovinu – jako prokletí a trest, jako nemoc, která se musí léčit. Teď už vím, že i proto se k ní přidala také bolest. Celkem rychle se prohloubila a zakořenila v samotných tkáních mého těla. Silné křeče, migrény, nechutenství, zimnice a teploty, celková slabost. A stále se to stupňovalo, až se pro mě menstruace stala doslova nesnesitelnou. Polykala jsem jednu růžovou pilulku za druhou, ale nic nezabíralo. V období mezi krvácením navíc přetrvávala věčná nevolnost a rozladěnost.

Když se pak objevil můj životní partner, již byl pro mě tento stav standard. Většina lidí připisovala mou podrážděnost a nepříjemnost povaze nebo pubertě, což do určité míry taky určitě hrálo svou roli. Ale jemu to bylo jednoduše divné a poznal, že je mi zle z jiného důvodu. Přiměl mě situaci řešit.

Zašla jsem tedy se svými problémy znovu na místní gynekologii. Paní doktorka je však řešila tak, že mi pokaždé dala udělat těhotenský test – nějak jí nevadilo, že jsem u ní s bolestmi 3x týdně (což je podle mé zkušenosti častěji, než má normální 17ti-letá holka sex). Když se měla tato parodie znovu opakovat, raději jsem podepsala odmítnutí a počkala si na jiného doktora. S ním jsme na můj podnět konečně udělali jiný test. Ukázalo se při něm, že mám gynekologický zánět. Nicméně jediné, co jsem se k tomu dozvěděla, bylo jen to, že se nejedná o hluboký pánevní. Více se tím pan doktor zabývat nechtěl, když se nejednalo o nic život ohrožujícího. Tehdy jsem přestala úplně chodit na gynekologii.

To mi bylo čerstvých 18 a už v tom věku jsem skrze vlastní zkušenost došla k razantnímu uvědomění. Žádný lékař nemá zodpovědnost za mé vyléčení (byť to tak může být ve společnosti prezentováno). A proč? Protože nikdo jiný nikdy nebude mít takovou chuť mě uzdravit, jako já sama.

Tehdy, když se chce člověk opravdu uzdravit, aktivně si sám vyhledává cílené informace o svém problému. Díky tomu se pak většinou dostane do bodu, kdy toho o něm ví více, než leckterý lékař, k němuž se běžně dostane. Na světě tedy ve výsledku existuje jen jeden zodpovědný odborník na mé zdraví – já sama.

S partnerem jsme poté začali hledat příčiny mých problémů na vlastní pěst. Když padlo podezření na hormonální antikoncepci, bez rozmýšlení jsme ji okamžitě vysadily.

Záhy poté jsme přestali používat také klasické kondomy (z poněkud prozaičtějšího hlediska – byly pro obě strany nepohodlné). Hledali jsme tedy další alternativy, které nehuntují tělo a nejsou nepříjemné. Na počítání plodných dnů nebo měření teploty však nejsem správný typ. Rozhodli jsme se nakonec pro způsob, který tu je odnepaměti – přerušovaná soulož. Alespoň do okamžiku, než najdeme něco lepšího.

Tím ale můj příběh nekončí, vlastně teprve začíná.

Můj život bez antikoncepce 🌸

Detoxikace 🍃

Po vysazení hormonální antikoncepce z mého života nastalo (při zpětném pohledu) zvláštní období. Odpadly celodenní migrény, lépe se mi jedlo a nabyla jsem více síly. Co to ale s sebou přineslo dál, už tak příjemné nebylo. Detoxikace, trvající několik let, než se mé tělo znovu vyrovnalo a hodilo do pohody.

Hned ze začátku jsem hodně zhubla a vzhledem k tomu, že jsem antikoncepci brala od svých 15 let (tedy víceméně od počátku zrání těla), tak vlastně nikdo neznal mou skutečnou podobu – mé dospělé tvary. Jako dítě jsem vždy byla štíhlounká, často nejhubenější ze všech na place. Jenže při užívání antikoncepce jsem dost přibrala – najednou jsem měla zadek a prsa, které jsem dosud neměla. Po vysazení antikoncepce jsem o tyto tvary přišla.

To tenkrát přineslo konflikt mezi mě a mou mamku, protože si mé bujné tvary spojovala s přirozeným dospíváním v ženu, zatímco rychlé zhubnutí si dokázala vyložit jen anorexií nebo drogami. Dnes se ani nedivím. Když porovnám foto z doby dospívání, kdy jsem byla na HA, s jakýmkoliv současným je vidět velký rozdíl. Nutno podotknout, že očista organismu se dost projevila na kvalitě pleti (fotka vpravo je až z r. 2017, tedy po asi 8 letech bez HA).

Hormonální nerovnováha dala hodně zabrat mé psychice a má vysoká citlivost byla delší dobu zabalená ve vysoké přecitlivělosti. Pláč u mě byla jediná reakce na vše a sama jsem vnímala svou labilitu.

Prošla jsem si fázemi, kdy jsem si připadala jako žena zcela nepoužitelná – na povrch vyplouvaly rány, které mi ztěžovaly stoupnout si do svého světla a zářit ho svému muži. Při užívání antikoncepce jsem se s ním často nedokázala milovat, protože mi bylo fyzicky špatně, ale i po jejím vyloučení zůstala má vnitřní žena jakoby otupělá a zablokovaná.

Bolestivá menstruace 😥

Bolestivý první den cyklu mi zůstal také a na nějaký čas se s ním související bolesti ještě více zhoršily. Až přetrvávající nesnesitelně bolestivá menstruace mě donutila zaměřit se do hloubky na léčení svého ženství. Nejprve metodou pokus-omyl. Později mi samy začaly do cesty přicházet různé nápovědy a pomoci.

Velkým zlomem pro mě byl objev Mirandy Gray (její kniha Rudý měsícmeditace Požehnání ženského lůna) nebo dokumentu Měsíc v nás od Diany Fabiánové. Pochopila jsem energie, které mě jako ženu utvářejí a začala je zkoumat intenzivněji. Začala jsem také rozvíjet své talenty, aby mi pomohly najít můj osobní grál…

Postupně jsem přestala používat i všechny ostatní chemické léky a nahradila je bylinkami. Stejně tak jsem začala hledat pro mě nejlepší verzi stravování. Klasické vložky a tampony jsem vyměnila za kalíšky.

S nimi jsem strávila 6 let a pak jsem ucítila, že ani kalíšky už pro mě nejsou úplně vhodné. Jednak jsem začala více vnímat, že zesilují bolestivý tlak v podbřišku, a za druhé mám nutkání posunout se ještě dál. Několik posledních bolestivých cyklů mě přivedlo k volné menstruaci. První menstruaci čistě na volno mě poprvé po letech nic nebolelo. To mi dodalo naději. Protože se zatím se v novém nastavení necítím úplně pevně, experimentuji zatím s přírodními vložkami, ale další krok je jasný.

Tady je také nutné uvědomit si, že po deseti letech trvání určitého stavu, ho není možné zcela změnit najednou. Pro mě je velký posun už jen to, že se mohu hýbat, nemám přitom teploty, a problémy se zmenšily na nepříjemný (ale přežitelný) tlak a půldenní nucení na záchod. Postupně, bez nároků, se však posouvám vpřed k nejen bezbolestnému cyklu, ale navíc vyživujícímu a snad i příjemnému. Za každý pohyb tím směrem upřímně děkuji.

Léčení a rozvoj sexuality 💑

Po věnování vyživující pozornosti archetypu panny (související se základem ženství: menstruací) nastalo období milenky, která je přechodovým obdobím mezi fází panny a fází matky. To s sebou přirozeně přineslo odemčení tématu sexuality. Tehdy si mě přivolal Avalon a jeho bohyně, aby mi pomohly na mé cestě za pochopením a uchopením svého ženství. Kromě toho ke mně v tomto období začalo plynout více informací o posvátnosti sexuality a různých tantrických technikách…

Za celou tu dobu jsem neobjevila lepší antikoncepci, než žádnou. Sice se s partnerem dohodli, že z případného miminka nebudeme skákat z mostu, ale… Kdesi v podvědomí tu pořád strach z možného rizika otěhotnění byl. Oba jsme totiž vždy měli jasnou představu o tom, co chceme a co nechceme na své životní cestě zažívat (a v té představě je důležité vybudované stabilní zázemí, abychom nemuseli se svými dětmi žít ve stejném režimu jako s našimi rodiči).

V každém z nás mezi sebou tak trochu bojovaly dvě části – důvěra (ve své sny) a pokora (k tomu, co jest) – a to občas zkomplikovalo situaci.

Ale nevzdávali jsme se a já se o to více se ponořila do poznávání ženských mystérií. Studovala jsem také historii a vyhledala jsem si, jak to měly ženy s menstruací a plodností dříve.

Plánované vědomé početí 🤰

Mentální nastavení 🧠

Věděla jste například, že kdysi dávno uměla žena svůj cyklus ovlivňovat, natolik, že nemusela vůbec krvácet a přitom neztrácela svou plodnost? Já taky ne. Svou ženskou sexuální sílu dokázala držet uvnitř sebe, užívat ji k obohacení a rozvoji celé své bytosti, zářit ji jako léčivé světlo ze sebe ven. Naši předci měli tak silné mysli, že si dokázali mezi sebou i mezi bohy vykomunikovat, kdy počnou a do té doby se nemuseli strachovat neočekávaného.

Představila jsem tuto myšlenku partnerovi a začali jsme ji implementovat do naší každodennosti. Oba jsme se vždy spirituálně rozvíjeli (byť nejprve podvědomě), a tak jsme si dovedli představit, čeho všeho je člověk schopný pomocí své vnitřní síly. A tak jsme se domluvili „tam nahoře“, kdy budeme chtít první dítě, jak podle nás vypadá vhodný čas (za jakých podmínek se budeme cítit připravení) atd… a přestali se obávat neplánovaného. Přirovnala bych to asi k tvorbě vision boardu, jen je přímo uvnitř sebe sama. 

A výsledek? Jsme spolu už bezmála deset let, dle mého názoru vedeme celkem zdravý partnerský život (i když se vždy najde prostor pro zlepšení, ale zlepšujeme rádi) a kromě prvního společného roku nepoužíváme celou dobu jako antikoncepci nic jiného, než přerušovaný styk.

Až nyní nastává pomalu ten čas, na kterém jsme se dohodli. Spolu s tím se transformují naše životy a jakoby samy od sebe se do sebe skládají dílky, potřebné k námi zvolenému obrazu.

Spolu s porozuměním jednotlivým archetypům dokážu nyní cítit, jak se ve mně pomalu probouzí archetyp matky. Uvědomuji si sny, ve kterých se stýkám s dušičkou miminka a připravuji se na její příchod, na nové pocity. Vždy to je neuvěřitelně krásný a hluboký zážitek s maličkou zářící bytostí, ztělesněním čisté a upřímné lásky.

Důvěra, vše přijde samo ve správný čas 🧚‍♀️

Za poslední cca rok jsem prodělala vícero samovolných potratů (takových těch, které běžně zažívá každá žena, ale téměř žádná o nich neví). Nevnímám to vůbec špatně. Chápu to jako znamení, že jistým způsobem je na miminko již vhodný čas. S partnerem se ale po určité stránce zatím necítíme připravení – budujeme kořeny, které dají základ naší rodině, a v tomhle směru nám ještě zbývá dokončit pár záležitostí. Myslím, že je úžasné, jak se sama příroda stará, aby vše bylo tak, jak to být má, a evidentně si ráda počká na bytůstku přivedenou na svět vědomě.

Poměrně nedávno se mi v životě objevila skvělá žena – šamanka, která potvrdila, že se skutečně „přepínám do nového módu“, když u mne vycítila poletující dušičku.  Přiblížila mi možný termín, kdy se můžeme těšit na osobní setkání s ní. Co ale víc, předala mi instrukce ke krásnému rituálu na spojení se s miminkem, k jeho přivolání a vědomému početí (takový přístup má sílu zajistit ochranu na mnoha úrovních). Zkrátka vše přichází samo a ve správný čas. Důvěra rozpouští blokády.

Já a můj muž mezitím udržujeme spojení s dušičkou, která si nás vybrala, uvnitř našich myslí. Vyprávíme jí o tom, jaký život a zážitky si přejeme jí nabídnout, o tom jaké právě děláme kroky a proč, nejen proto, aby věděla na co se připravit… ale také tím dál definujeme svou realitu.

Má doporučení 👍

Shrnutí toho nejdůležitějšího, co se mi zatím nejvíc osvědčilo na posílení ženské síly řešení cyklických problémů a:

🍎 Strava z dlouhodobého hlediska najít si svůj střed, poznat co a kdy potřebuju. V akutních případech při menstruačních křečích mě osobně pomáhají hlavně bobule (borůvky, maliny) a čerstvé zelené šťávy (třeba můj oblíbený základ: špenát + jablko/hruška + petrželová nať + může být řapíkatý celer, okurka, zázvor a jakýkoliv další salát, který zrovna je po ruce), případně polévky (především v zimě, z kořenové zeleniny). Dále pít hodně čisté vody (nebo květové), kterou lze doplňovat bylinkovými čaji. Bylinkářství je alchymie, proto je lepší nechat si poradit. Já jsem si vyhledala ty úplně nejjednodušší bylinky. Jejich použití není komplikované, při dlouhodobém užívání mají velkou sílu a jako bonus rostou všude (červený jetel, jitrocel, pampeliška, sedmikráska, bříza). Na rychlou úlevu šahám po mátě. Některé ženy doporučují také majoránku, ale osobně s ní nemám valné výsledky. POZOR na často doporučovaný kontryhel – tato bylina je vhodná především na podpoření snah o početí, už však ne tolik na menstruaci, tu spíše zesiluje a prodlužuje, neboť zvyšuje prokrvování a činnost děložní sliznice jako součást přípravy na uchycení plodu. Obzvlášť opatrně s ním při podezření na endometriózu.

💃 Pohyb – při menstruačních bolestech jsou nejlepší intuitivní pohybové vlny jako při milování, takže není-li možné přímo to, skvěle zastoupí tanec (ne zrovna break dance, spíše něco na způsob orientálních břišních tanců), super je hormonální jóga nebo nenáročná energetická cvičení… pohyb musí být uvolňující, ne fyzicky zatěžující.

🙆 Polohy – když už se v hodině dvanácté nejde kvůli křečím hýbat vůbec, pomáhají mi následující polohy: buď si kleknout a položit tělo k zemi (jógová pozice dítěte a její variace) anebo se položit na záda, pokrčit nohy, kolena přitáhnout k břichu a najít pozici, ve které se nohy bez snažení drží ve vzduchu, i když je celé tělo uvolněné (jógová pozice apanásana)… v těchto polohách jen jsem a nechávám tělo uvolňovat se. Většinou mi rychle pomůžou tím, že urychlí proces vyprazdňování střev, což od křečí pomáhá.  

⭐ Kreativita – malovat, psát, zpívat a hrát cokoliv ti přijde na srdce, aby se uvolnila mentální energie nahromaděná uvnitř (její přemíra vyvolává tenzi)…Probouzej v sobě tvořivou vílu.

👩 Klid v hlavě meditace, vizualizace, klidně pěkný film a určitě spánek.

💖 Láska – milovat sebe, milovat muže, milovat život… nejen lásku dávat, ale také si dovolit ji přijímat a nechat se jí opečovávat, doslova se v ní koupat a užívat si ji.

🌲 Uzemnění – prakticky vše výše zmíněné + pobyt v přírodě, která nás maximálně podporuje, čistí a harmonizuje s vynaložením minimálního úsilí.

🧐 Hledání, učení a rozvíjení se, zkoumání – sebe sama, svého nitra i těla, svých myšlenek, svých vztahů, svých vzorců a strachů… všude kolem i uvnitř nás je mnoho léčivé moudrosti.

Tak takový je v maximální možné stručnosti můj příběh a zkušenost. Doufám, že toto moje otevřené intimní sdílení pomůže dalším ženám. Nebát se vstoupit do své síly, rozhodovat o svém životě a vědomě ho utvářet v souladu se svým srdcem. Nejsme oběti, jsme kněžky, jsme bohyně!

Srdečně děkuji za článek Kateřině Polčanové, umělkyně na cestě kněžky. Co pomáhá vám žít šťastně žensky sebevědomě bez HA?

Více inspirace naleznete i v naší knize Život bez hormonální antikoncepce.

 

Komentáře