Taky jste milovnicemi papírového diáře? Znáte diář, do kterého si zaznamenáte svou proměnlivost v rámci cyklu?

13. 7. 2018

Představte si, jak si svůj čas organizujete podle své ženské cykličnosti. Víte přesně, co dělat, když se blíží ovulace, čemu se raději vyhnout před menstruací a na co se hlavně během menstruace zaměřit nebo raději úplně vypustit. A takto si plánujete každý měsíc. Vidíte jasně, co vám jde a co ne a naprosto svou energii respektujete. Navíc se z každého dne takto radujete, protože víte, že je jedinečný. Další šance je zase až za měsíc. 🙂 Tvoříte si tak svůj každý den, měsíc, rok a postupně i celý život. V harmonii se sebou a svou ženskou proměnlivostí. Střídá se jako roční období.

Je krásné se takto pozorovat a tohle všechno si uvědomovat. Proto jsem moc vděčná, že se ke mě vloni na podzim dostal Diář cyklické ženy. Přečtěte si rozhovor s jeho autorkou Lucií Hrubou, jak se k němu přes svou jógou praxi vlastně dostala.

Luci, čemu se v životě věnuješ nejraději, co Tě naplňuje? Zkus se nám krátce představit.

Aktuálně mě baví život, obyčejný každodenní život.

Myslím, že jsem někde v průběhu své životní cesty odhodila růžové brýle a začala se „bavit“ i tím, že zažívám těžké chvíle, které mi někdy berou pevnou půdu pod nohama.

Celý život, jsem se honila za pomyslnou dokonalostí a donekonečna přemýšlela, jak udělat více, zlepšit se, hledala, co je špatně a jak to napravit. Až jsem došla do bodu, kdy si v náznacích uvědomuji, že dokonalost se skrývá pouze v tom teď a tady. A tak mě teď naplňuje každá chvíle, kdy se mi podaří dotknout se přítomnosti a s vnitřní spokojeností prostě jen žít!

Koncem roku 2017 jsem dostala do rukou Tvůj diář Cyklické ženy a musím přiznat, že mi neuvěřitelně sedí. Přesně takový jsem si pro sebe na rok 2018 představovala. Jak si k němu došla?

Úplně obyčejně, já jsem si celou dobu představovala, že vytvářím diář pro sebe. Věděla jsem a přála jsem si, aby užitek z něj nebyl jen pro mě, ale pro nás všechny, kterým se myšlenka diáře bude také líbit. Když jsem objevila cykličnost, uvědomila jsem si, že bez diáře, který je k tomu stvořený – to už nepůjde. 

Luci, fascinuje mě, co všechno si v diáře vystihla. Popiš čtenářům, v čem Tvůj diář vyniká? A jak si přišla na tak promyšlený koncept diáře?

To co může být pojmenováno jako promyšlený koncept diáře (děkuji ) – je v podstatě jen odrazem mé vlastní zkušenosti do praxe.

Když se řekne cyklická žena, nejspíše se většině žen vybaví kniha se stejnomenným názvem.

Já nic nečetla – na začátku jsem si přečetla pouze 4 věty o každém období. Zaujalo mě to a začala jsem to žít. S využitím svého starého diáře, jsem se vypravila poznat sebe sama a vnímat to na vlastní kůži. Nechtěla jsem číst a následně to v sobě hledat. Udělala jsem to přesně naopak. A to co jsem na své cestě našla sama v sobě, bylo natolik fascinující, že mi to dalo ohromnou sílu a vůli – předat to, co jsem objevila i ostatním. Diář cyklické ženy je tedy nástroj – jak si být na blízku, vyplout do proudu svého života a mít se ráda právě teď.

Ještě zůstaneme u diáře. Je opravdu úžasný! Myslíš si, že může pomoci ženám, které se ve svém cyklu zatím zorientovávají? Třeba když se rozhodnou vysadit hormonální antikoncepci?

Určitě ano, chce to jen chuť vydat se na cestu v objevování sebe sama. Zahodit očekávání o sobě – většinou jsou mylná Důležité je přistupovat ke všemu otevřeně a hravě. Nebrat sebe i situace úplně vážně. Každý měsíc je jiný, stejně jako jednotlivé fáze se mohou maličko lišit. I každá žena je jedinečná, to co vnímá jedna, nemusí druhá. Diář je skvělý v tom, že do ničeho nenutí, nic vám nepodstrkuje. Nechává vás pouze jemně nahlédnout do sebe sama, udělat si pro sebe více času. Veškeré kouzlo se skrývá ve vědomé pozornosti bez soudů, či kritiky. A pak přijde aha, aha, ahááááá a najednou to vidíte a chápete a přitom stačilo tak málo. Pouze – BÝT SI NABLÍZKU!

A teď trošku otevřeně. Co Ty a hormonální antikoncepce? Máš s ní svou vlastní zkušenost nebo ses jí úplně vyhnula?

Děkuji za tuto otázku.  Ano, používala jsem antikoncepci do porodu mé dcery, na chvíli jsem se k ní vrátila po porodu. Avšak měla jsem takové bolesti hlavy, že jsem pátrala, čím to? Pak ke mně přišla informace, že by to mohlo být právě z antikoncepce a nyní jsem více než 6 let bez a je mi opravdu dobře.

Jsem také ráda, že jsem na své cestě potkala Tebe Adél. Díky Tvé práci, knize a blogu, který děláš, jsem si mnohem více uvědomila, jak se žití bez antikoncepce velmi propojuje s cykličností ženy. Diář má v tuto chvíli přes 800 žen, s mnoha jsem se setkala a opravdu hodiny si povídala. Nemohla jsem si nevšimnout, že některé vůbec nepociťují žádné změny v měsíci, ať emoční či zvýšenou či sníženou energii či schopnost. Díky tomu jsem si vzpomněla i na sebe před lety, když jsem HA používala. AHA!  Takže vnímat se cyklickou ženou a naplno využívat své dary v jednom měsíci jde nejlépe bez HA! Ze své zkušenosti života bez HA a uvědomění si cykličnosti v jednom měsíci, bych ještě vyzdvihla, že dobře víte, kde se ve svém cyklu nacházíte. Poznáte přesně den, kdy začíná dynamická fáze (týden jara), stejně tak ovulaci a všechny ostatní fáze. A to je skvělá pomůcka, při použití alternativy ochrany před početím.

Luci, jak Ty sama si uvědomuješ svou cykličnost?

Jako nikdy nekončící možnost. Možnost být si nablízku. Pro mě je cykličnost jako koloběh života. Jako proud řeky, která mě nese mým životem. Na jaře je řeka dynamicky prudká, v létě se zklidní do konejšivého proudu s odlesky slunce na hladině, na podzim občas narazím o pořádný balvan – to abych neusnula na vavřínech.  A v zimě zamrzne, zastaví se, aby vše zase začalo.

Každý měsíc máme ohromný dar, můžeme si v pravý čas uvědomit – co je potřeba.

Nikam nespěchat, proud řeky našeho života nás vždy dopraví v pravý čas ke všem situacím a vědění přesně v ten okamžik, kdy tam máme být. Jen se s důvěrou odevzdat, naladit a plout

Cykličnost je s námi po celý život, tak nám všem kapitánkám, které se na ni již nalodily, přeji krásnou plavbu! A ty které se ještě nenalodily, tak rozhodně pobízím, aby to pro sebe udělaly!

Lucie je manželkou, maminkou, lektorkou jógy a hlavně ŽENOU, která po celý svůj dosavadní život běhala a hledala pomyslnou dokonalost sebe, kariéry a vztahů. Po všech vzestupech a pádech se posadila na zadek a pomalu si začala uvědomovat, že to pachtění, běhání a usilování nikam nevede. Že je dokonale – nedokonalá právě teď, taková jaká je. Přijala svou sílu stejně jako své slabosti a našla v tom propojení – smysl života. A nyní se nechává nést proudem svého života a učí se každý den vychutnávat si všechny jeho barvy světlé odstíny stejně jako ty tmavé bez rozlišení na dobré či špatné.

Lucie aktuálně připravuje 2. ročník diáře speciálně pro ženy 2019. Průvodce každé ženy, která hledá vnitřní klid, přijetí a spokojenost. Koukněte na její nádherný web a třeba se do diáře také zamilujete. Nebo si rovnou pište o novou podobu na rok 2019. 🙂 

Komentáře