STM jako NEantikoncepce 21. století aneb proč se místo HA rozhodnout pro přirozenou metodu antikoncepce

7. 4. 2018

Je tomu už nějaký čas, kdy lépe vnímám proměny svého cyklu díky jedné metodě. Jsem stále nadšenější, jak krásně svému tělu dokážu porozumět i díky tomu, že jsem této metodě přišla na chuť. Už ji neberu pouze jako metodu antikoncepce, kdy se dá naprosto přirozeně početí vyhnout a přitom si užívat sexuálního apetitu, ale také poznám, jestli je můj cyklus zdravý a co mu chybí. Jsem vděčná, že přibývá lektorek, které o ní dokáži mluvit s podobným nadšením jako Sára. Jaký je život bez hormonální antikoncepce Sáry Goldbergerové? 

Symptotermální metoda přirozeného plánování rodičovství (STM) se díky skvělým ženám v posledních několika letech po České republice velice rychle šíří. Sama jsem k tomuto šíření začala přispívat prostřednictvím svých kurzů, jelikož mě k tomu “něco” neuvěřitelně táhlo už velmi dlouhou dobu. STM vnímám jako moderní metodu, která je vhodná pro všechny ženy a dívky, vnímám ji jako něco, na co se můžeme díky poznatkům o svém těle naprosto spolehnout a jsem ráda, že se postupně začínají rozpadat předsudky, které od této metody mnoho žen odrazovaly.

Užívala jsem hormonální antikoncepci téměř 4 roky, a i když vím, že pro moje tělo nebyla vůbec přínosná, zpětně jsem za tu zkušenost ráda. Prostě jsem si tím musela projít, musela jsem si hlavně sama dojít k tomu, že do sebe syntetické hormony cpát nechci. Díky tomu mám také skvělé srovnání těchto dvou metod ochrany proti početí. A čím jsem starší, tím výrazněji vnímám tu obrovskou propast, která mezi nimi je.

Když jsem hormonální antikoncepci vysadila, byla jsem hodně vyděšená z toho, co se v mém těle začalo dít. Cykly se výrazně prodloužily a já pokaždé panikařila, že jsem těhotná nebo že mám nějakou hormonální poruchu. Až díky STM jsem si ale začala uvědomovat, proč menstruace přichází později, proč dochází k určitým změnám a že je to naprosto přirozené a v pořádku. Teprve ve chvíli, kdy jsem si poskládala určité střípky dohromady, jsem začala být se svou plodností v mnohem větší rovnováze, celkově jsem byla klidnější a více jsem věřila svému úsudku. Ťukala jsem si na čelo při pomyšlení, že jsem své tělo dobrovolně zásobila syntetickými hormony, když to dává naprostý smysl i bez nich. Stále jsem si říkala: “Ach jo, vždyť je všechny ty holky a ženy užívají úplně zbytečně! Přitom stačí tak málo.”

Nechci užívání hormonální antikoncepce nějak démonizovat a poznatky o symptotermální metodě budovat na hroudách strachu. Avšak nepřijde mi vůbec správné, že dívky a mnohdy ani dospělé ženy, vlastně neznají všechny mechanismy účinku hormonální antikoncepce. Často jsem se setkala s šokovanou reakcí od některých žen: “A to jsem jako 10 let neovulovala ani nemenstruovala?” Proč doktoři dívce dostatečně nevysvětlí, jak vlastně prášky, které předepisují, fungují? Mohli by zmínit alespoň to, že užívání hormonální antikoncepce úplně vypíná přirozený cyklus ženy a že se v těle vlastně vůbec nic neděje. Vždyť je to celkem zásadní a informovanost je obzvlášť v téhle oblasti nesmírně důležitá.

Bohužel tomu tak není, takže z dívek, které antikoncepci užívají, se stanou ženy s nulovým povědomím nejen o svém menstruačním cyklu, ale i o své plodnosti. Neprožívají přirozené kolísání hormonů, se kterými v našem životě souvisí úplně všechno. Mají sice krásnou pleť a krvácení přichází tehdy, kdy to mají zaznamenáno v kalendáři, ale že už nejde o menstruaci, to bohužel netuší. Ženy mají totiž pocit, a i já ho měla, že hormonální antikoncepce vlastně nic zásadního nemění. Jen prostě z nějakého důvodu nehrozí, že by došlo k otěhotnění. A když pak prášky vysadí, jsou šokovány intenzitou, s jakou se jejich tělo během celého cyklu projevuje, jsou překvapeny, že cyklus netrvá tabulkových 28 dnů, ale třeba 40 a mají pocit, že je to špatně. Není to špatně, ale jedině symptotermální metoda nám umožňuje pochopit, proč to tak je, a že je to zrovna v našem případě naprosto v pořádku.

Proč mi přijde STM mnohem lepší než hormonální antikoncepce?

Nejde mi jen o přirozenost této metody, ať už tento pojem chápete jakkoliv. Jde totiž o něco, co do velké míry ovlivňuje celý náš život. STM nás nevypíná, ale naopak nás přiměje, abychom se upínaly na to, jak vlastně náš menstruační cyklus vypadá, jak se mění na základě toho, s jakými situacemi se zrovna v našich životech střetáváme. Přijde mi hrozná škoda, že si spousta žen tuhle možnost odpírá, ale přitom má pocit, že má svobodu v té absolutní kontrole nad svým tělem.

Vy ty opratě ale nedržíte, drží je za vás pilulka plná hormonů. STM vám umožní ty opratě opravdu převzít, ale nepočítejte s tím, že budete mít své tělo naprosto pod kontrolou. Místo kontroly budete mít samy nad sebou zodpovědnost, vnímejte ji ale pozitivně, nikoliv jako nějaké břemeno. Získáte díky tomu obrovskou svobodu, protože najednou opravdu poznáte své tělo a všechny zmatky a problémy, se kterými jste se kvůli neznalosti svého cyklu mohly potýkat, najednou úplně vymizí. Všechno se pro vás stane mnohem pochopitelnější. A třešničkou na dortu vám budiž to, že se díky STM můžete chránit proti neplánovanému početí, ale můžete si cestu za dítětem také velmi usnadnit.

Sára se symptotermální metodě věnuje již několik let a snaží se s ní seznámit co nejvíce žen, dívek, ale i mužů. Pořádá kurzy „Jak (pře)žít bez hormonální antikoncepce“ a své pole působnosti by v budoucnu ráda rozšířila. Kromě toho se věnuje přírodní kosmetice a z celého srdce miluje kávu.

Komentáře