Rozálie Eliášová je autorkou Youtube kanálu a projektu Still on the way. Dostala jsem se k ní díky tomu, že jsem v těhotenství cítila potřebu i nadále cvičit jógu a hledala jsem trošku jinou inspiraci a kratší videa, která by mě protáhla a pěkně naladila. Rozálie mou představu splnila dokonale, a tak jsem se díky ní cítila ve formě i během těhotenství a taky teď po porodu. Proto jsem se rozhodla s ní vytvořit rozhovor a zeptat se taky na to, jak to má ona sama s přístupem k antikoncepci. 🙂
Většina mých videí jsou sestavovaná pro konkrétní téma, problém, období, náladu… Jde o to se do problému co nejvíc vcítit a představit si, co by mně v danou chvíli nejvíce pomohlo. Jógu pro těhotné jsem natáčela v době, kdy jsem byla sama těhotná a přesně jsem věděla, jaké cviky potřebuji, a od toho jsem se také odrážela – vždyť ostatní ženy to musí mít podobně. Chce to samozřejmě mít znalosti lidského těla a zkušenosti s jógovými asanami, ale nejdůležitější je vždy empatie s cvičícími. Takže jak sestavy vytvářím? Nejprve vznikne nápad na video a den před natáčením si jdu s tímto nápadem v hlavě sama zacvičit. Pokud natáčím například jógu na bolest zad, myslím na to a zkouším cviky, které uvolňují oblast beder. Když si při cvičení v hlavě řeknu “jo, tohle je ono”, zapíšu cvik na papír a zkouším dál. A když na sebe nakonec vše hezky plynule navazuje, jsem spokojená a jdu natáčet.
Samozřejmě jóga 🙂 Už ale s trochu jiným přístupem – jemnějším, pomalejším a trpělivějším. Dnes se všude říká, že těhotenství přeci není nemoc, a žena by se neměla omezovat. Nemoc to není, ale jiný stav to je. Celé těhotenství, porod a šestinedělí je pro mě absolutní zázrak. Je až k neuvěření, jak velkými změnami (tělesnými, psychickými i hormonálními) ženské tělo prochází a že je schopné naprosto samo a bez větší pomoci se dostat zpět do kondice. To je podle mě důležité – ono to zvládne opravdu samo, jen mu nesmíme moc stát v cestě a jen mu v tom jemně napomáhat. A hlavně nezpochybňovat jeho schopnosti! Přesto to dnes maminky dělají tak nějak zvláštně a naopak, neomezují se v pohybu, ba naopak do toho často jdou ještě víc, než před těhotenstvím, chodí posilovat, a pak se diví, že porod tak nějak neprobíhá plynule a podle představ. Nebo po porodu bojují s diastázou. Naopak se často velice omezují v jídle a pití, vyřazují spoustu zdravých potravin a nahrazují je vitamínovými doplňky – to je podle mě naprosté popření inteligence našeho těla. Často tedy říkám, že někdy je lepší nedělat nic (i když s nadsázkou :-)), ono si to tělo vyřeší samo. Bohužel často ale těhotenství provází nepříjemné stavy, jako bolest zad, kyčlí, nevolnosti, a člověk má snahu to nějak řešit, protože s tím často nejde fungovat. K tomu je krátké jógové cvičení ideální. A když se mě někdo zeptá, kdy začít cvičit po porodu, říkám: Až se budete cítit. A je jedno, jestli to bude za měsíc, nebo za rok. Důležité je začít pomalu od základů.
Žiji, ale ne vždy to tak bylo. V nějakých šestnácti letech jsem poprvé navštívila gynekologa a nechala jsem si předepsat antikoncepci, protože se to tak přeci dělá. Nikdo to tenkrát ani slovem nezpochybnil, nenabídl jinou variantu. Některým mým kamarádkám dokonce gynekolog předepisoval antikoncepci čistě jen na problémy s pletí.
Takže jsem ji pohodlně brala asi 5 let, poté jsem si začala uvědomovat, jak to vlastně ve skutečnosti funguje a ze dne na den jsem se rozhodla ji přestat brát. Naštěstí se u mě zase tolik neprojevovaly nějaké nežádoucí efekty (i když kdo ví?), takže přestat brát pilulky pro mě mělo výsledek jediný: přirozený menstruační cyklus. Což je ale tak důležitá a zásadní věc v ženském životě!
V podstatě tím ženy říkají svému tělu: “Moje tělo, zastav mi prosím ovulaci, nepotřebuji jí, a menstruaci spusť až ti zase řeknu! Moment! Příští týden jedu na dovolenou, spusť jí až za měsíc. Díky. A teď už bych si konečně přála děti, takže moje drahé tělo, všechno je jinak, všechno zase prosím spustit! Teď!”
Život bez hormonální antikoncepce je život, ve kterém jste více v souladu se svým tělem. Ve kterém nepotřebujete plato pilulek, které by kontrolovaly, nebo vlastně dokonce zastavovaly vaše přirozené procesy. Život bez hormonální antikoncepce je život, ve kterém si moje tělo může dělat co chce, protože to ví daleko lépe než já. Je to život, ve kterém už nepotřebujete ani menstruační kalendář, protože poznáte na den přesně, co se ve vás děje. A možná jednou ujdeme takovou cestu, kdy nebudeme potřebovat ani hygienické pomůcky, protože se se svým tělem a svaly v něm naučíme opět zacházet správně. Ale to je na delší úvahu a do toho jsem se sama ještě nepustila 🙂
To je těžké. Dospívající žena by měla být ta, na kterou se tyto informace budou cílit, zároveň je ale tak těžké mladé dívky přesvědčit. V první řadě musí být zcela informované, co se stane, když začnou hormonální antikoncepci užívat. Že to není jen o tom vytvořit nějakou “zamčenou bránu” proti otěhotnění.
Když nad tím tak ale přemýšlím, možná mi v mých patnácti letech skutečně máma trochu naznačila, jestli nechci přemýšlet o něčem jiném, než o hormonální antikoncepci, ale copak může dát dospívající dívka přednost jinému řešení, než tomu nejjednoduššímu? Řešením může být podle mě jen vytrvalá a trpělivá osvěta nejen o tom, jak skutečně hormonální antikoncepce funguje, ale hlavně nabízení jiných forem ochrany. Šíření informací o tom, že i tyto ostatní způsoby jsou jednoduché, levné a pohodlné.
Nabízí se teď samozřejmě zmínka o hormonální józe, která se stává čím dál tím rozšířenější, a já to mohu potvrdit – největší množství dotazů a proseb o natočení videa chodí právě na hormonální jógu. Já sama jsem tímto kurzem nikdy neprošla a proto tady ani nechci o hormonální józe školit, navíc si myslím, že jóga je vlastně jen jedna. Vždy jde o celkové vyladění těla a organismu, protože jak už je dávno známo, tělo pracuje jako celek a vše souvisí se vším. Často je také těžké určit (obzvlášť u gynekologických problémů), kde je skutečná příčina. Cvičení jógy v její nejčistší a vyvážené podobě se zaměřuje na celé tělo. Není důležité, s jakým problémem začínáte jógu cvičit, ona ho většinou vyřeší. Při cvičení myslím na to, jak mě jóga vylaďuje. Představuji si to jako misky vah – trochu přidáte do jedné, vzápětí ihned do druhé, záklon střídá předklon, posílení střídá protažení, a nakonec jsou dvě krásně plné a vyvážené misky. A je v podstatě jedno, co do nich přidáváte, jde jen a pouze o to vyvážení. Navíc velkým benefitem jógového cvičení je práce s dechem, s relaxací a se zklidněním – a toto samotné může být někdy hlavním řešením problému.
Děkuji Rozálii za krásný rozhovor a už vás směřuji přímo na její YouTube kanál! Pokud jste si ještě dnes nezacvičili, já moc doporučuji začít tímto krásným 15 minutovým videm a jemným protažením celého těla. 🙂