Rozhovor s Vendou Kociánovou o síle ženství versus mužství a cestě k vlastní sexualitě

Venda Kociánová je pro mě poslední roky inspirativní ženou. Vidím její růst od doby, kdy jsme spolu začínaly spolupracovat na tvorbě knihy Život bez hormonální antikoncepce. Sama do knihy přidala svůj příběh bez jakéhokoli zaváhání se snahou ukázat i jiný pohled na antikoncepci. Tím, že otevřeně mluví o sexualitě, předává svůj pohled na vztah muže a ženy, učí, jak obojí krásně kombinovat a rozvíjet tak životní hojnost. Jsem vděčná, že opět bez jakéhokoli zaváhání přispěla na můj blog svými slovy, která mě opět hodně oslovila. U jedné otázky jsem až dojala. 😍 Jak sílu ženství versus mužství a přístup k sexualitě vnímá Vendula Kociánová? Zvu vás k rozhovoru plnému odvahy i souznění.

Vendi, jsem vděčná, že jsem Tě díky práci na naší knize Život bez hormonální antikoncepce potkala! Jak Ty v současné době vnímáš “svůj” život bez HA?

Pro mě byla čest, že jsi mě oslovila, abych taky přispěla svým příběhem do tak hodnotné knihy. Dnes už hormonální antikoncepci vnímám jako jed a jeho užívání jako čiré bláznoství. Víš, já už neužívám antikoncepci dlouhé roky, ale denně se setkávám se ženami a ještě, bohužel, stále vidím, jak nemají o trvalých následcích na tělo vůbec ponětí, protože mainstream si jede stále svou propagaci. Když přestanou užívat, tak mi nejčastěji popisují blahodárný vliv na jejich Já. Jakoby se znovu začlenily do života, začaly se cítit a vnímat se jako součást přírodních cyklů. 

Předáváš lidem to, co jsi sama prožila, z čeho ses v životě poučila a cestu, která se Ti ukázala. Co pro Tebe bylo v životě zásadní a ukázalo Ti směr Tvého současného poslání? 

Pro mě bylo vždy důležité tělo, jak se v něm cítím a to mi nejčastěji ukazovalo cestu. Když jsem se v něm necítila dobře, nebo vykazovalo nějaký nedostatek, hned jsem věděla, že dělám něco špatně. Špatně myslím, špatně jím, lpím na někom nebo na něčem, neposlouchám se, nedávám si prostor. A když jsem pochopila a uzdravila (a následně pak sepsala do ebooku Oáza rozkoše) své hluboko uložené problémy, o to více mi došlo, že ke svému pohlaví se nemohu chovat s neúctou. A antikoncepce, hormonální i nehormonální (např. tělíska) je pro mě hrubé potlačování ženství. Proč tedy máme stále tendence své ženství potlačovat? Pro koho nejsem jako žena dost dobrá?

Líbí se mi, jak krásně spojuješ sexualitu s hojností. Proč zrovna tyhle dva směry? V čem nám může být vztah s naším pohlavím užitečný, když toužíme po větším „životním bohatství“?

Pokud budu popisovat sex jako lásku, tak je to ženský princip. Peníze jsou mužský princip. Zhmotnění právě oné božské lásky. Proto jsou pro mě tyto dvě veličiny neodlučitelné. Pokud mám otevřené srdce, tak ke mě bohatství (nejen peníze, ale celkově hmotné bohatství) přichází přirozeně, v toku, ve vlnách, nikde se nezasekává.
Nedávno jsem v čajovně otevřela knihu o tantrickém milování. Neměla dnešní moderní charakter, byl to opis nějaké staré knihy. Byla rozdělena na mužskou a ženskou část. V mužské části se kladl velký důraz na to, aby měl muž majetek, aby se staral o své peníze a nakupoval honosné věci, aby se ženě zalíbil a zaujal ji. V ženské části byla vyobrazována jen vulva nebo joni, chcete-li, a zacházení s ní. Jak přilákat muže, jak ho uspokojovat, jak ho nalákat a svým způsobem zmanipulovat. Z toho je logicky jasné, že ženě přináší do života hojnost její zdravé pohlavní ústrojí 😁. V důsledku to tak však skutečně je, protože žena, která má šťastnou vagínu, vyzařuje do éteru úplně jinou energii, než kdyby tomu tak nebylo. 

Obdivuji, jak dokážeš být přímá a přitom skromná. Jak se s ničím nemazlíš a otevřeně mluvíš o vztahu se svou vagínou. Co Tě k tomu vedlo a jak s tím dnes pracuješ? V čem je Ti vztah se svým ženstvím užitečný? 

Myslím, že už by měla skončit doba, kdy je vagína považována za něco démonického a zavrženíhodného. Všichni přece víme, že je to středobod Vesmíru! Kvůli vagíně se vedou války a ona slouží vždy jako první oběť ve válečných konfliktech. Vojáci v afrických zemích jsou speciálně školeni na útoky právě na ženská pohlaví, jsou jako malí chlapci zaučováni na znásilňování. Respektuji to jako součást temnoty na planetě, ale i proto se snažím na druhém konci Země přístup k vagíně měnit. Čím více ji budeme milovat, čím více ji budeme naslouchat, jako moudré bytosti, která ví, tím větší energii ke změně vyšleme. Nemusím upoutávat pozornost na to špatné, ale rozvíjet lásku tam, kde jsem na ni zapomněla. Já se svou vagínou rozmlouvám, chválím ji, jak je krásná, říkám ji “holčičko moje”, starám se o ni a mám ji skutečně ráda a to je pro mě už veliká historická změna a když se takových žen přidá více, pak bude i svět láskyplnější 😍. Květinu totiž musíme zalévat odspoda. Pak krásně roste a celý svět obdivuje její krásu. 

Vendi, sama jsi maminkou dospívající dcery. Jak se s ní bavíš o sexualitě? Odkud čerpáš inspiraci? Určitě může být Tvůj přístup inspirativní pro další maminky. 

Tak my to máme doma jinak. O tomto se s dospívající dcerkou nebavím, nechce o tom zatím moc mluvit  a já to musím respektovat. Nemohu na ni tlačit. Sexualita je u nás samozřejmě otevřené téma a když je potřeba něco probrat, tak je to nenápadně v rámci domácího rozhovoru. Neděláme z ničeho vědu. Když dcerka sama dozraje k otázce, zeptá se, ale je to vše tak nějak přirozeně, rozhodně nemám tipy, jak na to. 

Nedávno mě u Tebe na FB profilu zaujal jeden názor: Když si žena porodí syna, potřebuje napravit úctu k mužům. Když dceru, potřebuje napravit svá ženská zranění. Přijde mi to úplně geniální. Můžeš blíže popsat, co si pod tím konkrétně my “maminky” máme představit a jak s tím pracovat?

Já vlastně k tomu ani nemám moc co říct, protože každý zrod je individuální pomoc rodu. Každá maminka by se měla zamyslet, co jí její syn či dcerka přinesli do života. Abych však toto téma úplně nezahodila, tak když si porodíte dcerku, znamená to, že jsou ve vás dominantnější ženská zranění. Když totiž na sebe žena kašle a hluboko do sebe uzavře své bolesti, narodí se dcerka, která jí ty její bolesti bude krásně zrcadlit. Uvidí v ní stejné principy chování či zdravotní komplikace a řekne si “dost, tohle už v sobě musím vyléčit. Nechci, aby tím trpěla i ona.” A léčba rodu začíná.
Když nemá žena úctu k muži, k otci, narodí se jí synáček, kterého ona přirozeně miluje. Prostě si po všech nezdarech s muži porodí chlapa, kterého konečně může “vymodelovat” k obrazu svému. A pak v tom svém milovaném chlapečkovi začne vidět rysy tatínka, či manžela a nemůže od jejich přijetí tak snadno utéct. Syn ji vlastně znovu naučí milovat muže.

Myslím si, že Tvé budoucí klienty bude zajímat, jak u Tebe probíhá konzultace, jaký přístup volíš a co se Ti při práci s klienty osvědčilo. 

Základním principem, který při práci s klientem volím, je vždy přijetí odpovědnosti za to, co přišli řešit a za vše, co se jim v životě přihodilo. Když přijmete odpovědnost, že jsi si to vybrali (já jsem často schopna i relativně přesně popsat, proč jste si to vybrali), pak se teprve můžete skutečně vyléčit. Dokud se chodíte uzdravovat někam, kde příčinou vašich potíží je vždy někdo jiný a jste v tom utvrzováni, budete oběť stále a vyléčení nenastane. Ukazuji lidem, že mají ještě dvě nefyzická těla, která jsou nejdůležitější a projektují naši realitu s naprostou přesností a dokonalostí. Ukážu jim, jak se svými dvěma těly pracovat, zjistí, jak velmi jednoduché to je, a že každou vteřinu mají k dispozici dokonalý nástroj změny, pochopení, uzdravení. Pokud to cítím a je to tak z 90%, proberu se ženou princip vaginální automasáže, kdy se dostane ke svým podvědomě ukrytým tendencím a příběhům, které ovládají její život. Toto však provádí ona sama doma. Pokud někdo přijde se zdravotním problémem, je to stejné. Vše se odráží od našich dvou těl a vztahu k našemu pohlaví. Volím co nejjednodušší cesty, tak aby to zvládl skutečně každý. Jen každý na to není ještě úplně dozrálý, potřebuje si prožít ještě pár dramat a přijde třeba za rok znovu, omlouvá se, že se na to vykašlal a teď do toho chce hrábnout natvrdo a pořádně.. Pak je takový člověk připraven udělat skutečně kvantové skoky.

Už nějaký čas přednášíš také se svým partnerem. Co je podle Tebe ve vztahu úplně to nejdůležitější? 

Nejdůležitější ve vztahu pro mě je, aby dva byli hlavně velmi dobří přátelé. Partneři jsou oba plni zranění a různých křivd a je důležité mít vedle sebe někoho, komu se bez obav můžete svěřit, aniž by se vám vysmál nebo vaši potíž zlehčoval. Je jiné, milovat se s někým, kdo vás před tím skutečně vyslechl, podpořil, popřípadě neodsoudil za něco, s čím třeba není úplně ztotožněn, než s někým, kdo se vysmívá vašim potřebám nebo se mu nezdá váš životní styl.

Dále je pro mě velmi důležité, že máme společné zájmy i přátele. Hrajeme spolu pravidelně bedminton, chodíme po horách, lezeme, mlčíme, smějeme se…tohle jsem nikdy s žádným mužem neměla a uvědomuji si, jak moc mi to chybělo. Není to však podmínkou! Ať teď ženy nezačnou na své muže tlačit, že by něco měli dělat spolu, to by bylo kontraproduktivní 😁. A poslední velmi důležitá a nezbytná věc je, že si umíme dát prostor. Člověk pro svůj zdravý duševní vývoj potřebuje být sám a tak se občas od sebe oddělíme, užijeme si svůj čas s kým chceme a jak chceme a pak se k sobě vrátíme, úplně jinak naplnění a sdílíme, co jsme zažili.  Když jeden druhého propouštíme “na svobodu” o to více se pak na sebe těšíme a jeden druhého si více vážíme.

Vendi, co doporučíš čtenářům v oblasti antikoncepce a přístupu k sexualitě, tak ať se v této oblasti cítí naplnění a šťastni? Jak na šťastný život bez HA? 

Já vlastně jedinou pořádnou a dostupnou knihu v oblasti antikoncepce znám tu tvou! Takže chápeš, kterou asi doporučuji, viď? 😁. Co se sexuality týče, tak na trhu jsou toho mraky a každý nechť si přitáhne, co k němu patří. Mě sexuálně otevřela kniha Kurandera od Hermána Huanache Mamani a Cesta nespoutané ženy od Davida Deidy. Pak už se mi ty informace skládaly jedna za druhou postupně.

Ještě bych Tě úplně na konec poprosila o Tvých 5 tipů jak žít naplněný, láskyplnný a zdravý život po boku milujícího partnera. 🙂 

To se asi budu opakovat, ale opakování je důležité, ne? 😊
1. Abych měla skutečně milujícího partnera, MUSÍM milovat samu sebe ve všech svých zásadních životních fázích. Jestli tam budou střípky odsouzení se, nelásky, či destruktivního chování, vždy si přitáhnu partnera, který mi to musí zrcadlit. Je to naše úmluva. Jakoby říkal “Lásko, tak dlouho tě budu štvát, rýpat do tebe a ubližovat ti, než pochopíš, kým nejsi a začneš se navracet ke svému vlastnímu božství.”


2. Přestanu se srovnávat se vztahy druhých lidí a bičovat se, že zrovna tohle ještě nemám a měla bych a všechny své síly napřáhnu tímto směrem.
Ne. Koukněte se na to, co máte, protože to je teď váš dar. A až pochopíte a skutečně ten dar rozbalíte, pak teprve můžete odejít či se začne vztah transformovat směrem, jakým má.

3. Nevěšte se na sebe. Nezapomeňte, že jste dvě samostatné osoby, dvě samostatné energie, které mají svou jedinečnou sílu a hodnotu pro druhé. Pokud dáváte za každou cenu přednost partnerovi a zajímá vás jen, jak se on cítí, co on na na to řekne, kde by se je mu líbilo, pak velmi brzy dostanete ošklivě po prstech. 


4. Nepoužívejte jeho staré bolesti jako zbraně.
Pokud víte, že má partner slabá místa, nevyužívejte je proti němu. Takové to “ty nemáš zpracovanou matku…měl by ses léčit…vždyť neumíš ani pořádně vydělat peníze…” Toto do láskyplného vztahu nepatří, i když chápu, že se to objevuje. Já dříve byla taky taková. Stále jsem s muži bojovala. Dnes, když vím, že má partner slabiny (a má je každý), opatruji je jako poklad. Jako byste řekli “Vezmu každou tvou bolest a nechť je mi průvodcem na naší společné cestě. Nechci, abys stejnou bolest zažíval i se mnou.” 


5. Když vám řekne “Nech mě být”, nechte ho být. On potřebuje na vyřešení klid. Když ona ho prosí o komunikaci, ať ji on na 100% naslouchá. Ona potřebuje o problému mluvit.
No a více se dozvíte na našich partnerských seminářích. 👩‍❤️‍👨

Děkuji moc za hodnotný rozhovor! Zaujal Vás? S Vendou Kociánovou jsem pořádala i živé vysílání na téma Jak podpořit své ženství ve spolku Nehormonálka.cz, ve kterém informujeme i o dalších metodách antikoncepce a témat antikoncepci blízkých.

Komentáře