Proč je dobré kondomy zařadit zpět do našeho intimního života aneb jaký je rozdíl mezi klasickými a veganskými druhy?

6. 3. 2018

Spousta z nás má vůči kondomům různou averzi. Buď jim přijdou nemoderní a zastaralá forma antikoncepce, nejsou dost „cool“ nebo dokonce oběma partnerům přijdou nepohodlné a některým dokonce vadí. Většinou je to první muž, který odmítne kondom používat z důvodu překážky a nekomfortu. Zde je potřeba si uvědomit, že každé sexuální spojení je svým způsobem možnost otěhotnění, ať se již chráníme jakkoli. Kondom má ze všech antikoncepčních metod jednu velikou výhodu. Kromě ochrany proti otěhotnění, chrání i proti přenosu různých pohlavních chorob. Což by mělo v prvé řadě zajímat ty uživatelé, kteří často partnery střídají.

Pojďme se na výhody a nevýhody kondomů podívat ještě trošku jinak. Na trhu jich i vzhledem k jejich prvotní neoblíbenosti stále přibývá. Obchod a e-shop Kalíšek.cz je ve svém sortimentu rovněž má, proto jsem požádala o rozhovor Veroniku Lančaričovou, která s Kalíšek.cz spolupracuje.

Veru, jak Ty se díváš na kondomy jako formu antikoncepce? Je podle Tebe spolehlivá? Proč zvolit právě kondom?

Za sebe bych řekla, že není kondom jako kondom – v dnešní době existuje skutečně nepřeberné množství značek a také „příchutí“ kondomů (nejvíce mě zaujala kávová příchuť! ). Není tedy možné hovořit o kondomech obecně a vyvozovat z toho jednoznačné závěry – skutečně to záleží na typu a značce. Kondomy spolehlivé jsou – nemají sice 100% účinnost, to ale ostatně žádná forma antikoncepce. Jak zaznělo v úvodu, kondomy jsou skvělé pro ty ženy, které se zatím ve výběru partnera neusadily. 🙂 Rovněž když se mě ptají maminky, jakou formu antikoncepce volit pro dcery, přijdou mi kondomy pořád nejlepší. Oproti jiným formám antikoncepce chrání také před přenosem pohlavních chorob a to je skutečně velká výhoda. Což je ostatně důležité pro všechny věkové kategorie. Hormonální antikoncepce, kromě jiných nevýhod, přináší ženám také falešný pocit, že jsou chráněné. Ano, před nechtěným početím, ale ne před přenosem pohlavních chorob – a to je často opomíjeno.
Za sebe bych to shrnula tak, že aby kondomy byly skutečně super, je potřeba pro sebe najít ty pravé. Vyzkoušela jsem mnoho značek kondomů a už jsem ani nedoufala, že někdy najdu pro sebe ty pravé a že navíc že budou veganské! Ale stalo se tak, když jsem vyzkoušela značku veganských kondomů Glyde.

Představ nám prosím základní rozdíly mezi klasickými kondomy a veganskými kondomy, které nabízíte.

Spoustě lidem ve spojitosti s veganskými kondomy automaticky naskočí různé předsudky: takové kondomy budou nepohodlné, méně funkční apod. Loni nás v takových předsudcích podpořil i film Dítě Bridget Jonesové, která po použití veganských kondomů otěhotněla. 🙂 Vzpomínám si, že před sedmi lety, když jsem hledala alternativu i mezi kondomy,  jsem našla jedny veganské, které byly tenké, šustivé a vlastně nepoužitelné. 🙂 Avšak za ty roky vývoj veganských kondomů skutečně pokročil (a slovy Bridget mohu dodat): „…a my si můžeme nyní užívat a ani delfíni tím nebudou trpět“.

Hlavní rozdíl mezi klasickými a veganskými je ten, že tyto kondomy neobsahují kasein (protein z kravského mléka) a ani další živočišné složky, nebyly testovány na zvířatech (což je bohužel běžnou praxí) a při jejich výrobě byly dodrženy Fair Trade principy. Vyrábí se z kaučuku a používají se pouze přírodní vůně a barviva (například červené zelí a mrkev). Podrobněji se o kondomech Glyde rozepisuji v článku Veganské kondomy Glyde. Koukněte se na lehce provokativní video s kondomy Glyde.

Glade jsou totiž hodně pohodlné. Oproti klasickým kondomům jsou tenčí, nemají žádné pevné části (mám na mysli tu pevnější „obruč“ na konci kondomu, která může při styku zavázet a bolet) a postrádají takový ten typický nepříjemný zápach latexu. A také dobře padnou, neboť si můžete vybrat z různých velikostí (maxi nebo naopak slim).

Je nějaký praktický rozdíl, např. v aplikovatelnosti mezi klasickým a veganským kondomem? Případně na co si dát pozor?

Není, je to prostě kondom a v aplikaci se postupuje úplně stejně jako s kondomem běžným.

Myslíš si, že je v dnešní době kondom už přežitkem a většina párů se rozhoduje pro jinou formu antikoncepce?

Do ložnice jiných párů nevidím, tedy nemohu soudit. 🙂 Ale myslím si, že ti co kondomy považují za přežitek, měli předchozí zkušenost špatnou – přirozeně. Taky mi kondomy vadily, pokud znepříjemňovaly průběh milování. To se ale právě se značkou Glyde změnilo. Na druhou stranu si myslím, že páry, které spolu žijí dlouhodobě a znají se, si mohou užívat milování i bez překážek, například v kombinaci se symptotermální metodou či pesarem.

Veri, co Ty a hormonální antikoncepce? Máš s ní sama zkušenost, jakou?

Já musím zaklepat, že naštěstí úplně minimální – brala jsem ji zhruba půl roku, když mi bylo 16. Tehdy mi byla předepsána, kvůli nepravidelnosti mé menstruace. Zpětně, s informacemi které mám dnes, mne tento postup nenechává chladnou. Vlastně se musím pousmát: při nepravidelné menstruaci předepíšou holkám antikoncepci a ony přestanou menstruovat úplně* – jo to „dává smysl“! Naštěstí jsem již tehdy po půl roce antikoncepci vysadila – neviděla jsem smysl zobat pilulky, když jsem byla bez partnera a také mi bylo nepříjemné, že jsem přibrala. Rovněž jsem ráda, že jsem se „ubránila“ očkování proti děložnímu čípku, které zažívalo v té době velký boom. Jsem na sebe pyšná, že už tehdy jsem byla dostatečně prozíravá a toto očkování nepodstoupila. (Zajímavě je toto téma shrnuto v tomto článku Očkování proti rakovině děložního čípku. I když byla má zkušenost s HA krátká, hodně se mě dotýkají všechny negativní zkušenosti žen, které se ke mě dostávají. Přiznám otevřeně, že při čtení knihy Život bez hormonální antikoncepce jsem si i poplakala…

*Ženy, které užívají antikoncepci 21 dní a poté na 7 dní vysadí, sice menstruují, ale nejedná se o menstruaci v pravém slova smyslu. Jedná se o tak zvanou pseudomenstruaci, ke které dochází v důsledku poklesu hormonální hladiny a která je tedy pro ženské tělo naprosto neužitečná.

A teď z jiného soudku. Jak si myslíš, že by se měla žena bavit se svým sexuálním partnerem o formě antikoncepce?

Otevřeně. 🙂 Můj názor je takový, že když dva partneři spolu sdílejí intimní chvíle, není ani otázka antikoncepce příliš intimní. 🙂 Vždy jsem vnímala, že antikoncepce je záležitostí obou partnerů a tak mě vlastně překvapilo, když jsem začala slýchat příběhy, že někteří partneři berou řešení antikoncepce jako „problém ženy“. Na druhou stranu mají možná ženy zase předsudky, že kondomy jsou „záležitost mužů“ a měli by je proto kupovat oni. Tedy si myslím, že si obě pohlaví musí hrábnout trochu do svědomí. 🙂

Děkuji za cenný rozhovor, věřím, že jsme spoustě ženám i mužům dali názornou ukázku, proč kondom v dnešní době není přežitkem.

Veronika Lančaričová se kromě práce na Kalíšek.cz věnuje také práci na webu Meracus.cz, píše pro různé internetové portály a jako odbornice na menstruaci přispívá do rozhovorů a článků v časopisech. Jejími tématy jsou nejenom menstruace a věci s ní související, ale také různá další ženská témata, například ženské archetypy – Bohyně. Minulostí se pouze inspiruje a vše přetváří do moderní podoby a potřeb dnešních žen. A v neposlední řadě pořádá setkání pro ženy: Rozkvétající žena aneb oslava první menstruace (menarché).
Více na jejích stránkách bohozena.cz či ritualmenarche.cz

 

Komentáře