Proč by ženy měly přistupovat k pohybu, sportu i fyzické zátěži jinak než muži? 

Název článku napovídá, že my ženy jsme opravdu jiné než muži. Od doby vynálezu hormonální antikoncepce jsem se k mužům dost přiblížily tím, že jsme jejím užíváním přišly o ovulaci. Žena, která užívá HA v jakékoli podobě neovuluje a výrazně se tak ochuzuje o luteální fázi, fázi od ovulace k menstruaci. Fázi, ve které máme stále ještě spoustu energie, ale je potřeba k ní přistupovat jinak. Místo náloži úkolů a větší fyzické námaze, je dobré zaměřit se na pár činností a v těch jít do hloubky. Místo posilovacích a výkonnostně náročnějších sportovních aktivit zvolit více relaxace, odpočinku a protahování. 

Zdroj: Pixabay

To, co by mělo být hned na první pohled jasné, je stále tabu. A tou je náš menstruační cyklus. Možná, kdybychom se na to zaměřili opravdu ve všech odvětvích, od sportovních aktivit po pracovní náplň, žili bychom všichni šťastněji a efektivněji. Na druhou stranu…

Náš menstruační cyklus z nás zcela určitě nedělá slabší pohlaví, jen jsme se jej ještě nenaučily využívat ve svůj prospěch.Popisuje ve svém článku odbornice na ženský cyklus Hana Jonas. Myslím, že tahle věta říká úplně vše. Bohužel nebo možná bohudík u nás žen to všechno začíná. Náš cyklus je naprosto unikátní systém, který buď respektujeme a necháváme se jím vést nebo jdeme proti němu, posilujeme, pracujeme celý měsíc stejně, a pak trpíme všemi možnými menstruačními potížemi. 

Základní rozdíl je v tom, že během jednoho cyklu se u nás vystřídají 4 různé fáze. Během menstruace se soustředíme hodně na své nitro. To, kým jsme, co od Života momentálně chceme. V tomto čase bychom měly co nejvíce odpočívat, čerpat síly, rozhodně se vyhnout náročnému posilování, běhání a zátěži. Cca 5-7 dní po menstruaci nastává období, kdy můžeme opravdu vydat ze sebe po fyzické i psychické stránce maximum. Naše hormonální soustava je na to hezky připravená. Folikulární fáze, období, ve kterém dozrává vajíčko a čeká na ovulaci je plné síly a energie, pokud jsme si opravdu dostatečně během menstruace odpočinuly. Jsme více odolné i co se stresu týče, jak dále v článku popisuje Hanka. Ovulace je taková naše malá menstruace. U většiny žen je to jedna z nejoblíbenějších částí cyklu, a pozná ji i naše okolí. Hladina hormonu estrogen vrcholí, jsme samy pro sebe nejvíce přitažlivé a rády pečujeme jak o sebe, tak o druhé. Nicméně i ve výkonnostní stránce se blížíme na maximum. Jakmile přejde ovulace a folikulární fáze se nám promění v luteální, vajíčko dozrálo a pokud se nespojilo se spermií, tak zaniká. A právě zde dochází k tomu přelomu, který spousta žen (i jejich okolí) pozná a nemá v oblibě. Protože si neuvědomujeme, jak moc důležité je brát v potaz právě tento proces. 

Po ovulaci se snažíme být stejné jako před ní. Tedy jedeme pořád jako muži. V jedné linii. Málokdy si uvědomujeme, že je potřeba zpomalit a místo výkonu se zaměřit na větší relaxaci a častější odpočinek. Zvolit méně aktivit, ale jít v nich do hloubky. Hanka ve svém článku dále popisuje, jaké typu sportovních aktivit jsou vhodné. Mě například dělá dobře rychlejší chůze a protahovací cviky. Skvělá je i meditace, která nám naopak může přinést daleko větší výsledky i co se fyzické aktivity týče. 

Zdroj: Hana Jonas, https://www.facebook.com/groups/1071504079966099

Zní to jednoduše, ale přiznejme si, uvést přirozené zpomalení do praxe je jak ve sportovním odvětví, tak v práci oříšek. Poznala jsem to sama na sobě, když jsem pracovala od letošního května do července více fyzicky náročněji. Díky tomu, že se sleduji pomocí symptotermální metody, vím téměř přesně, kdy u mě probíhá ovulace a jak dlouhá je luteální fáze. U zdravé ženy je v rozmezí 12-16 dní. Přiznám se, že jsem měla za ty 3 měsíce docela problém poznat, jestli u mě ovulace proběhla. Po menstruaci, ač jsem si v ní celkem odpočinula, cítíla jsem pořád velkou únavu a nastartovat se do nového cyklu mi trvalo skoro o týden déle. Říkám si, jaký cyklus musí mít žena, která pracuje ve směnném provozu anebo celý měsíc zvedá různě těžký materiál a stojí celý den na nohou. Úplně stejně je to i v profesích, ve kterých ženy zažívají každodenní příval povinností a pořádnou dávku stresu. Jak asi vypadá jejich premenstruační stav a jak dlouhá je luteální fáze? 

Zdroj: Klub poznej svůj cyklus, https://www.lunabarbora.cz/shop

Napadá mě v tomto několik typů řešení. Ideální by bylo, kdyby si každá žena mohla plánovat obtížnost své profese. Na dobu před menstruací zvolit klidnější templo, místo více úkolů jich zvolit pár a jít v nich do hloubky. Nebazírovat na detailech, ale na kvalitě. Během menstruace buď úplně volno nebo naopak více času na odpočinek a méně úkolů. Umím si představit, jak bychom jako společnost byli efektivnější a zvládli bychom i více práce. Hlavně bychom měli kolem sebe více spokojených a zdravějších žen. 

Tohle nás může naučit hlavně každodenní praxe. Tím, že o svém cyklu a hlavně potřebách začneme hovořit a popisovat, jak se cítím, co je na mě už moc a jaké to bude mít nejen pro mě, ale pro i okolí dopady. Pojďme o svém cyklu více hovořit. A pokud se na to ještě necítíme, orientujeme se na své potřeby. Věřím, že když se to naučíme my ženy, naučíme to i muže a celá naše společnost bude celkově spokojenější. 

Zdroj: Adéla Kazdová, Poznej svůj cyklus

Zvu vás na takovou poznávací cestu a větší uvědomění si toho, že Jsem žena, a vím o tom do FB skupinky, ve které tato témata řešíme. Mě samotné v tom pomáhá skvělý nástroj, kterým je symptotermální metoda SENSIPLAN. Která mi právě ukazuje, jestli je můj cyklus zdravý a pokud se někdy zatěžuji, vím, že je potřeba to změnit. Ráda vás jí provedu ve formě konzultací nebo v našem kurzu a klubu STM. 

Zdroj: Hana Jonas, https://www.facebook.com/groups/1071504079966099

Na článku se mnou spolupracovala Hana Jonas, koučka zdravého bezbolestného cyklu. Vede na FB skupinku Bezbolestná menstruace přirozenou cestou a učí, jak se svým cyklem pracovat.

Komentáře