Nevyzpytatelný hormonální koktejl aneb jak dalece nás ovlivňuje hormonální antikoncepce

1. 11. 2017 aktualizováno 7. 3. 2019

Manželé Matějkovi jsou inspirací a učebnicí pro mnoho z nás. Jejich čtyři děti krásně dokazují, jak snadno v dnešním světě můžeme žít šťastně a zdravě už od útlého dětství. Stačí čerpat z přírody a používat živou stravu, která je nám zatím stále k dispozici. Jak důležité je pro dnešního „moderního“ člověka návrat k přírodě dokazují svým vlastním způsobem života. Získané zkušenosti předávají dál v projektu Síla pro život.

Jsem moc vděčná, že jsem na ně před 2 lety „náhodně“ narazila. Vzpomínám si, že mě zaujala jejich kampaň na Hithitu. Sbírali tehdy finance na své dvě krásné knihy Divoká kuchařka a Zelené smoothie. Neodolala jsem a projekt podpořila. Posléze jsem si na ně vzpomněla, když jsem sama začínala plánovat vznik knihy Život bez hormonální antikoncepce. Byli to právě oni, kteří mi podali první jasnou pomocnou ruku a společně jsem natočili i naše Hithitové video ke kampani. Ze zvědavosti se na něj můžete podívat zde.

Když jsem knihu tvořila, opět jsem si na Štěpána a Melánii vzpomněla a oslovila je s příběhem do naší knihy. Nesmírným potěšením mi bylo, když mi místo příběhu přistál v knize tak odborný pohled na celou oblast hormonální antikoncepce. Rozhodla jsem se knihu více otevřít veřejnosti a příspěvek pustit volně do světa. Jsem si jistá, že může otevřít oči mnoha lidem. 

Naše tělo je řízeno mimo jiné hormony. Strach, vztek a vlastně všechny další emoce jsou chemicky řízeny hormony vyprodukovanými naším tělem. Je to mechanismus, který není radno rušit – každý ví, co se začne dít, je-li hormonální rovnováha narušena.

V dnešní době jsme neustále konfrontováni s látkami z našeho životního prostředí, které tuto rovnováhu ruší. Ať už jsou to např. těžké kovy, které poškozují orgány produkující hormony, nebo plasty, které předstírají, že jimi jsou. To způsobuje v organismu obrovský zmatek, a dochází tak k velkému informačnímu šumu, který nejsme schopni vypozorovat. K takovým látkám patří taky např. bisfenol A, změkčovadlo, které je přítomné v plastech a které si nachází cestu do našeho organismu skrze stravu. Uvolňuje se do potravin a vody z PET lahví, z potravinářských obalů, dětských dudlíků a lahviček.

Dalším zdrojem těchto xenohormonů je kosmetika. Dříve než ráno opustíme náš domov, je naše tělo konfrontováno s více než 200 chemikáliemi. Ne všechny mají samozřejmě podobný účinek jako hormony, ale jak asi tušíte, k celostnímu zdraví nám to nepřidá.

O které látky jde?

  • Bisfenol A (BPA),
  • DDT,
  • polychlorované bisfenyly (PCB),
  • dioxiny
  • a ftaláty.

Mezi další patří konzervanty jako parabeny a triclosan, které jsou v kosmetice masivně používány. Tyto látky jsou k nalezení v téměř každé konvenční kosmetice: pleťové, tělové a hydratační krémy, opalovací krémy, šampóny, sprchové gely, make-upy a líčidla. V posledních letech se nám podařilo nahradit téměř všechny kosmetické přípravky a domácí chemii. Používáme jen látky, které se dají v přírodě volně nasbírat nebo které máme k dispozici v kuchyni (soda bikarbona, kokosový olej, kaštany atd.).

Hormonům podobné látky v naší pitné vodě

Naše tělo se skládá z cca 87 % z vody. Denně bychom měli vypít až 2 l vody, abychom doplnili množství, které naše tělo různými cestami vyloučí. Bez vody prostě nemůžeme být. Jak je to ale s její kvalitou?

Dokážeme si představit, že ne všechny látky, léky nebo antikoncepce zůstanou v našem těle. Ne, naše tělo se postupně jejich zbytků zbavuje a my je posíláme do našeho vodního koloběhu. Dodavatelé pitné vody testují cca 40 látek, pro které jsou stanoveny normy – povolené hodnoty. Léčiva mezi nimi zatím nejsou. Ačkoliv jsou v pitné vodě k nalezení jejich zbytky, neexistují pro tyto látky povolené limity. Takže pokud pijeme neupravenou vodu z kohoutku, dodáváme našemu tělu nevědomky i zbytky hormonů, které přispívají k již výše zmíněnému hormonálnímu informačnímu šumu v našem těle. Jaký to bude mít vliv na rostliny a zvířata, je zatím nejasné.

Co můžeme v našem životním prostředí pozorovat již dnes, je účinek umělého estrogenu EE2 (17-alpha-Ethinylestradiol), který se stal v posledních letech opravdovým problémem v našich řekách. Samečci ryb žijící ve vodách zatížených EE2 produkují místo spermií vajíčka, což ohrožuje jejich rozmnožování. Organismus savců je samozřejmě složitější, a tak se změny nemusí projevovat tak radikálně jako u ryb, ale kdo ví? Budou naši muži za nějaký čas následovat jejich příklad?

Co zde může opravdu pomoci, je kvalitní vodní filtr, mnoho alternativních lékařů doporučuje 5stupňový filtrační systém – reverzní osmózu. S touto možností filtrace máme již více než 10 let velmi dobrou zkušenost. Čistou vodu lze následně oživit např. kapkou himalájské soli.

Nevědomé zacházení se sexualitou

Jak se se sexualitou zacházelo dříve? Pravděpodobně jinak. Nechceme minulost nějak zvlášť idealizovat. Prudérní pohled na sexualitu, který byl patrný ještě v první polovině minulého století, rozhodně k větší lidské svobodě nepřispěl. Máme na mysli dobu ještě dřívější.

Milování byla věc takřka na život a na smrt. Všem bylo jasné, že se ze spojení dvou milenců může narodit další potomek, a těhotenství i porod představovaly pro matku a dítě reálné riziko smrti. Z dnešního pohledu absurdní představa.

Sex je nám dnes vnucován ze všech stran. Z plakátů na mobily, z reklam na internetové prohlížeče, které jsou schopny uklidit „nevhodné“ stránky, a téměř z každého filmu v kině. Naše děti jsou se sexualitou konfrontovány podstatně dříve, než tomu bylo tak před 20 lety. Dokonce existují země, ve kterých se sexuální výchova dotýká už i předškolních dětí. Do hlav je nám stále vtloukáno kolikrát, kdy a jak bychom „to“ měli dělat, a pokud to tak neděláme, tak nejsme normální. Antikoncepce nám předestírá, že sex můžeme provozovat takřka vždy a všude, protože se s ní nemůže vůbec nic stát. Z oslavy lásky a z tvořivé energie se stal sport proti nudě a dlouhé chvíli. Ze sexu se stala náplň naší prázdnoty, která je nenasytná, takže chceme stále více a více, až se z potkání dvou milenců stává perverze.

Musíme si ale uvědomit, že z každého milování může vzniknout lidský život. Ani nedokážeme popsat, jak mocný tvořivý akt to představuje. Mrháme-li tedy tímto potenciálem, mrháme tak i svou tvořivou silou, která může v tomto světě učinit doslova zázraky a posunout nás jako lidstvo velký krok kupředu.

Užívání antikoncepce oslabuje intuici

Náš organismus pracuje s intuicí více, než si myslíme. Dokonce k tomuto „6. smyslu“ máme receptory v podobě nervových zakončení v naší pokožce a hypofýzu, která je udavačem rytmu tvorby hormonů. Užívá-li žena dlouhodobě hormonální antikoncepci, je její tělo jaksi „stále stejné“, je pro ni těžší vnímat nuance, jemné impulzy, které jí její tělo dává. Jediným vybočením je pak jednou za měsíc vysazení dávek – menstruace, a jede se dál. Opravdový ženský cyklus je tak vtlačen do jakéhosi umělého korzetu, který ovládá i podstatnou část života ženy. To se týká i výběru partnera.

Více se o Štěpánovi a Melánii Matějkových dozvíte na jejich webu. Jejich velkou vášní je tvorba receptů, smoothie z divokých bylin. Organizují jednou ročně Český detox kongres a účastníci se mnoha dalších akcí jako např. Kongres pro rodiče s dětmi. Momentálně běží právě jejich Jarní bylinková výzva, na kterou navazuje roční Bylinková škola

Už jednou jsem s Matějkovými natáčela rozhovor na téma detoxikace těla a příští středu 13. 3. 2019 budou mými hosty ve FB skupince Nehormonálka.cz aneb žijeme bez HA tentokráte právě na posílení jarní imunity skrz bylinky. Přijpojte se k nám. 🙂 

Matějkovi mají co předávat a my se od nich můžeme učit a více se tak přiblížit ke zdravému a spokojenému životu.

Samozřejmě bez hormonální antikoncepce. 🙂 

Nehormonálka.cz aneb žijeme bez HA

Komentáře