3. 9. 2017
„Miluji venkov, potřebuji se „hrabat“ v půdě, být v kontaktu s přírodou, sklízet své výpěstky. Mým snem je život na samotě u lese a obklopená přírodou, na zahradě mít jedlou džungli. Miluji vodu ve všech podobách, je to můj zdroj energie. Očarovala mě aromaterapie – získala se mi mě levandule, je to má královna mezi bylinkami i éterickými oleji. Mým snem, je procestovat s karavanem Evropu.“ Takto se nám představuje MUDr. Jitka Blábolilová gynekoložka s celostním přístupem ke zdraví ženy. Ponořte se do jejího běžného pracovního dne i názoru na život, třeba budete mít brzy jasno, na koho se obrátit. 🙂
Jako sekundář na gynekologicko-porodnickém oddělení jsem vnímala, že nepracuji s příčinou nemoci. Péči o ženy jsem vnímala jako jistý druh paliativní péče – odstranil se důsledek, nepracovalo se příčinou nemoci. Následovala cesta – hledání odpovědí na otázky, nalézání souvislostí, nové možnosti řešení. Až nazrál čas a vydala jsem se vlastní cestou v souladu se sebou. Je pro mě přirozené pracovat se ženami komplexně. Hledat příčinu obtíží. To mě baví. Ráda poslouchám jejich příběhy, analyzuji a hledám odpovědi na otázky.
Žena nejčastěji přicházejí s tématy – poruchy plodnosti, nepravidelnosti menstruačního cyklu (nepravidelné krvácení, bolestivá menstruace), gynekologické záněty. Není nic výjimečného, že v pestré škále gynekologických obtíži je ukryta PTSD po porodu. Dalším tématem je antikoncepce – jaké jsou možnosti, jak které typy antikoncepce fungují. Obrací se s dotazy i muži – vysvětlení lékařských nálezů a postupů, antikoncepce. Vnímám to jako pozitivní změnu a jsem za to ráda.
Konzultace – průběh je vždy individuální. Respektuji přání ženy. Většinou je vstupní pohovor, téma, se kterým žena přichází, doporučení možnosti řešení. Paleta možností je pestrá a to mě na tom baví.
Ano, vnímám, že ženy se o sebe a své zdraví více zajímají a chtějí znát příčinu svých obtíží a najít řešení. Jsem za to ráda. Další, pro mě radostnou zprávou je, že to jsou ženy různého věku. Mají odvahu vydat se na cestu a řešit své obtíže jinak.
Myslím, že je to o sebe-vědomí a s tím spojené sebe-lásce. Mám pocit, že je v České kotlině zakořeněno sebeobětování. Jsem ráda, že se i toto mění a ženy rozkvétají.
Já a HA i to mělo svůj vývoj. Věřila jsem svým učitelům a kolegům, že je to lék na „všechno“. Také jsem ji několikrát krátce užívala – strach z otěhotnění, endometrióza. Nejdéle jsem ji užívala cca 6 měsíců kontinuálně z důvodu endometriozy. Po vysazení jsem byla zaskočena – můj tehdejší partner mi přestal vonět. Od té doby jsem HA odmítala. Mám také poměrně vážnou profesní zkušenost. Mladá dívka s HA přišla do mé ordinace, sportovkyně, progredující dušnost. Po vyšetření u ní byla zjištěna masivní trombóza obou větví plícnice.
Ano, do poradny přichází i ženy, které dlouhodobě užívaly HA a nedaří se jim otěhotnět nebo mají po vysazení HA poruchy menstruačního cyklu.
Jsem přesvědčena, že to znát bude. Už v dnešní době je známý dopad na ekosystém. Největší riziko vnímám v dopadu na naše zdraví, především reprodukční.
Informovanost, aby se ženy mohly informovaně rozhodnout. Zvážit všechny rizika, pro a proti. Podpora. Rozumím, že je to změna. Mnohé ženy nevidí jiné cesty, nebo se v té změně necítí zpočátku bezpečně. I v této souvislosti se mi osvědčila aromaterapie a zelené potraviny.
Myslím, že toto je o etickém kodexu každého z lékařů. O jejich erudici, hranicích, respektu a pocitu bezpečí.
Děkujeme za rozhovor s lékařkou, která se rozhodla jít vlastní cestou. Konzultovat, dívat se a léčit klienty z celistvého pohledu. Ženy, líbil se by se vám takový přístup? Myslím, že odpověď znám. 🙂 Mysleme na to, že vždy máme na výběr a když už jít „proti přírodě“, tak s těmi správnými informacemi. Nakonec stejně zvítězí naše přirozenost.
Více o MUDr. Jitka Blábolilová na této stránce, koukněte. 😉