MUDr. Jitka Blábolilová vytváří z neoblíbeného gynekologické prostředí otevřenou náruč pro klienty

3. 9. 2017

Miluji venkov, potřebuji se „hrabat“ v půdě, být v kontaktu s přírodou, sklízet své výpěstky. Mým snem je život na samotě u lese a obklopená přírodou, na zahradě mít jedlou džungli. Miluji vodu ve všech podobách, je to můj zdroj energie. Očarovala mě aromaterapie – získala se mi mě levandule, je to má královna mezi bylinkami i éterickými oleji. Mým snem, je procestovat s karavanem Evropu.“  Takto se nám představuje MUDr. Jitka Blábolilová gynekoložka s celostním přístupem ke zdraví ženy. Ponořte se do jejího běžného pracovního dne i názoru na život, třeba budete mít brzy jasno, na koho se obrátit. 🙂

Jitko, jak jste se z klasické gynekologie dostala až k soukromé praxi celostního přístupu k ženám? Co Vás k tomu vedlo?

Jako sekundář na gynekologicko-porodnickém oddělení jsem vnímala, že nepracuji s příčinou nemoci. Péči o ženy jsem vnímala jako jistý druh paliativní péče – odstranil se důsledek, nepracovalo se příčinou nemoci. Následovala cesta – hledání odpovědí na otázky, nalézání souvislostí, nové možnosti řešení.  Až nazrál čas a vydala jsem se vlastní cestou v souladu se sebou. Je pro mě přirozené pracovat se ženami komplexně. Hledat příčinu obtíží. To mě baví. Ráda poslouchám jejich příběhy, analyzuji a hledám odpovědi na otázky.

S čím vším Vás ženy navštěvují? Máte i mužskou klientelu?

Žena nejčastěji přicházejí s tématy – poruchy plodnosti, nepravidelnosti menstruačního cyklu (nepravidelné krvácení, bolestivá menstruace), gynekologické záněty.  Není nic výjimečného, že v pestré škále gynekologických obtíži je ukryta PTSD po porodu. Dalším tématem je antikoncepce – jaké jsou možnosti, jak které typy antikoncepce fungují. Obrací se s dotazy i muži – vysvětlení lékařských nálezů a postupů, antikoncepce. Vnímám to jako pozitivní změnu a jsem za to ráda.

Určitě nejsem sama, která si celostní přístup ke gynekologii bez křesla, ultrazvuku a podobných věcí nedokáže moc představit, poodhalte nám, jak u Vás taková konzultace probíhá? Má svá pravidla nebo je každá individuální podle přání klientů?

Konzultace – průběh je vždy individuální. Respektuji přání ženy. Většinou je vstupní pohovor, téma, se kterým žena přichází, doporučení možnosti řešení. Paleta možností je pestrá a to mě na tom baví.

Také poslední dobou vnímáte, že se ženy začínají o sebe více zajímat a konečně upřednostňují své zdraví?

Ano, vnímám, že ženy se o sebe a své zdraví více zajímají a chtějí znát příčinu svých obtíží a najít řešení. Jsem za to ráda. Další, pro mě radostnou zprávou je, že to jsou ženy různého věku. Mají odvahu vydat se na cestu a řešit své obtíže jinak.

A teď z druhé strany. Jaký vidíte největší problém v postoji žen k sobě? Co jim brání, aby se o sebe lépe staraly místo ústavné péče o všechny ostatní jen samy sebe ne? Co za tím je?

Myslím, že je to o sebe-vědomí a s tím spojené sebe-lásce. Mám pocit, že je v České kotlině zakořeněno sebeobětování. Jsem ráda, že se i toto mění a ženy rozkvétají.

Jaký je Váš osobní vztah k hormonální antikoncepci (HA)? Ano či ne? Určitě z tradičního lékařství máte mnoho zkušenosti, máte nějaký příběh, o který byste se s námi chtěla v souvislosti s antikoncepcí podělit?

Já a HA i to mělo svůj vývoj. Věřila jsem svým učitelům a kolegům, že je to lék na „všechno“. Také jsem ji několikrát krátce užívala – strach z otěhotnění, endometrióza. Nejdéle jsem ji užívala cca 6 měsíců kontinuálně z důvodu endometriozy. Po vysazení jsem byla zaskočena – můj tehdejší partner mi přestal vonět. Od té doby jsem HA odmítala. Mám také poměrně vážnou profesní zkušenost. Mladá dívka s HA přišla do mé ordinace, sportovkyně, progredující dušnost. Po vyšetření u ní byla zjištěna masivní trombóza obou větví plícnice.

Vidíte nějaký problém u žen, které dlouhodobě pilulky užívají? Chodí k Vám i tyto ženy nebo především ty, které s ní zkušenost nemají?

Ano, do poradny přichází i ženy, které dlouhodobě užívaly HA a nedaří se jim otěhotnět nebo mají po vysazení HA poruchy menstruačního cyklu.

Myslíte si, že bude za několik let výrazně znát, co jsme si užíváním hormonální antikoncepce způsobily? Kde vidíte největší riziko?

Jsem přesvědčena, že to znát bude. Už v dnešní době je známý dopad na ekosystém. Největší riziko vnímám v dopadu na naše zdraví, především reprodukční.

Ještě by mě zajímalo, co Vy sama byste ženám doporučila, pokud hormonální antikoncepci užívají a chtějí s ní přestat nebo těm, které chtějí a nevidí zatím jinou možnost než každodenní polykání pilulek?

Informovanost, aby se ženy mohly informovaně rozhodnout. Zvážit všechny rizika, pro a proti. Podpora. Rozumím, že je to změna. Mnohé ženy nevidí jiné cesty, nebo se v té změně necítí zpočátku bezpečně. I v této souvislosti se mi osvědčila aromaterapie a zelené potraviny.

Ráda bych poodhalila více také lékařské prostředí a gynekologickou praxi. Jak by se podle Vás měl gynekolog při preventivní prohlídce zachovat? Např. měl by sám důkladně znát a prezentovat různorodé možnosti antikoncepce? Jaký by měl mít přístup tak, aby podpořil zdraví svých klientů?

Myslím, že toto je o etickém kodexu každého z lékařů. O jejich erudici, hranicích, respektu a pocitu bezpečí.

Děkujeme za rozhovor s lékařkou, která se rozhodla jít vlastní cestou. Konzultovat, dívat se a léčit klienty z celistvého pohledu. Ženy, líbil se by se vám takový přístup? Myslím, že odpověď znám. 🙂 Mysleme na to, že vždy máme na výběr a když už jít „proti přírodě“, tak s těmi správnými informacemi. Nakonec stejně zvítězí naše přirozenost.

Více o MUDr. Jitka Blábolilová na této stránce, koukněte. 😉

Komentáře