Moje krásné těhotenství a 10 doporučení, která mi k němu pomohla


Zdroj: www.zivotbezhormonalniantikoncepce.cz

Na tento článek sbírám odvahu vlastně od doby, co jsem zjistila, že jsem těhotná. 😊 A myslím, že konci těhotenství k němu tak akorát dozrál čas stejně jako já sama. Jsem vděčná, že nám to příroda zařídila tak luxusně, že si ty proměny během jiného stavu můžeme skutečně užít až 9 měsíců a hodně se toho naučit. Sklonit před ní, sebou a dost si toho v sobě zpracovat. Není moc živočišných druhů, kterým je přáno tento jiný stav zažívat takovou dobu, až si říkám, jak nám v tom příroda přála! 🙏

Přitom krásné nemusí být vždy v tom nejpozitivnějším slova smylu, ale záleží na nás, co za to krásné budeme považovat. Pro mě je krásné jednoduše jiné, silné, něco, co jde hluboko skrz mě samotnou i přes zdánlivé problémy, komplikace. Důležité je, jít tomu, co se mi děje naproti a vzít to jako novou šanci a příležitost něco změnit. Když se rozhodnu být šťastná i s tím, co momentálně je (a nemusí to být vždy úplně příjemné), tak to tak prostě je a co dokonce se to násobí! 🤩 Vysvětlím hned na svých příkladech, jak u mě takové krásné těhotenství probíhalo a ještě pevně věřím pár dní/týdnů bude. Díky tomu jsem totiž přišla na to, že je to opravdu jiný výjimečný stav, jak jsem si ho trefně pojmenovala – “život v životě”. A tohle chci v tomto článku předat dál. Vám všem, kteří třeba zrovna tím nejrůžovějším obdobím neprocházíte a potřebujete podporu, nasměrování nebo jen máte rádi sdílení. Podobné články pomáhají i mě a jsem vděčná, že svým kouskem můžu přispět dál. Nebo to můžete brát úplně jinak, jen si myslím, že by to bylo velká převeliká škoda! 😉

Mé těhotenství nebylo úplně plánované, jak se na první pohled zkušené “odbornice” na antikoncepci může zdát. Dokonce ke konci roku 2018 jsem měla pocit, že otěhotnět bude u mě komplikace vzhledem k tomu, že jsem byla dost pracovně vytížená a kladla si toho na sebe ještě více a více. Jela jsem na plný plyn, jak to asi spousta z nás zná. Díky symptotermální metodě přirozeného plánování rodičovství SENSIPLAN jsem věděla, že má luteální fáze je na hranici zdravé míry, pohybovala se kolem 11 dní, což je hranice toho, kdy se plod v lůně může usadit. A tak když jsem zjistila, že jsem těhotná, byl to trošku šok i menší obavy. Ale byla jsem tak ponořená v práci, že jsem tomu nechala volný průběh a řekla si, jestli se má miminko udržet, tak to zvládne i tak! Od té doby hluboce věřím tomu, že vše i miminko k nám přichází ve správný čas. Ať si myslíme, že na to jsme připraveni nebo ne. Jak jsem psala na začátku, ono těch 9 měsíců těhotenství pro nás není jen tak zbůhdarma. Je to přesně tak akorát, aby v nás nejen plod uzrál, ale i my sami. Za mne tedy opravdu období, ze kterého můžeme hodně vytěžit a hodně se toho o sobě naučit. Tak jsem to pojala já a teď k jeho konci vidím to krásné, co mi těhotenství dává. 

Zdroj: www.zivotbezhormonalniantikoncepce.cz

V prvním trimestru se u mě probudila intuice úplně na jiné úrovni, než jsem ji znala. Neuměla jsem už jít přes sebe, pracovat tak intenzivně, hodně věcí dělat zdarma nebo za „málo peněz“ jen proto, že si to myslím nebo myslí okolí. A tak mi mé těhotenství ukázalo jasné hranice. Opustila jsem práci, která mě vyčerpávala a kde jsem cítila faleš. Teď zpětně jsem za to tak moc ráda, neudělat to, asi by mě nebo miminko opravdu stálo kus života. Bylo mi až v určitých situacích nevolno a to jsem těhotenské nevolnosti vnímala jen velmi mírně. Když jsem přišla do prostředí, kde byl cítit tlak a hodně mužské energie až takové nepřirozené, řekla jsem prostě STOP a práci po pár měsících opustila! Bylo fakt zajímavé pozorovat, jak se mi ulevilo. Pustila jsem doslova všechny sociální jistoty, které jsem do té doby měla aspoň v nějaké míře a řekla si, že to prostě nějak půjde dál. Cítila jsem obrovskou úlevu a víru v život. Konečně jsem dokázala to, na co jsem neměla celé roky odvahu. Dala si čas a prostor. Nakonec mě k tomu dohnalo i zdraví, a tak jsem první trimestr proležela, proodpočívala doma s virózou, která ustupovala jen velmi pomalu. Zase mi došlo, jak je naše tělo moudré a jak mu stačí důvěřovat, i když to může být ten nejtěžší krok, kterého se často držíme zuby nehty, jen “abychom něco měli”. Byla právě zima, což odpočinku ještě více prospívalo a já čerpala síly. 

Druhý trimestr se mi v tomto krásně odměnil a čerpám z toho do teď! Poprvé v životě jsem se registrovala na pracovním úřadě a říkala si, že už asi počkám na rodičovskou, hold mateřskou mít nebudu nebo jen hodně malou a tak jsem to nechala být. Kupodivu věci se prostě vždy dějí, jak se dít mají a v ten pravý čas. Navíc takto vyslyšené přání by asi nikdo jen tak nevymyslel. Ozvala se mi rodina od mého manžela, že do firmy, ve které pracují zrovna na dobu, kdy půjdu na mateřskou, hledají zástup do administrativy. Prvně jsem váhala, nechtěla jsem být v prostředí, které by se mohlo zdát na první pohled “protekční”, ale ono to fakt tak krásně na sebe navazovalo! Jedna paní přesně na tu dobu, co jsem potřebovala být ještě zaměstnaná, odcházela na operaci. A tak jsem si řekla, že je to dobrá příležitost, která se nemusí opakovat a šla do toho. Nikdy předtím bych nevěřila, že prostředí v průmyslu může být tak přátelské a pohodové! Potkala jsem tam spoustu lidí, kteří se o mě zajímali, pomohli, když jsem potřebovala a ještě práce, ke které jsem si našla moc hezký vztah mě nakonec bavila a odcházela jsem i se slzou v oku. Za nejtěžší v práci jsem považovala ranní vstávání, které ke konci bylo už dost vyčerpávající, ale ta atmosféra mi to vždy vynahradila. Navíc práce byla v blízkosti současného domova i v péči rodičů od mého manžela, a tak vlastně přišlo to, co jsem si tak přála. Pohodové zaměstnání, ze kterého můžu pak čerpat mateřskou a ještě to mít domů pár kilometrů. Je až neuvěřitelné, jak se přání dokážou splnit, když jim dáme jasnou představu a hlavně, což u nás žen považuji za nejtěžší,necháme jim vlastní cestu, jak a kudy k nám přijdou. A tohle přesně se děje! 

Zdroj: https://www.facebook.com/pg/kruhsvetla/posts/

Druhý trimestr jsem vnímala jako jedno z nejkrásnějších období života, byla jsem spokojená v práci, měla energii i do dalších projektů jako byla živá vysílání v Nehormonálce.cz nebo další směrování Života bez hormonální antikoncepce. Cítila jsem ohromný příval lásky, ale taky závisti a pocitu nedostatečnosti. Tyhle dvě vlastnosti se u mě střídaly jako na horské dráze. Pokud mě už nějakou dobu sledujete nebo znáte, tak víte, že jsem žena plná výzev, která hledá ve všem to dobré a jen tak něco nenechá být. Pátrám po příčinách a od určité doby beru “problémy” jako šanci udělat v životě nějakou změnu, kterou zrovna teď potřebuji. 

Když se u mě začala ve druhém trimestru naplno objevovat závist, pocit, že nemám dost peněz a ostatní jsou na tom lépe, hledala jsem cestu, jak z toho ven. Ta závist byla tak ubíjející, že se to ani jinak nedalo. Možná znáte přesně ty pocity, kdy s člověkem, kterému se daří (aspoň podle vás) už nemůžete být. U mě to byla jedna kamarádka, na kterou jsem se nemohla ani podívat. Taky těhotná, zajištěná po finanční stránce, spokojená v práci i s manželem, prostě dokonalost sama! Šla jsem do závisti naplno a objevila několik věcí, které mi ji pomohli přijmout. Nejvíce mi asi pomohl program hojnosti od Lindy Berger a práce s metodou EFT, která mi přišla úplně neuvěřitelná svou jednoduchostí a účinností! Má očista přišla skrz tělo přes střeva. Jedno odpoledne jsem metodu praktivovala a pak jsem sotva z obchodu u nás na vesnici doběhla k nám na záchod! 😁 Teď se tomu směji, ale byl to fakt intenzivní očistný zážitek a já od té doby spoustu závisti nechala v záchodové míse! 😁 Nevěřila bych, jak to dokáže pomoci. Dále mi hodně pomohl i Klub online podnikatelek a jeho přátelské vedení Monči Švejdové a Eriky Čákorové. Třešničkou na dortu byl 21 denní program hojnosti Deepaka Chopra, který se postupně začal šířit facebookem a spousta žen zakládala nové skupinky s různými úkoly. Byl zdarma, ale vlastně stál spoustu energie a trošku času, který byl tak moc důležitý. Na něm jsem si hodně uvědomila, jak je důležité dělat “málo”, ale pravidelně a nechat přání plynout. Málem mi vypadly oči z důlku, když jsem najednou zjistila, že se samovolně začala naše kniha opět prodávat a to ve větším množství než kdy dříve. A tak jsem na ni vymyslela i letní akci, abych všechny kupující podpořila a obdarovala tím, jak ke mne hojnost začala pozvolna přicházet. 

Zdroj: www.zivotbezhormonalniantikoncepce.cz

Vlastně těhotenství u sebe vnímám jako takovou velkou školu hojnosti. Uvědomění, jak dobře se mám, jak vlastně nemusím řešit žádné zdravotní komplikace, jak se miminko samo od sebe plynule vyvíjí a jak mi dává čas na to si toho v sobě ještě dost zpracovat. Druhý trimestr byl pro mě velkým stavem zamilovanosti do sebe, svého života, partera a postupně i miminka. Od začátku jsme na sebe byli napojeni skrz mou vlastní transformaci a cítila jsem, jak moc energie mi dává

Třetí trimestr už vše krásně doznívalo, usídlovalo se a já pociťovala velkou něhu a větší napojení na miminko. 

V průběhu celého těhotenství jsem cítila, že u mě sílí sebevědomí, úcta k životu i větší přijetí, jak každé těhotenství může být jiné tak jako každá žena. Cítila jsem, jak jemně přecházím z mužské pracovní role do role pečovatelky a cítím, že být maminkou je velká zodpovědnost, ale zároveň i jemná hrdost. 

Zdroj: www.zivotbezhormonalniantikoncepce.cz

Přijde mi velká škoda, že spousta žen nevnímá tuto proměnu a jedou na plný plyn až do porodu. 😔 Nedopřejí si o svých proměnách mluvit nebo je vůbec vnímat. Je toho tolik, co v průběhu jiného stavu můžeme zažít, změnit a užít si! Přitom stačí jen sama sebe více pozorovat, mluvit o svých pocitech s okolím a hlavně s partnerem nebo ideálně s jinými ženami. A nechat si i občas poradit. 👍

Mně ke krásnému těhotenství přispělo ještě několik zásadních věcí, o které bych se s vámi ráda podělila, třeba můžou přijít vhod: 

🌸 Úplně na začátku jsem si často dopřávala aromaterapii a hýčkala se olejíčky, co to jen šlo! Asi od druhého trimestru jsem si pravidelně masírovala bříško a prsa především arganovým nebo mandlovým olejem, který mi asi nejvíce seděl. Vůněmi jsem se ovívala vždy, když na to přišla chuť a nálada. 🌹

🌸 Moc mi zachutnal čaj z maliníku, který jsem si občas dochutila medem, úplné blaho na tělo i duši a velkou chuť jsem měla také na zelené potraviny, které jsem do svého jídelníčku opět zařadila. Vždy mě hlavně ječmen pěkně “nakopnul”. Nejsem kávový typ, ale ječmen mi vyloženě chutná a pomáhá. 🌱

🌸 Po ústupu virózy jsem se jemně pustila zpět do mé oblíbené jógy. Nevyhovovalo mi někam docházet nebo dojíždět, a tak jsem si cvičila doma. Zhruba 15 min denně a já se cítila jako znovuzrozená! Moc mi seděla tahle instruktorka, která měla cvičení sestavená podle trimestrů. 🧘‍♀️

🌸 Hodně silně jsem vnímala jak napojení na intuici, tak soulad s Měsícem. Každý úplněk nebo nov pro mě byly další výzvou ke změně a posunu. Buď jsem byla více nervózní, nespavá nebo naopak jsem cítila uvolnění. Emoce jsem nechala volně proudit ještě více než jindy a přestala se i za své občasné výbuchy trestat. Hodně jsme si toho s mužem ujasňovali, řešili, odpouštěli a teď na konci cítím, jak moc důležité to bylo a jak je náš vztah pevnější i jemně zároveň. Luna je má velká učitelka více než kdy předtím. 🌛🌝🌜🌚

🌸 Vnímala jsem také každou noc jako jednu velkou snovou lekci. Díky vysílání s Danou-Sofií Šlancarovou a rozebrání několika mých snů jsem se postupně zklidňovala a sny přijímala jako očistu. Byly tak silné a občas tak temné, jak jsem vše pouštěla. 😴

🌸 V letních měsících mi krásně pomáhala ranní a večerní studená sprcha nebo ideálně plavání v jezerech, biotopech. Spojení s vodou je úplně zázračné a mocné stejně jako čím dál pomalejší procházky přírodou.🚿👣

🌸 Co bych doporučila každé ženě je – mít svůj vlastní “kmen”. Skupinku žen nebo více skupinek, se kterými můžeme řešit cokoli. Já mám velkou radost, že takové ženy kolem sebe mám a vím, na koho se můžu obrátit. Velkým povzbuzením do blížícího se porodu je i krásný předporodní rituál, ke kterému jsem i já hledala cestu a nakonec prožila uvolnění, souznění a moc krásný prožitek, kdy jsem se nechala opečovávat více než 10 ženami.💑 

🌸 Velké obohacení vnímám v péči o náš domov. Já do něj zasadila semínka čistoty, vaření obědů s důrazem na zdravou stravu a kvalitní potraviny a tvorbu zázemí pro svého muže. A teď ke konci těhotenství pozoruji, kolik se nám toho podařilo společně za těch pár měsíců vytvořit, a jak zase o kus více popouštím uzdu nátlaku na dokonalost. 🏡

🌸 V těhotenství jsem silně vnímala potřebu o svých změnách mluvit, ale většina se ptala a zajímala hlavně o porod. Přiznám se, že na začátku jsem o tom nechtěla ani slyšet, přišlo mi to tak vzdálené a stydlivé téma. Naštěstí opět těch 9 měsíců je tak akorát, aby k němu každá z nás dozrála. A tak jsem porod začala řešit ke konci 2. trimestru. Na doporučení mnoha žen jsem nás s mužem přihlásila na kurz Jemné zrození, což byla jedna z nejlepších investic, které jsem do těhotenství mohla dát. Krásně nás to opět sblížilo a připravilo. I když se nám na kurz prvně moc nechtělo, hlavně tedy muži, tak jsme po víkendu odcházeli nejen s plnou hlavou informací, větším přehledem, ale i sebejistotou a nadšením. Kurz předčil veškerá naše očekávání a všem ho můžu jen doporučit. 🤰

🌸 Na závěr bych ráda poukázala ještě na jednu věc, která mi přišla hodně užitečná. A to na jakoukoli těhotenskou bolest použít tejpování. Hodně mi pomohlo jak od bolesti v kříži, tak úlevu pociťuji i při brnění a křečích v rukách, které teď ke konci těhotenství vnímám. Není to nijak závratná investice, která může ulevit opravdu hned. 🎗️

Celkově téma hojnost v životě vnímám přes školu lásky a závisti, pouštění a plynutí a tlaku na dokonalost. Čím více dokážu pustit, odpustit, prospustit, tím více krásného ke mne přichází. Ikdyž změna jde často přes nepříjemné pocity, je to v té samotné proměně tak moc užitečné. Děkuji za své krásné těhotenství a pevně věřím, že i když ne vždy vše můžeme prožívat šťastně, je to důležité k tomu, aby to nakonec bylo vždy takové, jaké chceme. Protože ono to tak většinou vždy je! Záleží opravdu hlavně na nás, jestli to krásné do života pozveme nebo ne. 😍 A těhotenství v tom může být jednou z nejintenzivnějších škol proměny, rozvoje a změny. 

A jak to máte vy, pokud jste právě těhotné, znáte nějakou těhotnou ženu nebo máte zkušenost z jiného stavu už za sebou? Jak jste ho prožívaly vy? Co pomohlo vám? Podělte se v komentářích. 🤗👇👇👇

Komentáře