Jak si můžeme pomoci přírodního zlata harmonizovat hormonální systém?

Rozhovor s Hankou Dvořák Farkačovou o zeleném zlatu mezi potravinami 

Hanku jsem poznala v době, kdy se mi opět vrátil ekzém cca před 5 lety a já hledala mezi přírodními alternativami, jak se jej zbavit. Věděla jsem už, že za ním stojí ve velké míře můj momentální psychický stav, ale začínala jsem si ho čím dál více spojovat se životním stylem a především se stravou. Jak se k zeleným potravinám tedy ječmenu a chlorelle dostala Hanča a jakou má souvislost s hormonální antikoncepcí?

Zdroj: Hana Dvořák Fakračová

Hani, známé se už nějakou dobu. Trpěla si někdy na rozházené hormony třeba po vysazení HA? Jestli ano, jakou cestu si zvolila k navrácení do přirozeného stavu? 

Ano. 🙂 Hormonální antikoncepci jsem jako mnoho žen začala brát ještě v pubertě, kdy můj cyklus vůbec nebyl stabilní. Dokonce jsem v té době ještě ani neměla chlapce! 🙂 Nějakou dobu jsem měla tabletky, pak asi rok pauza, pak jsem nějakou dobu používala Nuvaringy, a rok od vysazení jsem otěhotněla, takže další hormonální houpačka. Každé to vysazení přineslo ohromné výkyvy nálad, kterým jsem vůbec nerozuměla, silný PMS, den před menstruací jsem byla úplně mimo, brečela jsem, křičela jsem, nevěděla jsem, co se to se mnou děje… Cykly byly velmi dlouhé a nepravidelné, menstruace intenzivní a bolestivá. 

Takových příběhů znáš asi mraky. 🙂 

Nevěděla jsem, že můžu tělu nějak pomoct, aby se s tím srovnalo, takže jsem to prostě tak trpěla. Ale ohromně mi pomohl projekt Ženy ženám, konkrétně video a informace o Cyklické ženě, tak jsem se vnitřně seznámila a skamarádila se svým cyklem. 🙂 A na úrovni fyzického těla mi později pomohly zelené potraviny, ječmen a chlorella

zdroj: Hana Dvořák Fakračová

Kdy sis začala uvědomovat, že bys potřebovala změnit přístup k životosprávě? Byl u Tebe nějaký životní moment? 

Nerada na to vzpomínám. Jako dítě jsem trpěla na silné alergie, astma a ekzémy, v pubertě to vše gradovalo. Lékaři si mě předávali jako horký brambor, brala jsem mraky léků, nic nepomáhalo, jen mi bylo ještě zle z těch léků… A já jsem pořád věřila v medicínu a hledala jsem doktora, který mě opraví

Když mi bylo devatenáct let, umřela maminka mojí maminky na rakovinu. Pomáhala jsem pak vyklízet její byt a tam jsem našla na nočním stolku babiččinu krabičku s léky. Vypadala přesně stejně, jako má krabička s léky na mém nočním stolku. V tu chvíli jsem věděla, že musím něco začít dělat jinak! Začala jsem se ptát, co mohu já udělat pro své zdraví. O deset let později ti dávám rozhovor jako poradkyně a lektorka zdravého životního stylu. 🙂 

zdroj: Hana Dvořák Fakračová

Ječmen mi přinesl můj kamarád Aleš v době, kdy jsem čekala své první miminko. Poslala jsem ho do háje s tím, že nic takového nepotřebuju… O pár měsíců později jsem si sama pro ječmen přišla, byla jsem ze své nové role maminky velmi unavená a často nemocná. Ze začátku mi ječmen vůbec nechutnal, ale Aleš mi šikovně poradil, jak na to, a postupně jsem si chuť ječmene dokonce oblíbila. A začaly se dít věci! Měla jsem okamžitě mnohem více energie, takže jsem manžela zase začala vítat doma s úsměvem, přestaly pravidelné záněty dutin a průdušek… Po půl roce pití ječmene má neuroložka konstatovala, že nemá proč mě léčit – od svých tří let jsem trpěla epilepsií, takže to byl hodně velký zvrat! 🙂 Když mi devět měsíců po porodu zase začal menstruační cyklus, byl už krásně pravidelný a jemný. 

Chlorella ohromně pomohla mému synkovi, který trpěl na masivní plísňovou infekci, měl silný atopický ekzém, syndrom propustného střeva a alergický byl úplně na všechno… Dnes je z něj díky zeleným potravinám zdravý a veselý kluk

zdroj: Hana Dvořák Fakračová

Na co všechno jsou zelené potraviny vhodné? A co náš hormonální systém? 

Miluju zelené potraviny, protože jsou jednoduché a dělají pro nás hned několik užitečných věcí najednou. 🙂 Základním přínosem kvalitního ječmene a chlorelly je, že tělo současně vyživují a šetrně pročišťují. Tím pomáhají každé jedné buňce našeho těla, aby mohla radostně plnit svou funkci. Podporují hojení, působí proti zánětu. Dodávají tělu energii a usnadňují regeneraci. Pečují o vyvážený střevní mikrobiom a významně posilují naši imunitu. Harmonizují všechny tělesné procesy a intenzivně podporují přirozené samouzdravovací schopnosti těla. 

To všechno je nám samozřejmě užitečné i při restartování naší hormonální rovnováhy. Zelené potraviny působí jako adaptogeny – pomáhají nám dát věci do pořádku. Odstraňují z těla toxické látky včetně hormonálních disruptorů. Umožňují tělu znovu se naučit celý ten složitý systém, kterému říkáme hormonální rovnováha. 

zdroj: Hana Dvořák Fakračová

Zelené potraviny jsou ideálním pomocníkem pro prevenci i pro uzdravování, ovšem pouze za předpokladu, že jsou samy o sobě opravdu čisté a kvalitní. Jako u jakéhokoliv jiného produktu nebo služby i zde jsou obrovské rozdíly v kvalitě. Skutečně čistý zelenáč vám přinese kamarád, nebo kamarád kamaráda, a taky vás s nimi naučí zacházet, aby vám mohly co nejlépe sloužit. 

Jak Ty sama pečuješ o své klienty a co jim doporučuješ, když mají problémy se zdravím? 

Většinu mých klientů tvoří rodiny, které inspiruje náš příběh o vyléčení atopického ekzému. 

Prostřednictvím blogu, ebooků a osobních konzultací jim pomáhám řešit problém na všech úrovních – skrze výživu a detoxikaci, úpravu životního prostředí, odhalováním nefunkčních myšlenkových vzorců a emocionálních traumat. Podporuji je v tom, aby vytrvali, pomáhám jim upevnit nové návyky a snažím se, aby měli ze sebe radost a ze svých kroků dlouhodobý užitek. 

zdroj: Hana Dvořák Fakračová

Co je to první, co bys doporučila, když se někdo trápí se zdravím? 

Jako první bych se zaměřila na tři obyčejné věci: 

1) Vyřadit z jídelníčku pšenici, mléko, cukr a potravinářskou chemii. 

2) Zařadit do jídelníčku opravdu kvalitní ječmen a chlorellu a opřít se plně o podporu svého poradce. 

3) Pěstovat láskyplný a přijímající vztah sama se sebou. 

Toto bych doporučila v podstatě každému, kdo se potýká s jakýmkoliv chronickým onemocněním, ať už je to ekzém, cukrovka, nebo rozházené hormony.

A ženy, které právě vysadily HA, jak jim můžou být zelené potraviny nápomocné? A co dalšího doporučuješ? 

Když vysadíme nějaký lék, který jsme dlouhodobě užívaly, tělo se musí vypořádat se dvěma věcmi: S uvolněním nahromaděných toxinů a s obnovením narušené rovnováhy. Správně pěstovaná a zpracovaná chlorella působí v těle jako sorbent – navazuje na sebe toxické látky a odvádí je z těla ven stolicí. Výrazně tak ulevuje játrům a dalším detoxikačním orgánům. Harmonizační a adaptogenní účinek zelených potravin pomůže tělu snáze a rychleji obnovit porušenou rovnováhu a nakopnout přirozené hormonální procesy jako je ovulace a menstruace

Zdroj: www.pixabay.com

Ženy se po vysazení hormonální antikoncepce často potýkají s bolestivou menstruací nebo dokonce menstruace vůbec nepřijde, výrazným PMS, objevují se výkyvy váhy, zhoršení kvality pleti, dokonce trávicí potíže, protože tablety hormonální antikoncepce samozřejmě ovlivňují i náš střevní mikrobiom. Pravidelné jedení kvalitního ječmene a chlorelly nám pomůže obnovit ztracenou rovnováhu s mnohem větší lehkostí. 

Dál bych každé ženě doporučila najít si podporující ženský kruh, ve kterém bude moci svá ženská témata v bezpečí sdílet a prožívat. 🙂 A pak je tu samozřejmě aromaterapie, hormonální jóga, nejrůznější ženské byliny… 

Hani, ještě nám pověz. Co pro Tebe znamená Ž(ž)ivot bez hormonální antikoncepce? 

Svobodu a opravdovost. Znamená pro mě kontakt s mými ženskými kořeny a všemi božími dary menstruačního cyklu. Až poté, co jsem vysadila všechny své léky včetně hormonální antikoncepce, jsem  začala zjišťovat, kdo jsem ve skutečnosti já. 🙂 Přála bych každé ženě, aby tuto svobodu mohla a uměla přijmout a moc fandím Tvému projektu, který je tolik potřebný a inspiruje tolik žen! 🙂 

Více na dočtete také v knize Život bez hormonální antikoncepce

Jsem moc vděčná, že se s námi Hanka podělila o svůj přístup k zeleným potravinám a také k antikoncepci. Pokud vás láká si zelené potraviny vyzkoušet nebo je začít pravidelně užívat, doporučuji konktaktovat přímo Hanku na webu Vyléčit ekzém, ve kterém se dělí o spoustu osvědčeným postupů. Pořádá také pravidelné schůzky a své klienty podporuje s láskou a jemnou péči, vím to, sama k nim totiž patřím. 🙂 A pokud se k nim rozhodnete patřit také, pak Hanču odkažte na náš web a dostanete k nim ode mne jeden z podpůrných dárečků ze Života bez hormonální antikoncepce, ať vám to krásně frčí ve zdraví na zelené vlně aspoň tak jako mně 😉 !

Komentáře