Jak se ve své cykličnosti po porodu znovu najít?

Rozhovor s cyklickou lektorkou a mámou 4 dětí Katkou Marešovou

Myslím, že se s většinou maminek shodneme na tom, že plodnost po porodu je něco nového, co potřebujeme pochopit a nažít. Pochopit sebe a konečně se přijmout taková, jaká jsem. I s tím, co zatím neumím a nevím. 🧡

Když žena porodí více dětí, s každým cyklem se znovu více napojuje na sebe a není úplně jednoduché se ve své plodnosti hned zorientovat. Proto jsem se rozhodla, že vyzpovídám zkušenou ženu a navíc cyklickou lektorku Katku Marešovou

Zdroj: www.zenskepromeny.cz

Katko, jako cyklická lektorka a máma více dětí, vnímala si u každého dítěte jiný návrat cyklu po porodu? Zkus popsat rozdíly poprosím a celkově, jak si návrat cyklu vnímala poprvé a jak u dalších dětí.

Svůj cyklus jsem začala vědomě vnímat a více s ním pracovat, až když bylo nejmladšímu dítěti asi 9 měsíců. Do té doby jsem vnímala jen období menstruace a tušila jsem, že někde uprostřed cyklu se nachází ovulace. 😀 Nicméně s každým dalším dítětem jsem stále silněji vnímala svoje tělo a od čtvrtého těhotenství jsem si začala více všímat změn ve svém životě, které se cyklicky opakovaly. Pak jsem si přečetla knížku Návod na ženy a všechno to začalo do sebe zapadat a dávat smysl.

Co se týče návratu fyzické ovulace a menstruace po porodu (neboť cyklus jako takový během těhotenství nemizí, naše energie se stále proměňuje, i když třeba v jiné kvalitě a s jinou periodou), bylo to pokaždé velmi podobné a velmi rychlé. 😊 Po prvních dvou porodech se mi vrátila menstruace po dvou měsících, po druhých dvou po třech měsících. A abych byla úplně přesná, po druhém porodu přišla pouze ovulace a menstruace se už nedostavila, neboť jsem potřetí otěhotněla. Podotýkám, že ve všech případech jsem plně kojila.

Zdroj: Pixabay

Po porodu je důležité si uvědomit, že nejprve přichází ovulace a až po ní menstruace. Jak si to vnímala u sebe? Pociťovala si plodné období nebo Tě menstruace překvapila? 

Napoprvé mne to možná trochu překvapilo, protože všude jsem četla, jak menstruace přichází až tak 6 měsíců po porodu, navíc v závislosti na kojení, kterému jsem se věnovala plně. Po těch dalších porodech jsem to vždycky už tak trochu čekala, ovulaci i menstruaci. Nicméně to třetí těhotenství nás trochu překvapilo všechny. Resp. já jsem to tak nějak vnitřně cítila, ale stále jsem si říkala, že jsem se musela splést, že to přece není možné. A pak jsem v 17. tt poprvé naklusala na gyndu a to koukali všichni. Datum porodu se odhadovalo jen podle UZ, protože poslední menstruace byla v té době 15 měsíců zpátky. 😊

Zdroj: www.zivotbezhormonalniantikoncepce.cz

Jak si myslíš, že to má většina žen? Poznají u sebe návrat plodnosti po porodu nebo jsou spíš překvapené? Jak si to měla Ty? 

Myslím, že žena je schopná svou ovulaci poznat i po porodu, ale musí být naladěná na sebe a svoje tělo, což je podle mne především v těch prvních týdnech po porodu, kdy se veškerá pozornost zcela přirozeně soustředí na miminko, trochu náročnější. Takže obecně bych řekla, že čím později se ovulace po porodu dostaví, tím snazší to je pro ženu rozeznat. 

Jak “funguje” cykličnost, když žena kojí? Dá se v sobě zorientovat? Jak si to měla Ty? 

Stejně jako cykličnost nemizí v těhotenství, tak samozřejmě nemizí ani po porodu a během kojení. Já jsem se sice začala svojí cykličností zabývat až v době, kdy jsem už přestávala kojit poslední dítě, ale od mnoha žen už jsem slyšela vyprávět, že svůj cyklus vnímaly i v této době, a  to především jako střídání dvou hlavních období: období, kdy měly spoustu energie a táhlo je to mezi lidi, a období, kdy jim začalo energie rychle ubývat, byly více kreativní a přirozeně je to táhlo z okolního světa dovnitř.

Zdroj: Pixabay

Jak potom pracovat s cykličností po porodu, ať už žena kojí nebo nikoli. Je to jiné než před porodem? 

Myslím, že po porodu je prakticky všechno jiné než před porodem. 😊 A je fajn to přijmout a taky přijmout to, že už to nikdy nebude jako před porodem a že je to tak v pořádku.

Také si myslím, že naprostá většina žen se díky těhotenstvím, porodům a mateřství obecně dostává blíž k sobě, více vnímá svoje tělo, svoje potřeby, rozpomínají se na to, kým doopravdy jsou a co jsou jenom nánosy výchovy nebo společnosti. 

Také by se dalo asi říct, že ta cykličnost je stále intenzivnější, s tím, jak se zintenzivňuje vnímání ženy.

A obecně mi přijde, že období po porodu, kdy žena ještě fyzicky neovuluje a nemenstruuje, je pro sledování a naciťování vlastní cykličnosti úplně nejlepší, protože se žena musí zcela spolehnout na svoje pocity a na to, jak to má ona sama, a ne jak se to píše v nějaké knize nebo nějaké tabulce. Řada žen totiž svoji cykličnost “vnímá” tak, že si nastuduje, že v ten a ten den se mám cítit tak a tak, má dělat ty a ty věci, a tím se pak řídí bez ohledu na to, zda to tak opravdu vnitřně cítí. Kdežto v období po porodu najednou neumíme přesně říct jsem ten a ten den a tak budu dělat to a to. Nemáme v životě ten pevný záchytný bod, kterým je krvácení, a tak jsme odkázány pouze samy na sebe a na svoje skutečné pocity. 

Zdroj: Pixabay

A jak vnímáš intimitu po porodu? Co bys ženám doporučila? Kdy se k milování vrátit a jak o ní mluvit s partnerem? 

Po porodu ještě víc než kdy jindy vnímám, že je pro ženu zcela zásadní ČAS. Dopřát si čas, nespěchat, být k sobě jemná, laskavá a ohleduplná. A to se vším, s partnerskou intimitou, s hubnutím, s prací, s komunikací s okolním světem. 

Jako další zcela zásadní věc, a to samozřejmě nejen po porodu, vnímám to, aby žena nezapomínala sama na sebe a stále se snažila alespoň maličkostmi stavět sama sebe na první místo. Věnovat ráno 5 minut sama sobě, než začnu skákat kolem celé rodiny. Když se mi chce na záchod, tak si na něj dojdu teď a ne až potom, co udělám to, to a to. A stejné je to i s intimitou: dělat především to, co chci a cítím já, a ne to, co partner. Nejdřív moje potřeby, pak až partnerovy. Myslím, že většina žen po porodu potřebuje především něžnost, jemnost a pocit bezpečí, které jim partner může poskytnout svou láskyplnou náručí.

A to “kdy se k milování vrátit” je možná víc než cokoli jiného individuální. Někomu bude stačit několik týdnů, někdo bude potřebovat měsíce a někdo si porodní zážitek, nebo i trauma nese několik let. Ale se vším se dá pracovat, a tak i když nechuť k milování po porodu přetrvává, existuje dnes spoustu možností a jemných technik, jak to změnit.

Já sama jsem na milování měla chuť vždy zhruba 4 týdny po porodu, ale naše další milování byla poznamenaná jinými faktory: po čtvrtém porodu přišlo období, kdy jsem měla hrůzu z dalšího těhotenství a hlavně porodu, neboť u toho 4. jsem byla hodně potrhaná. Projevovalo se to mj. strachem z milování v ovulační fázi. Hodně mi v tomto ohledu pomohlo vaginální mapování, které poléčilo moje jizvy na těle i na duši.

Co se týče té komunikace s partnerem, nejen v oblasti intimity se mi vždycky osvědčuje komunikovat otevřeně svoje potřeby, to jak to mám já, jak to cítím a že je to moje a s partnerem to nemá většinou nic společného.

A naposled bych ještě zmínila, že i ta podoba milování se postupem času mění. S tím, jak se prohlubuje ženino vnímání sebe sama a svého těla, se prohlubuje i prožitek při milování a ta kvalita milování je úplně jiná než před porodem. I jak žena začne víc vnímat svou cykličnost, tak vnímá i své proměnlivé potřeby v oblasti intimity. 

O cykličnosti a proměnách v nás jsme se bavily i živě s Katkou a Dankou. Záznam zkoukněte tady 👇

Jsem ráda, že jsme se s Katkou dotkly i tak citlivého tématu, jakým intimita po porodu je. Katka spolu se slovenskou kolegyní Dankou Krušinskou Trudičovou tvoří krásný První česko-slovenský online kurz o ženské cykličnosti. Cítím, jak je pro nás po porodu důležitá podpora od jiných zkušenějších žen a moc se mi líbí přístup obou žen. Proto při zadání hesla zivotbezha vám k němu přidám knihu Život bez hormonální antikoncepce formou e-booku a video na téma Speciální doporučení a tipy, jak na cykličnost po vysazení HA s mými zkušenosti a doporučeními v oblasti antikoncepce a zdravé plodnosti. 👩‍❤️‍👨 Myslím, že pomocná ruka v oblasti antikoncepce se hodí vždy a po porodu dvojnásob!

Na kurz vás zvu ještě naposled tady:

👉 PRVNÍ ČESKOSLOVENSKÝ ONLINE KURZ O ŽENSKÉ CYKLIČNOSTI

Komentáře