Evina autentická zkušenost s hormonální antikoncepcí

9. 4. 2017

Milé, ženy. Před rokem jsem se pustila do velkého projektu, sesbírat různé postřehy a zkušenosti s hormonální antikoncepcí. Zjistit, jak na tom mnohé ženy jsou, co jim sedělo a co je naopak překvapilo nebo poznamenalo. Začala jsem sama zjišťovat více informací ohledně antikoncepce, nejen té hormonální, ale toho, jaké další vůbec na našem trhu existují. Miluji objevování něčeho nového, něčeho, co by mohlo lidem pomoci a když je to spjato ještě s naší přirozeností a přímo vychází z přírody, jako bych objevila poklad o který se chci dělit. 🙂 A proto jsem se rozhodla, sesbírat různé příběhy žen se zkušeností s hormonální antikoncepcí. Z mé vlastní zkušenosti je to totiž nejen o antikoncepci, ale dostávám se hlouběji k podstatě svého životního stylu a toho, kým jsem. Ano, volba antikoncepce je pro mě životní styl, kdo jsem a jak svůj život chci prožívat. Jestli v utlumení nebo naplno s jeho krásami i temnějšími údolími.

A tak s Vámi dnes sdílím příběh Evy, který mi přistál v mailu. Místy může být až děsivý, ovšem o to důležitější. Třeba některé z vás pomůže, bude inspirací a možná v něm objevíte i svou vlastní zkušenost.

Hezký den Adélo,

ráda bych s vámi sdílela svůj příběh a zkušenost s hormonální antikoncepcí. Hormonální antikoncepci jsem se rozhodla začít užívat ve svých 20 letech kdy jsem se poprvé odvážila navštívit gynekologickou ordinaci. Vždy jsem měla obrovský strach z gynekologů a jejich strašidelného křesla. Nakonec mě potíže s menstruací zavedly do ordinace. Paní doktorka moc příjemná nebyla a poté, co jsem jí popsala svou situaci (silné krvácení, výtok atd.) dala mi několik letáčků s hormonální antikoncepcí a požádala mě, ať si vyskočím na křeslo.

Od té doby se můj strach z gynekologů ještě zvýšil. Nakonec jsem si vybrala cenově dostupnější antikoncepci a začala ji pravidelně užívat.

Asi po roce mě začaly přepadávat noční návaly horka, nepříjemný zrychlený tlukot srdce a silné křeče v podbřišku. Nejdříve jsem si to s hormonální antikoncepcí nespojovala, až potom, kdy se mi změnil čich a chuť. Najednou jsem nebyla schopná jíst maso a další potraviny, neboť se mi po nich udělalo špatně.

Začala jsem pociťovat vnitřní hlas, který říkal, ať hormonální antikoncepci přestanu užívat.

Rozhodla jsem se tak po roce a půl jejich užívání a také změnila gynekologa za mnohem příjemnějšího, který mě zbavil pocitu hrůzy z každé mé návštěvy. Při ultrazvukovém vyšetření mi zjistil menší cysty na pravém vaječníku. Nebrala jsem to příliš vážně, tenkrát jsem ještě nevěděla, co to znamená. Až na občasné bolesti v podbřišku jsem se cítila dobře a rozhodla se odstěhovat za prací do Velké Británie.

První půl rok probíhal bez problému. Jednoho večera jsem začala mít silné bolesti břicha a teplotu. Po třech dnech potíže zmizely a dál jsem nic neřešila. Po měsíci se bolesti začaly vracet a stávaly se pravidelnější a silnější. Rozhodla jsem se tak navštívit lékaře. Na ultrazvuku mi zjistili cystu velikosti 13 cm a endometriózu. 

Kvůli bolestem jsem musela opustit svou práci a většinu času trávit v posteli. Cysta neustále rostla a hrozilo riziko prasknutí. Lékaři mi cystu odstranili laparoskopicky i všechny ložiska endometriózy. Ještě měsíc po operaci jsem ležela kvůli bolestem v posteli.

Postupně se můj stav začal zlepšovat a já jsem sháněla informace o cystách a endometrióze, ale příliš užitečných informací jsem nezískala. Po 6 měsících od operace se objevil zvláštní pocit, že cysta opět roste. Šla jsem tedy na ultrazvuk, kde se moje obavy potvrdily. Cysta se znovu objevila, i když v menší velikosti. 

Po delším uvažování jsem se rozhodla podstoupit hormonální léčbu. Nejdříve jsem byla proti tomu, kvůli špatným zkušenostem s hormonální antikoncepcí. Lékař mi místo antikoncepce doporučil hormonální lék na endometriózu. Poslední ultrazvukové výsledky ukázaly, že cysta zmizela.

Měla jsem obrovskou radost ale také vím, že nechci celý život užívat hormony, ale najít jinou alternativní cestu k vyléčení. 

Doufám, že se vám podaří knihu vydat a přeji vám hodně štěstí!!

Eva 

Evě tímto moc děkuji za upřímné sdílení a odvahu, držím pěsti v jejím dalším rozhodnutí. Všem ostatním přeji, ať si před jakýmkoli rozhodnutí zjistí co nejvíce informací, nebojí se zeptat a raději skutečně jdou k jádru věci. Již dnes plno takových odborníků existuje, ale je potřeba hledat a ptát se.

Chcete se s námi také podělit o svůj příběh s jakoukoli antikoncepcí? Napište nám na mail: zivotbezha@gmail.com. Rádi Vaši zkušenost zveřejníme na tomto blogu. Je to velké téma a zaslouží si naši pozornost.

Nádherné jarní dny všem a ať jsou naše rozhodnutí pro nás těmi šťastnými zítřky!

Adél

 

Komentáře