18. 3. 2018
Masturbace. Možná „sprostější“ slovo než menstruace a sex, aspoň tak to vnímám za sebe a u mnohých žen. Proč tomu ale tak je, když může způsobovat daleko větší radost, uspokojení a dokonce i prevenci některých onemocnění? Když si sami(y) sobě můžeme způsobit rozkoš a radost? Téma mě napadlo zcela spontánně a hned také důvěryhodná a vzdělaná osoba, žena, která se ženskou sexualitou zabývá především prakticky. Děkuji za důvěru Janě Maškové Zimolové, certifikované lektorce v oblasti sexuality a intimních vztahů.
To je velmi jednoduché, je to dáno historií. Svého času byla masturbace považována za větší hřích, než smilstvo. Možná se skutečně dřív věřilo, že touha po rozkoši je dílem ďáblovo. Zřejmě proto, že se nedala ovládat a vítězila nad člověkem. Církev měla jen jednu variantu pro smrtelníky, a to bylo podléhat její moci a žádné jiné. Proto byla touha a chtíč hrozbou a bylo zapotřebí ji potlačit. Nástroj byl jasný – strach. Když máme strach, nedovolíme si. Ustrašení lidé jsou lépe manipulovatelní. Tak byla masturbace označena za hřích a to v nás přežívá dosud, ať už si to uvědomujeme nebo ne.
Muži mají obecně lepší vztah k potěšení, jako takovému. Je pro ně jednodušší a samozřejmější, si ho dovolit. Když muže něco baví, dělá to. Když něco chce, vezme si to. Když ženu něco baví, většinou se nejdříve rozhlíží, jestli si to může dovolit. Muž jde na fotbal, i přesto, že má doma spoustu nedodělané práce. Žena jde nejdříve žehlit. Nebo jde do kina, ale přitom už si v duchu vyčítá, že „by měla“ žehlit. Muž masturbuje, protože mu to dělá dobře. Žena se snaží zajistit všechno pro všechny, až je unavená a nemá na masturbaci chuť. Neuvědomuje si její přínos. Staví samu sebe na druhé místo. Sexualita byla dlouho ženám předkládána jako něco, v čem by měly být rozhodně umírněné. Každé výraznější vyjadřování sexuální touhy házelo na ženu „špatné světlo“. Buď byla označena za čarodějku a upálena, nebo za děvku a zostuzena. Je to prostě hluboko v nás.
Naopak. Začala jsem někdy ve 12 letech. Pamatuji si, že jsem masturbovala i 4x denně a velmi jsem si to vyčítala. Věřila jsem, že půjdu do blázince, nebo budu nemocná, jak jsem často slýchala. Snažila jsem se krotit, dávala si předsevzetí, a pak, když jsem podlehla, jsem si to zase vyčítala. Měla jsem o sobě špatné mínění, že jsem vadná. Sexuální touha na mě útočila a říkala si o pozornost. No naštěstí, byla silnější, než rozum, takže jsem jí většinou vyhověla. 🙂
Samozřejmě, že ano. Je to logické. Vzrušení nám zrychluje dech, srdeční tep, krevní oběh. Celý organismus pracuje rychleji, třeba jako při sportu. Na rozdíl od sportu, zažíváme ale zároveň se vzrušením další příjemné pocity, jako je slast, rozkoš, blaženost. V mozku se zvyšuje hladina endorfinu – hormonu lásky, takže i psychicky jsme na tom lépe. Masturbace, neboli sebepotěšení, je vlastně milování sama se sebou. Tedy jednoduše řečeno, dávání si lásky. Dávání lásky svému tělu, prostřednictvím laskavých doteků. Je to tedy ohromně léčivé na všech úrovních. Při aktivitě pohlavních orgánů pánevní dno ožívá, a protože je to střed našeho těla, je to pro ženu naprosto zásadní.
Vyšší sexuální apetit, nenaplněná touha, neuspokojivý milostný život? Otázka je, co je „přílišná“. 😉
Samozřejmě, že ano. Masturbace je jedna z nejdravějších forem péče o sebe. Když ženy pochopí její přínos, uvědomí si, že sebepotěšení je projev sebelásky, cesta ke zdravému sebe-vědomí a navíc, že se tím žena učí znát své tělo a své potřeby, změní úhel pohledu. Je jim jasné, že taková žena potom i v partnerském sexu je otevřenější a vyzrálejší. Takže je to prospěšné na všech úrovních.
O masturbaci je dobré se bavit hlavně v období, kdy jsou děti malé. Ve chvíli, kdy se začnou sami ptát nebo když pozorujeme, že si dělají dobře. Malé děti jsou totiž moudré a dotyky na pohlaví si dopřávají přirozeně. Obecně platí, že o mluvíme-li o masturbaci bez rozpaků a studu, můžeme o ní mluvit kdykoli. Jakmile je z nás cítit nejistota, děti podprahově přijímají vjem, že masturbace zřejmě není úplně ok a mají pak v sobě rozpor. Takže dříve, než budeme mluvit o masturbaci s dětmi, měli bychom se podívat na to, jak ji vnímáme my. Jaké máme vůči ní pocity. Mluvit o ní s kamarádkou, s partnerem, s odborníkem. Naučit se rozeznat své pocity, srovnat si to sama v sobě. O milování se bavíme, tak proč ne o sebepotěšení? Je to přirozené, dělá to každý a je to v souladu s morálkou i se zákonem. Tak proč ne?
Jana Mašková Zimolovou je lektorka v oblasti sexuality a intimních vztahů. Pomáhá ženám i mužům zvýšit kvalitu jejich milostného života. Sexualitu vnímá jako zdroj osobního rozvoje. Nabízí poradenství v oblasti sexuality, sezení sexuologické práce s tělem nebo on-line konzultace. Specializuje se na techniku Vaginální mapování. Pořádá přednášky a také workshopy a semináře pro ženy, na kterých ženy hledají cestu sami k sobě. Jak žít radostný sexuální život a jak naplnit svůj život vášní a potěšením.