8. 3. 2020 MDŽ článek 🙂
Spousta žen si v dnešní době myslí, že existují 2 možnosti antikoncepce. Buď se vydáte cestou pravidelného užívání hormonální antikoncepce nebo zvolíte na první pohled šetrnější formu nitroděložního tělíska. Přeci jen antikoncepce je v prvé řadě o tom, aby byla co nejjistější a v žádném případě nedošlo k těhotenství. Je tomu ale opravdu tak?
Hormonální antikoncepcí a jejím rizikům se detailněji zabývám v knize Život bez hormonální antikoncepce a jsem vděčná, že dnes už spousta žen zná její rizika. Ovšem pro valnou část dalších žen je právě tělísko jako druhá varianta. Ať už na něj máte jakýkoli názor, je dobré vědět toho co nejvíce, než ho jako antikoncepci zvolíte. Proto jsem se rozhodla, že vyzpovídám jednu z největších odbornic u nás Katku Kadlecovou Makrlíkovou, mimojiné majitelku Pesarshop.cz a spoluzakladatelku spolku Nehormonálka.cz.
Každá žena by měla znát svou plodnost a vědět, jak s ní nakládat, protože to je součást našeho života. Neměly bychom opomíjet nic, co se nás týká. A je škoda, abychom si myslely, že je to nějak těžké a že to třeba nepochopíme. Když víme, co se v nás děje, je i náš strach menší. Strach z nechtěného těhotenství nebo naopak z toho, že se nám otěhotnět nepodaří.
Obávám se, že jsou ženy, které přistoupily na to, že do svého těla a plodnosti nemají co mluvit. Že jsou na to odborníci, kteří to vědí lépe než ony. Cílem by přitom měla být spolupráce. Je zjevné, že lékaři budou mít větší znalosti v lékařství, na druhou stranu co vyhovuje té které ženě nejlépe, dokáže posoudit jen ona sama.
Trend užívání antikoncepce se jasně mění směrem k použití méně invazivních metod.
Já jsem vycházela z vlastní potřeby mít spolehlivou a zdraví neničící antikoncepci. A protože tu tehdy pesary nebyly a protože jsem měla malé děti a nechtěla jít do stálého zaměstnání, tak se mi to tak sešlo. Zároveň jsem díky studiu na VŠ dokázala načíst potřebné pemzum odborné literatury, abych věděla i teoreticky, o čem mluvím. Velkou pomocí mi také byla moje úžasná kamarádka a kolegyně MUDr. Štěpánka Peštová, se kterou jsme prošly a procházíme cestu za antikoncepcí společně.
Přestože jsem ve školce určitě neříkala, že se chci profesně věnovat antikoncepci, jsem nakonec opravdu ráda, že jsem se s ní našla. 😀 Tehdy jsem chtěla být prodavačkou a díky eshopu se mi částečně splnilo i to. 🙂
Ano, určitě. Hlavním důvodem je to, že jim gynekolog nabídne tělísko jako jedinou spolehlivou alternativu.
Tělísko má nespornou výhodu v tom, že je uživatelsky blbuvzdorné. 🙂 Lékař ho zavede a nároky na uživatelku jsou naprosto minimální. Nemusí se bát, že si ho zapomene vzít nebo že ho nebude mít u sebe, když bude potřebovat.
Navíc některé ženy očekávají od gynekologa, že tu antikoncepci zařídí za ně. Potom je úplně logické, že bude volit metodu, kterou mu uživatelka nemůže nijak „pokazit“.
Přijde mi ale škoda, že většina lékařů neinformuje dostatečně o vedlejších účincích tělíska – o zvýšeném krvácení při menstruaci a o možné toxicitě mědi u nehormonálního tělíska. Nebo o tom, že v hormonálním tělísku jsou syntetické pohlavní hormony. Vždycky „kvetu“. když žena přijde s tím, že jí hormonální antikoncepce nesedí a gynekolog jí nabídne hormonální tělísko. Je to stejné, jako by člověku byla zima v modrém tričku, tak mu doporučíte fialové…
Základní dělení je na hormonální a nehormonální. Dál se liší tvarem, velikostí… Nehormonální varianty popisuji v brožuře Přehled nehormonální antikoncepce.
Určitě. Jde o ucelený přehled, kde jsou všechny metody, které najdete na trhu, jejich plusy a mínusy. Také stručně popisuji, jak se zařídit, aby byla účinnost nehormonálních metod maximální, aby se účinností co nejvíc přiblížili 100 %.
Měli by vědět. že i tělíska mají nežádoucí vedlejší účinky a že ani ona nedosahují 100% účinnosti. Měli by vědět, že nehormonální tělíska mají nižší účinnost než hormonální a že hormonální obsahují syntetické hormony, které ovlivňují celý metabolismus ženy. Jinak je rozhodnutí na každém páru.
Já osobně jsem spokojená s pesary, vyhovuje mi, že se nemusím spoléhat na partnera. Ale to není tak důležité. Důležité je, že máme na výběr. Než si nějakou metodu vyberete, měli byste rozvážit, jak moc si můžete dovolit otěhotnět. To je mnohem lepší přístup, než se honit za procenty účinnosti. Mám-li stabilní život a dítě by mi nevadilo, mohu experimentovat po libosti. Jestliže dítě nechci, ale kdybych náhodou otěhotněla, nezhroutím se, bude vhodné, abych kombinovala dvě metody. Jestliže těhotenství nepřichází v žádném případě do úvahy, bude nejspolehlivější zkombinovat tři metody – třeba pesar + spermicid + přerušovanou soulož. Tímto přístupem si poskládáte svůj vlastní „antikoncepční mix“ na míru svým potřebám.
Když přidáte symptotermální metodu (STM), můžete využít spolehlivě neplodné dny k milování bez antikoncepce a naopak se v plodné dny chránit o to pečlivěji. Věřím, že všichni čtenáři už vědí, jaký je rozdíl mezi nespolehlivou kalendářní metodou a spolehlivou STM. 😉
A kdo by nevěděl, symptotermální metodou přirozeného plánování rodičovství se zabýváme i v knize Život bez hormonální antikoncepce. Detailněji je možné se s ní seznámit třeba v kurzu www.prirozenaantikoncepce.cz nebo www.antikoncepcejinak.cz případně www.cenap.cz a u certifikovaných lektorek také ve spolku Nehormonálka.cz.
O tělíscích jsme detailněji vysílali v loňském roce (2019) a záznam spolu s dalšími videií týkající se antikoncepce, plodnosti a zdraví naleznete v členské sekci Nehormonálka.cz. 🙂
Přejeme ať si svůj antikoncepční mix namícháte co nespokojeněji!
Adél s Katkou nejen za Nehormonálka.cz 🙂
Obrázky byly použity z www.pesarshop.cz, www.zivotbezhormonalniantikoncepce.cz, www.pixabay.com.