Co hraje největší roli v oblasti antikoncepce? MUDr. Barbora Müllerová o zkušenostech s hormonální antikoncepcí.

18. 8. 2017

Barbora Müllerová, stále známější lékařka, která se vydala na svou vlastní cestu a nyní své mnohaleté zkušenosti sdílí s klienty i veřejně na svém webu http://www.barboramullerova.cz. Mimo jiné vytvořila jeden z nejčtenějších článků o hormonální antikoncepci. Jaký byl její důvod a co o hormonální antikoncepci sama zjistila? 

 

Báro, prosím, pověz nám o sobě, jak se dostala k povolání lékařky a nakonec ses vydala po vlastní dráze celostní medicíny? A jaké jsou Tvé další plány? 

Už na střední škole jsem zjistila, že bych chtěla pomáhat lidem. Vystudovala jsem proto medicínu a pak roky pracovala v nemocnici.  Zlomový byl pro mě rok 2005, kdy jsem se začala intenzivně věnovat osobnímu rozvoji, protože jsem hledala odpovědi na mnohé otázky a také jsem se chtěla cítit lépe. Postupem času, jak jsem se uvnitř sebe měnila, jsem stále méně cítila uspokojení z práce, kterou jsem jako lékař vykonávala.

Viděla jsem mnoho potíží a nemocí u lidí, se kterými jsem se setkávala a uvědomovala jsem si stále intenzivněji, že západní medicína lidi sice léčí, ale až na výjimky nevyléčí. Já jsem ale chtěla něco víc. Chtěla jsem lidem pomáhat ke skutečnému uzdravení. Ne jen potlačovat příznaky a projevy nemocí.

Práce lékaře mě postupně začala velmi vyčerpávat.  Po nějakém čase jsem z nemocnice odešla, odchod mi usnadnily těžké zdravotní problémy, které jsem měla.

Už jsem ale věděla, co je mým posláním. Pomáhat lidem ke zdravějšímu a šťastnějšímu životu. Pomáhat jako lékař s velmi bohatými zkušenostmi v práci s vlastním tělem, myslí a duší. Za nějaký čas jsem v sobě objevila chuť a potřebu sdílet své zkušenosti a prožitky s druhými lidmi. Vytvořila jsem si webové stránky na www.barboramullerova.cz a začala psát články na témata osobního rozvoje, zdraví, mateřství a rodičovství.  Během 2,5 roku jsem uveřejnila více než 100 článků, postupně jsem vytvořila i několik e-booků.

Inspiraci ke tvorbě jsem čerpala a stále čerpám ze života, z vlastních zkušeností a uvědomění. Tvořím to, co žiji.

Nyní cítím, že se blíží čas, kdy budu moci otevřít svou vysněnou poradnu. Už se na to velmi těším. Naplňuje mě lidem pomáhat k novým uvědoměním, která jim mění život k lepšímu. Podporovat je na jejich cestě a pomáhat jim nalézat to, co hledají.

Mimo to miluji procházky v přírodě, obzvláště v lese, který vnímám jako velmi léčivý. Moc ráda čtu knihy, které mě posouvají dál na mé cestě k vnitřní harmonii a které mi pomáhají v hledání a nalézání sebe sama.

Také velmi ráda poslouchám hudbu, mezi mé nejoblíbenější v poslední době patří Maok, DevaPremal, SnatamKaur a Enya.

Mým hnacím motorem je touha žít dlouhý, šťastný a naplněný život plný lásky a radosti ze života.  A k tomu bych chtěla pomáhat i druhým lidem. Protože všichni můžeme najít v životě to, po čem toužíme a o čem sníme.

Báro, jsem velmi hrdá a vděčná, že i v naší knize Život bez hormonální antikoncepce máš svůj čestný příspěvek, který je velmi poučný a otevírá oči, co se tématu týká. Proč ses k psaní příspěvku odhodlala, co za tím bylo?

Cítila jsem potřebu sdílet mé zkušenosti s hormonální antikoncepcí. Zkušenosti lékaře, ale i ženy, která hormonální antikoncepci sama užívala a odnesla si zdravotní komplikace. Informovat lidi, jaká rizika s sebou tato forma antikoncepce nese. Aby se ženy mohly rozhodovat o antikoncepci zasvěceněji, s plným vědomím toho, jaké škody mohou umělé hormony v jejich organismech napáchat.

Musím říci, že jsem nečekala, jak moc bude tento článek čtený a sdílený, během prvních pár dní jej přečetlo více než 12 tisíc lidí a stále patří mezi nejčtenější na mém blogu.

Jak Ty sama vnímáš užívání hormonální antikoncepce u nás? Myslíš, že se blýská na lepší časy a pilulkám u nás pomalu odzvání?

Hormonální antikoncepce je stále u mnohých žen volbou číslo jedna. Jednak proto, že povědomí o rizicích a důsledcích užívání umělých hormonů je stále ještě malé a jednak proto, že chybí masovější osvěta o jiných možnostech antikoncepce. Ale vnímám zde určité posuny, postupně se i v masmédiích objevují zprávy o tom, jakou daň s sebou užívání hormonální antikoncepce nese.

Také se stále více žen dozvídá o tom, že ženskou přirozeností je být cyklická. Organismus zdravé ženy během jednoho menstruačního cyklu projde postupně 4 fázemi, které v sobě nesou velké dary. Pro dnešní společnost řízenou rozumem a mužským principem, tedy společnost řízenou lineárně, je přijetí ženské cykličnosti stále ještě výzvou. Je považováno za normu podávat stále stejné výkony a s tím ženská proměnlivost neladí. Ale časy se pomalu mění i tu. Mnohé ženy se již nechtějí ochuzovat o dary cykličnosti a dokonce jich ve svém životě cíleně využívají. A hormonální antikoncepce právě cykličnost v ženách blokuje.

 

Ráda bych se teď zaměřila na to, jakou máš zkušenost ze zdravotního prostředí s užíváním hormonální antikoncepce. Je to stále masivní záležitost? V jakém věku podle Tebe ženy berou pilulky nejvíce?

Nejlepší přehled o tom, jaký podíl žen užívá hormonální antikoncepci a v jakém věku, mají podle mého názoru ambulantní gynekologové. V nemocnici, kde jsem pracovala, jsem se setkávala se specifickými skupinami žen, které dostatečně nereprezentují běžný vzorek populace. Proto se k této otázce nemohu úplně kvalifikovaně vyjádřit.

Chtěla bych tímto článkem otevřít diskuzi především u mladých dívek, které s touto formou antikoncepce začínají. Co si myslíš, že za tím stojí? Lékaři nebo neznalost jiných metod nebo?

Částečně jsem tuto otázku zodpověděla výše. Roli hraje určitě malá informovanost o rizicích užívání hormonální antikoncepce a o změnách v organismu, které hormonální antikoncepce způsobuje. Také se na tom podílí nedostatečná osvěta o jiných spolehlivých formách ochrany před početím.

U mladých dívek zde ale hraje roli ještě jeden další důležitý faktor, a tím jsou určité poměrně časté potíže, které se u nich v rámci vylaďování hormonálního systému objevují. Dívky jsou na startu plodnosti a hormonální systém se teprve učí, jak optimálně fungovat. Časté jsou v této době nepravidelnosti cyklu, akné apod., na které většina gynekologů doporučí užívání hormonální antikoncepce.

Užíváním umělých hormonů se tyto nepohodlné projevy potlačí. Tím se ale problém ve skutečnosti neřeší, jen odsouvá do budoucna. Do vyššího věku, do doby, kdy uživatelky hormony vysadí.

Nejčastěji proto, že chtějí otěhotnět. V dospělosti je ale pružnost a kapacita organismu vyrovnávat se se změnami obvykle o něco horší. Takže i vylaďování hormonálního systému provázené různými nepravidelnostmi může trvat déle a dokonce se mohou objevit problémy s plodností, kdy se zdravý cyklus sám od sebe prostě nevytvoří. Pak jsou tyto ženy klientkami reprodukčních center a podstupují další zásahy do organismu za účelem početí. Často dostávají i velké dávky umělých hormonů. Proto vnímám užívání hormonální antikoncepce u mladých dívek jako obzvláště rizikové a poškozující.  Ale toto se jen velmi málo ví.

Co by podle Tebe mohlo být řešením, aby se dívky rozhodly jinak a vůbec nezačaly hormonální antikoncepci užívat?

Řešením je podle mého názoru větší informovanost.

Informovanost potencionálních uživatelek, tedy mladých dívek a také jejich rodičů o tom, co umělé hormony v organismu dívky způsobí. Přijetí nepravidelností cyklu jako přirozeného jevu, který souvisí s vylaďováním hormonálního systému v tomto období. Přijetí akné jako určitého v pubertě dá se říci přirozeného projevu, který se dá ovlivnit zevnitř. Tedy zdravou životosprávou, redukcí stresu apod.

Větší informovanost o spolehlivosti jiných metod antikoncepce, které nemají oproti hormonální antikoncepci tak silnou podporu jakou má farmaceutický průmysl.

Informovanost gynekologů o tom, že není žádoucí do běžných nepravidelností menstruačního cyklu a kožních potíží u mladých dívek zasahovat umělými hormony. Že předepisování hormonální antikoncepce u mladých dívek je poškozující praxe, která z části dívek vytváří adeptky umělého oplodnění.

A teď směrem ke klukům. 🙂 Myslíš si, že z jejich strany je to více – méně pohodlnost, když jejich partnerka antikoncepci užívá?

Myslím, že tady záleží na každém jednotlivém chlapci – muži. Na tom, jaký on sám má postoj ke své partnerce, k jejímu zdraví, na tom, jak vnímá svou odpovědnost při sexuálním styku. Na tom, kolik toho o účincích umělých hormonů ví. Partnerský vztah je vždy vztah dvou lidí. A tedy i odpovědnost by měli cítit a převzít oba.

Samozřejmě, že je pro muže velmi pohodlné, když žena užívá hormonální antikoncepci. Pro muže to s sebou v principu nenese žádné omezení či zátěž, veškerá rizika podstupuje žena. Ale s rostoucím povědomím o tom, co umělé hormony se ženou dělají, poroste jistě i množství mužů, kteří budou preferovat jiné možnosti. A je to samozřejmě i o dívkách, o tom, zda si k naplněnému vztahu zvolí zodpovědného muže, kterému záleží na jejím zdraví.

Jak by měl podle Tebe probíhat takový rozhovor mezi mužem a ženou o tom, jakou formu ochrany před otěhotněním zvolit?

Určitě je důležité, aby vůbec nějaký takový rozhovor proběhl. Aby oba dva vnímali zodpovědnost vyplývající ze sexuálního života. Aby si oba spolu promluvili o tom, jaké jsou možnosti zábrany početí a jak jednotlivé možnosti sami vnímají. Je to vždy o vzájemné dohodě. Někdy i o kompromisu.

Tady rozhodně platí, že kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá výmluvy. A pokud je to partner pro život, vždy se řešení najít dá.

Velké díky za cenný rozhovor s MUDr. Barbora Müllerová! Napište nám i Vy, jaké máte zkušenosti s antikoncepcí, našli jste tu správnou pro sebe? Pište zde do komentářů nebo nás kontaktujte přímo na mail: zivotbezha@gmail.com.

Komentáře