28. 2. 2018
Luci, děkuji, že se přidáváš ke spoustě inspirativním lidem, kteří odvážně šíří užitečné a nápomocné informace a praktické zkušenosti. Už nějakou dobu pozoruji, jak se přes všechny možné kotrmelce odhodlaně pouštíš znovu a znovu do akce. Děláš toho opravdu spoustu, přes nejznámější akci roku Kongres pro rodiče s dětmi, pořádáš různé kurzy pro dospívající dcery a jejich maminky, téma volná menstruace ani bylinná napářka Ti nejsou cizí.
Děkuji za pozvání k rozhovoru. Srdcovek mám více, ale pořád se točím kolem témat pro ženy, partnerských a rodičovských. Ale kdybych měla vybrat opravdu jen jednu, tak to jsou pobyty pro mámy a dcery.
Brala jsem ji cca tři roky. Naštěstí jsme měli dlouhodobý vztah a už v mých dvaceti letech jsme se brali a tak jsem hormonální antikoncepci přestala brát, protože kdyby přišlo miminko, nevadilo by nám to. A jsem za to vděčná, že ačkoliv jsem ji pár let brala, tak to opravdu bylo jen krátce.
Pro nás je nejvhodnější metoda „dávat si pozor“:-)
Své plodné dny poznám, ale neomezujeme během nich nijak náš intimní život, jen partner neejakuluje dovnitř, anebo také někdy prožívá orgasmy bez ejakulace. Ale nepraktikovala jsem nikdy přímo symptotermální metodu. Znalost mého těla ke mě přišla postupně a čím více mám zkušeností, tím více se prohlubuje moje komunikace s ním.
Příjemná relaxace a léčení, které se znovu vrací do našich ženských životů.
Přišla ke mě v létě 2017 a protože miluji zkoumání nových možností a metod, hned jsem o ní googlila vše, co se dalo dohledat. Překvapilo mě, kde všude bývala nebo je běžnou praxí. Zdá se, že v minulosti ji ženy používaly zejména po porodu a při léčbě gynekologických problémů. Můžeme o ní najít zmínky ve Vietnamu, Kambodži, Číně, Turecku, Švédsku, Africe, Guatemale, Mexiku, na Havaji a mnohých dalších místech. A nově se rozmáhá také v Americe, kde ji zviditelnila například Gwyneth Paltrow.
Yoni Steam neboli ženská bylinná napářka je starodávná praxe, při které sedíte nad vodní lázní s bylinkami.
Nesedíme přímo ve vodní lázni, jako to možná některé z nás známe z dětství. Pro mě to byla láska na první vyzkoušení aneb na první páru. Vnímala jsem tento čas pro sebe a svoji joni jako velmi vyživující a uvolňující. Napářka je mocným spojencem pro vitalitu žen, jelikož může pomoci zlepšovat mnoho ženských neduhů.
Pravidelné napařování vede ke zpravidelnění menstruačního cyklus, snižuje boletsti a křeče před a během menstruace, zmírňuje nebo úplně odstraňuje projevy PMS. Pomáhá léčit cysty, endometriózu, fibroidy a také hemeroidy. Stimuluje a uvolňuje před milováním. Je velmi vhodná také při menopauze, zmírňuje její projevy a zvlhčuje vagínu. Uvolňuje stres a podporuje hlubokou relaxaci. A v neposlední řadě také může pomoci k otěhotnění. Při mém průzkumu napářky se mnou sdílela zkušenosti kamarádka, která již před více než deseti lety procházela ve Františkových lázních pobytem podporujícím otěhotnění a časté napařování bylo jednou z procedur. Je tedy zjevné, že napařování se během generací neztratilo úplně.
Ukázky možných napářek a historie v čase zde: https://cz.pinterest.com/theyoniresource/yoni-steams/
Úplně jednoduše. Vyhraďte si dostatek času pro sebe a připravte si příjemné, útulné a intimní prostředí v místě, kde budete napářku provádět. Ať už je to obývák, ložnice nebo koupelna. Připravte si vhodné posezení. 3 hrsti bylinek přivedeme k varu a vaříme 10 minut. Poté je necháme pod pokličkou louhovat dalších 5 minut. Vysvlékneme se do půli těla a sedneme si nad misku/kastrolek s bylinkami. Zabalíme se celé do dek, aby nikde neunikala pára. Můžeme si vzít i teplé ponožky. Pokud páru cítíte jako moc horkou, upravte vzdálenost od ní anebo chvíli s napářkou počkejte, až voda více zchladne. Dobu napařování si určujete podle libosti, obvykle to bývá 20 – 30 minut. Po napařování je ideální zůstat již v klidu a v teple – proto je nejvhodnější čas večer. Četnost napářky je čistě na vás. Nejvhodnější doba je těsně před menstruací a těsně po menstruaci. Chceme-li se naladit více na své tělo, máme větší potřebu tepla anebo léčíme konkrétní ženské potíže, pak ji můžeme využívat několikrát měsíčně.
Využíváme židle nebo křesla, která mají otvor. Případně si otvor do dřevěné židličky nechte udělat. Vhodná je také porodní židlička anebo speciální napařovací prkýnko, které je již na trhu poměrně dostupné. To si pak můžeme položit na kastrólek nebo kyblík. Některé ženy napoprvé zkouší napařování třeba jen sezením mezi dvěma židlemi, anebo v rohu sedačky. Když vám napářka bude příjemná, doporučuji si pak ale zařídit pohodlnější sezení, nad kterým budete mít chuť trávit každý měsíc několik chvilek pro sebe.
Vyzkoušejte si opatrně, jestli vám teplota páry vyhovuje a až poté se pohodlně usaďte nebo polohu ještě upravte. Také musíme sedět nebo klečet tak, abychom byly stabilní a nehrozilo, že do horké vody spadneme – toto je zejména pro případy, že nesedím na židličce, ale experimentuji s nějakými polohami bez opěry. Kontraindikací pro napařování je těhotenství, nitroděložní tělísko, menstruace a aktivní vaginální zánět. Do páry nepatří aromaterapeutické oleje, mohly by popálit citlivou tkáň.
K ženským rituálům napářku přidávám moc ráda. Můžeme ji využít například pro poporodní rituál, který se dělá na konci šestinedělí.
Doporučuji ji také pro rituál spojení s vnitřní Ženou, kdy ji provádíme se záměrem propojení se se svou moudrostí, nalezení odpovědi v sobě, vyživení z mých vnitřních zdrojů apod. Celkově nás vaginální napářka vede k větší citlivosti vůči pocitům a emocím vznikajícím v děloze. Kdo již znáte techniku vaginálního mapování, tak i zde může být napářka vhodnou přípravou.
My ji pravidelně děláme také na ženských kruzích a na pobytech pro mámy a dcery ji už zkoušely i naše dcerky. A byly nadšené:-)
Kolem devátého roku mé dcery jsem pocítila, že já jako máma jsem zdrojem ženské moudrosti pro dceru, ale zároveň už je čas na inspiraci a sdílení ženských témat. Že mi chybí ženská komunita, kde by byly různě zastoupené generace, a že pomalu bude čas dceru uvést do „Červeného stanu“, do ženských kruhů. A tak již druhým rokem pořádám pobyty pro mámy a dcery. Protože věřím, že dívky mohou ženské kruhy a sdílení velmi obohatit. Protože vidím, jak se vztah mezi mámou a dcerou tímto společným prožitkem upevňuje a podporuje se v něm důvěra a otevřenost. Vztah mámy a dcery si zaslouží naši péči a pozornost. Vždy si na pobytech užíváme také hýčkání, odpočinek, spočinutí, legraci, něhu, sdílení, rituál, zdobení se henou a nová přátelství. A sdílíme také nové informace o darech menstruace, cykličnosti apod. Zajímavou a lákavou formou. Často jsou tyto informace novinou i pro samotné mámy. Co mě nejvíce dojímá, je otevřenost dcer. V závěrečném sdílení na minulém pobytu dvanáctiletá dívka děkovala, že jsme ji uklidnily, že už se menstruace vůbec nebojí, a že si teď bude užívat dětství, ale zároveň že se už těší, až bude také ženou. Měly jsme slzy v očích. A to se děje na každém pobytu. I když takto prožijeme jeden den nebo celý víkend, vždy to s námi všemi zahýbe, v tom krásném slova smyslu. Občas pořádám akce i pro dospělé dcery, které vezmou svoje maminky a i s těmi prožíváme nádherný čas. Letos bude poprvé akce i vícegenerační – babičky, mámy a dcery.
Asi bych začala ještě mnohem dříve, než u antikoncepce. U svého těla, sebelásky, sebehodnoty, schopnostech otevřené komunikace. Pak je mnohem menší pravděpodobnost, že si dívka pohlídá, s kým do intimity jde, jestli je na to vůbec už připravená a dopředu proberou možnosti antikoncepce.
Podobně, jako dívky popsané výše, my všechny bychom měly přebírat zodpovědnost za naše těla, intimitu a naše životy. A pokud se máme rády, nenecháme si ničím a nikým zvenku ubližovat. Těm ženám, které si nechávají ubližovat anebo nejsou napojené na své tělo a svoji vnitřní moudrost, doporučuji na těchto tématech krůček po krůčku zapracovat. Každý den být na sebe zase o kousek víc laskavější. Každý den mít své hranice pevnější a pro sebe zřetelnější. A každý den mít sama pro sebe úsměv, pochopení a lásku.
Lucce srdečně děkuji za velkou porci moudrosti a ženské inspirace, jak se třeba i na komplikace dívat přírodní cestou. Lucčiny srdeční záležitosti najdete na webu Alchymie ženy.
Podělte se s námi o Vaše zkušenosti s bylinnou napářkou nebo ženských kruhů na mail: zivotbezha@gmail.com. Rozšíříme komunitu o další skvělé typy! 🙂