Můj život bez hormonální antikoncepce – příběh Moniky

26. 8. 2017

Blog Životu bez hormonální antikoncepce se nám postupně rozrůstá. Můžete zde najít jednak hodnotné rozhovory, mé vlastní zkušenosti, které cítím, že je potřeba poslat dál a také, a za to jsem obzvlášť vděčná, je prostorem ke sdílení. K poznatkům, často těžkým životním peripetiím, jejichž hlavním úkolem je, aby pomohly dále. Dodaly třeba poslední krůček k jednomu rozhodnutí. Žít úplně normálně šťastně bez každodenního polykaní pilulek. Jeden takový dost odvážný autentický příběh s námi sdílí Monika. Smekám před její otevřeností, až z něj místy mrazí! Těší mě, jak Monika rozjíždí své projekty, podporuje další ženy, aby se věnovaly tomu, pro co se narodily. V projektu Probuď svůj potenciál  učí ženy, jak v sobě objevit nevyčerpatelný zdroj inspirace, tvořivosti a hojnosti. 

Dnes píši jeden ze svých článků, který opět otevírá mé nitro. A ano, cítím, že je to potřeba. Cítím, že ta moje dušička ve mně se potřebuje projevit a třeba bude inspirací pro některou z vás.

Moje zkušenost bez HA (hormonální antikoncepce, dále jen HA) není velká. Zato je intenzivní. Dokážu sebe sama víc vnímat. Najednou rozumím svému tělu, které několik let spalo.

A jak to tedy všechno bylo?

HA jsem začala brát ve svých 16-ti letech. Tenkrát to tak bylo. Dítě jsem opravdu nechtěla a cítila jsem, že je to jediná možná volba, jak se ubránit těhotenství.

Samozřejmě, že mi chybělo uvědomění, které mám dnes. Ale co bylo, bylo.

HA jsem brala do svých 27 let. Přišlo období, kdy jsem byla necelých půl roku po svatbě a tak nějak jsem cítila, že by bylo asi fajn založit rodinu. Ale červíček mi tam někde vzadu stejně hlodal, že kdyby to bylo později, bylo by to lepší. Domluvili jsme se s manželem, že vysadím HA a že si budeme dávat rok pozor. No a jak to tak bývá. Člověk míní a život mění. Sex bez HA jsme neznali. A v našem sexuálním životě hrála roli pohodlnost a na přerušovanou soulož nebyl můj muž trénovaný.

Takže jsem si stihla dát jeden MC a ten druhý jsem byla těhotná. Na miminko jsem se moc těšila, i přesto, že obavy byly a já si vůbec nedokázala představit, do čeho se to řítíme.

Náš vztah se po narození miminka změnil. Zatímco mě těhotenství a porod vystřelil vpřed. Asi jako každou ženu. Můj muž zůstal stát na místě a možná se spíš vracel někam zpátky. Každý jsme měli jinou představu o rodině. Zatímco já byla vychovávána v prostředí, kde s námi táta trávil čas a nedělalo mu problém vykoupat dítě, nakrmit, pochovat, vozit v kočárku, zkrátka s ním být, můj muž byl vychováván v jiném modelu rodiny. Máma se má starat o dítě a domácnost a táta se do domácnosti vůbec nezapojuje. No tak co z toho asi mohlo vzniknout, že. Naše dohady a celková nespokojenost se prohlubovala. A dospělo to do fáze, kdy se můj bývalý muž nechtěl doma koukat na svou věčně nespokojenou ženu, která chtěla něco jiného, a našel si ženu jinou. Ale to je na jiný příběh.

Každopádně v tomto rodinném modelu chyběl celkový pohled na ženu jako na bytost. Co mě nejvíce ranilo, bylo to, když jsem po porodu našeho syna, nechtěla brát HA, ale nejvíc jsem se bála toho, že bych znovu otěhotněla. A když jsem toto téma otevřela s manželem, jak by se zachoval, kdybych znovu otěhotněla, řekl mi, že by mě rovnou poslal na potrat. Hrozné pocity. Smutek, lítost a beznaděj.

Zkrátka do chvíle, než jsem poznala dalšího muže svého života. Tak jsem si myslela, že to tak zkrátka musí být. Že brát HA je nevyhnutelné a že všichni chlapi myslí jenom na sebe.

Začala mi vadit ta samozřejmost, že když nechce mít pár ještě děti, tak se ženě nasadí HA a je vyřešeno. A co když to ta žena vnímá úplně jinak. Co když chce svůj život prožívat bez vlivů HA.

Proč se nevynalezla HA pro muže? Protože muž je přeci pán tvorstva.

Po rozchodu s mým bývalým mužem jsem zažila opravdovou jízdu. Člověk se necítí na další vztah a chce zažít pocit volnosti nespoutanosti a zkrátka si užívat. Není na tom nic špatného. Je to naše svobodná volba. Jestli to tak cítíme, je to v pořádku. Během tohoto období jsem zažila několik sexuálních partnerů. A je to venku. 🙂

A najednou mi začalo docházet, jak jsou ti chlapi nezodpovědní a berou to, že každá žena užívá HA jako samozřejmost. Kondom si z testovaných mužů dobrovolně nasadil jen jeden! Ano jen jeden uvědomělý student. Díky bohu za něj! Ostatní? Vůbec. Přerušovanou soulož praktikovali dva! A ostatní? Brali HA jako samozřejmost.

Po tomhle dvouletém období plného riskantního chování ve formě užívání si, jsem si řekla: Dost holka, to by ti jako zkušenost mohlo stačit, teď je třeba vzít život do svých rukou. A řekla si, že je na čase zase začít věřit, že ne všichni muži stojí za h…o a že je potřeba si říci, co vlastně od života chci.

Po půl roce jsem potkala svého nynějšího muže. A světe div se. On existuje. Najednou existuje někdo, koho zajímá, zda mám orgasmus a jak se cítím. Koho zajímá, jakou beru antikoncepci. A koho zajímám já jako bytost.

Můj nynější muž se mě od začátku našeho vztahu ptal, zda chci HA vysadit. Že není potřeba si kazit tělo hormony. V té době jsem měla nitroděložní tělísko. Věděla jsem, že ho nechci. Ale ten strach, že otěhotním a celý ten příběh se může znovu opakovat, byl zkrátka silnější a tak jsem se ho nechtěla vzdát i přes všechny ty trable, co jsem si s ním užila.

Znali jsme se krátce a já si říkala. To víš, že jo, tohle už znám, to mám už zažito. Vysadím HA a budu hned těhotná. Ani náhodou!

Ale ten pocit, že v sobě máte něco, co tam zkrátka nepatří, ten pocit, že nepoznám, kdy mám ovulaci, ten pocit, že nemám menstruaci. Jsem ještě vůbec ženou?  Najednou se ve mně začala otvírat témata ženství. A přicházelo uvědomění. Začala jsem menstruovat ve třinácti, v šestnácti jsem začala brát HA a pak celých dalších deset let, pak těhotenství, porod a zase tělísko. Proč?

Protože jsem se snažila vyhovět mužům. Moje sebehodnota byla na bodu mrazu a místo toho, abych si našla partnera, se kterým budu budovat vztah na pevných základech porozumění, soucitu, přátelství a pochopení, byly moje předchozí vztahy založeny na sexu! A to znamenalo brát HA.

A jak je to dnes?

Dnes je to rok a 4 měsíce, co HA nepoužívám. Tenkrát jsem se rozhodla, že si tělísko nechám vyndat. Sice ještě pár měsíců po tom ve mně hlodal strach a modlila jsem se každý měsíc, aby přišla menstruace.  A dneska jsem moc ráda, že do sebe nemusím nic sypat.

Poznávám svoje tělo, svůj cyklus, cítím se více ženou a věřím svému muži. A jak to u nás vypadá prakticky? Praktikujeme přerušovanou soulož a sledujeme plodné a neplodné dny. A teď přijde ta vtipnější stránka. Můj muž má v chytrém  telefonu aplikaci, která umí vypočítat na základě zápisu vaší menstruace plodné dny. Je to ženský kalendář, který má v telefonu muž. 🙂 Takže mi vždycky dopředu hlásí, že se blíží ovulace nebo menstruace. 🙂 Miluji ho za to. Zrovna včera jsme se tomu smáli, když jsem zjistila, co si je schopen všechno o mně a mých pocitech zaznamenat. Aplikace vám totiž umožňuje zaznamenat si i své pocity pomocí smajlíků a vy zpětně můžete zmapovat, jak jste se v jaké menstruační části cítila. Zda vám bylo zrovna ouvej, či jste byla podrážděná nebo zda jste byla spokojená, nemocná, jestli jste se milovali, apod.

Tohle jsem nikdy předtím v žádném vztahu nezažila a najednou poznáte chlapa, který se o vás zajímá a ještě vás nakopává k tomu, ať poznáte svoji ženskost. No, co více jsem si mohla přát?

Moje pracovní parťačka a kamarádka Martina Mikolášová mě zase seznamuje s tajemstvím ženského cyklu. Do té doby než jsme se poznaly, jsem vůbec nevěděla „vo co gou“. Zrovna nedávno jsme si telefonovaly a já ji říkala o svých nezpracovaných obavách a strachu a nadávala jsem na menstruaci. Že nechápu, proč to musí být, že je mi akorát blbě, obtěžuje mě to a ještě ze mě něco teče. Že tohle období fakt nemusím. Že z celé fáze MC mám ráda fázi předovulační a ovulační – kdy jsem jako raketa a všechno mě baví. Baví mě komunikace s lidmi, navazování nových partnerských vztahů a práce mi jde celkově od ruky. Připadám si nesmrtelná. A ten menstruační útlum fakt nedávám.

A ona mi to dokázala tak krásně vysvětlit. A říká. „Hele Mončo, já třeba fázi menstruační mám ze všech nejraději. Ty proti ní hodně bojuješ a ten boj tě vyčerpává. Vezmi to z jiné stránky. Fáze menstruační je klidová fáze, kdy si máme odpočinout, nechat odejít to, co už nechceme, aby bylo s námi. Dostáváme nové vhledy, které pak v další fázi můžeme zrealizovat. A vždycky když mám menses, tak mi říká: Doufám, že jsi na sebe hodná. :)“  A já? Samozřejmě, že se to učím. Protože jsem zjistila, že se mi nevyplácí, když jdu přes sílu v menstruační fázi a nedovolím si zvolnit nebo vypnout. Pak to má vliv na celý můj cyklus.  Jsem unavená a nevýkonná. Takže se učím být na sebe hodná.

A o tohle jsem se celých x let ochuzovala. Ochuzovala jsem se o to poznat svoji ženskou stránku. Poznat to, jaké to je stavět svůj vztah na jiných hodnotách než jen těch sexuálních.  Žila jsem v mužské energii a chyběla mi ženskost. Kterou nyní objevuji a moc mě to baví.

Jsem vděčná za to, že můžu být sama sebou, jsem vděčná za to, že mám vedle sebe partnera, který mě vnímá jako ženu a podporuje mě. Jsem vděčná za to, že si můžu dovolit žít život bez HA.

A ještě než se rozloučíme, povím vám jednu historku. Když jsem se rozhodla si nechat tělísko vyndat, můj gynekolog mě od toho odrazoval. Já si stála za tím, že to tak chci. Po několika měsících na další prohlídce se mě zeptal, zda budeme řešit nějakou antikoncepci a já odpověděla, že ne. A on se mě zeptal, jak se chráním před početím. A já mu říkám, že mám vedle sebe partnera, se kterým je mi dobře a že se chráníme přerušovanou souloží a sledováním plodných a neplodných dnů. A on mi říká: „Vy chcete být těhotná!“ A já na to, že to zatím neplánuji a že věřím tomu, že až to budu chtít, tak to přijde.

Pak jsem kartu otočila a zeptala jsem se ho, zda jeho žena bere antikoncepci a on mi řekl, že své ženě vždycky záhy po porodu dítěte antikoncepci nasadil.

A tak jsem si uvědomila, že jsem ráda za to, jakého chlapa mám doma! Chlapa, co bere ohledy na moji ženskou duši. Chlapa, který mi nechává svobodnou volbu. Díky!

Všem ženám bych chtěla vzkázat, ať dělají to, co jim je příjemné a co jim vyhovuje. Jestli někdo cítí, že je v pořádku HA brát, ať ji bere a těm, co cítí, že by chtěly poznat sami sebe a svoji ženskost, tak těm chci vzkázat, ať se na HA vykašlou. A nezapomeňte, že nejdůležitější je naše spokojenost a naše svobodná volba. Mějte na prvním místě vždycky sebe!

S láskou M.

Monika Švejdová – Podporovatelka maminek, které chtějí objevit svůj potenciál a ukázat ho světu ve formě vlastního podnikání. Zakladatelka projektu Podnikající máma (www.podnikajicimama.cz), spoluautorka klubu Podnikavých maminek, autorka ebooku Do NAHA a propagátorka hnutí za spokojené mateřství (stastnamama.com). Monika nově otevírá online programu Probuď svůj potenciál, ve kterém ženy objevují svoji jedinečnost, odbourávají staré programy, které jim brání žít, tím kým ve skutečnosti jsou.Velmi děkuji za tento příběh, věřím, že může dodat poslední odvahu dalším ženám. Žít naplno, podle sebe a bez omezení v naší úžasné plodnosti. Víte, že spoustu podobných příběhů naleznete i v knize Život bez hormonální antikoncepce? Navíc doplněnou rozhovory s odborníky – lékaři, farmaceutkami, socioložkou a mnoha dalšími.

Objednat si ji můžete s hodnotnými bonusy právě teď a právě zde. 🙂

Přeji spoustu zažité ženské moudrosti, sebevědomí a také praxe. Ať víte, jak žít i bez hormonální antikoncepce každý den a to bez obav!

A pokud máte chuť s námi svůj příběh, zkušenost také sdílet, ozvěte se. Tento prostor je i místem pro vás. Ať je vědomých, sebe-vědomých a šťastných žen, plný svět! Přidáte se? —>>> Kontaktujte nás na: zivotbezha@gmail.com.

 

Komentáře